Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi konusunu ele alacağız. Piyano çalmaya yeni başlıyorsanız, doğru klavyeyi veya piyanoyu satın almak çok önemli bir adımdır. Belli ki ilk piyanonuz olarak pahalı bir Steinway almayacaksınız ancak, yeni başlayan bir öğrenci olarak hangi piyanoyu (veya klavyeyi) satın almanız gerektiği konusunda kafanız karışabilir. Çok fazla endişelenmenize gerek yok. Bu yazımızda, bütçenize ve gereksinimlerinize göre uygun bir araç seçmenize yardımcı olacaktır.

Tüm farklı piyano ve klavye türleri hakkında ayrıntılı bir kılavuz arıyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. Ancak, yalnızca yeni başlayan öğrenciler için hızlı bir öneri arıyorsanız, herhangi bir iyi elektronik klavye işinizi görecektir.

Piyano çalmayı öğrenmek ilk başta zor görünebilir. Halihazırda bir piyanonuz yoksa, bir kuyruklu piyano mu yoksa ucuz bir elektronik klavye mi almanız gerektiği konusunda hiçbir fikriniz olmayabilir. İkisi arasındaki farkı bile bilmiyor olabilirsiniz. Ancak, bilinçli bir karar verebilmeniz için anlamanıza yardımcı olmak için buradayız.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi

Akustik Piyano

Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi
Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi

Tam teşekküllü bir akustik piyanodan daha iyi bir ses yoktur. Bu piyano türü, müzik notalarını oluşturmak için gerçek ahşap ve gerçek teller kullanır. Sonuç, üretilen sesin çok güzel, doğal bir tonudur. Akustik piyano tabiki de en iyisidir. Bu aynı zamanda onu en pahalısı da yapmaktadır. Akustik piyanonunda da birkaç çeşidi bulunmaktadır. Gelin birlikte akustik piyano çeşitlerini inceleyelim

Dikey Akustik Piyano

Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi
Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi

Dik bir piyano, piyanonun yüksekliği boyunca dikey bir ses tahtasına sahiptir. Dikey piyanolar olarak da bilinen dik piyanolar, ses tablası ve tel düzlemi dikey olarak çalışan piyanolardır. Teller tuşlara 90 derecelik bir açıyla çalıştığından, dikey piyanolar çok kompakt bir form faktörü elde edebilir. İnsanlar, az yer kapladığı için diğerlerine göre dik bir piyano seçebilirler.

Kuyruklu Akustik Piyano

Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi
Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi

Kuyruklu piyanonun arkasında büyük bir ses tahtası vardır. Akustik piyanoların diğer ana alt kategorisi kuyruklu piyanolardır. Bu tür piyanoda, ses tablası ve tellerin düzlemi tuşlara paralel çalışır. Piyanoda, tellerin yere yatay olarak uzandığı, arkadan çıkan büyük bir ses tablası vardır. Kuyruklu piyanolar, bir direğe göre çok daha fazla yer kaplasa da, birçok müzisyen birincisini tercih eder.

Kuyruklu piyanolar çok daha iyi yanıt verme özelliğine ve daha iyi ses kalitesine sahiptir. Kuyruklu piyanolar, daha geniş bir dinamik aralık, geniş tonalite ve müzik notalarının zengin bir rezonansını elde edebilir. Bunlar, piyanistin hızlı bir şekilde tekrar eden notaları veya son derece yumuşak bir şekilde çalmasını sağlar. Piyanist, kuyruklu piyano ile daha canlı bir duygusal ifadeye sahip müzik yaratabilir.

Dijital Piyano

Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi
Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi

Dijital piyanoların müzik notalarını oluşturmak için gerçek telleri yoktur. Bunun yerine, müziği yeniden yaratmak için elektroniklere güveniyorlar. Kendi kendinize “Elektronik klavye gibi değil mi?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Buna cevabımız ‘neredeyse’ olacaktır.

Dijital piyano ve elektrikli klavye, aynı müzik üretme yöntemini kullanır. Aralarındaki temel fark, görünüşleri ve sesleridir. Dijital piyano, hem estetik hem de ürettikleri müzik açısından akustik bir piyanoyu taklit eder.

İyi bir dijital piyanoda, sanki gerçek piyanoda çalıyormuşsunuz gibi hissettiren ağırlıklı tuşlar bulacaksınız. Ayrıca hız ve basınca karşı benzer bir duyarlılığa sahiptirler ve sese daha iyi bir dinamik aralığı sağlarlar. Ayrıca kabin stili konsolları sayesinde akustik piyano görünümüne de ulaşırlar. İyi tasarlanmış bir dijital piyano ile, gerçek fiyatın nasıl olduğunu ve nasıl hissettirdiğinin tadına bakabilirsiniz.. Hem de gerçek maliyetin çok altında.

Gerçek bir akustik piyanonun özünü tam olarak yakalayamasa da, dijital olan size başlamak için iyi bir yer sağlayabilir. Bunlar, yeni başlayanlar için anahtarları öğrenmek için çok daha bütçe dostu bir seçenek sunar.

Elektronik Klavyeler

Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi

Elektronik klavyeler, tuşların nasıl çalınacağını öğrenmenin ucuz bir yolunu sunar. Elektronik klavyeler, piyanoya başlamanız için çok daha ucuz bir seçenek sunar. Farklı boyutlarda gelirler ve fiyat açısından büyük farklılıklar gösterirler. Binlerce dolara mal olan pahalı bir profesyonel sentezleyici satın alabilirsiniz.

Alternatif olarak, sadece birkaç yüz doları geri kazandıran ucuz bir tane alabilirsiniz. Yeni başlayan bir öğrenci için, ikinci seçenek daha uygundur, çünkü her ikisinde de tuşları nasıl oynayacağınızı öğrenebilirsiniz . Daha yeni başlıyorsanız, daha pahalı seçenek daha kullanışlı özellikler sağlamayacaktır.

Dijital bir piyano gibi, bir elektronik klavye de sesi üretmek için elektronik ve karmaşık devrelere dayanır. Ancak dijital piyanonun aksine gerçek bir akustik piyanonun sesini taklit etmez. Bunun yerine, elektronik klavyeler daha çok küçük sentezleyiciler gibidir. Elektronik klavyeler, borulu orglar ve kemanlar vb. gibi farklı müzik aletlerinin seslerini dijital olarak yeniden oluşturmanıza olanak tanır. Hatta bazıları önceden kaydedilmiş ritim parçalarıyla birlikte gelir.

Yeni başlayan öğrenciler için çok önemli olan önemli bir fark, klavyedeki tuşların sayısıdır. 49 tuşlu klavyeler ve 61 tuşlu klavyeler son derece yaygın. Ancak maksimum öğrenme deneyimi istiyorsanız, 88 farklı tuşa sahip bir klavye aramalısınız.

Akustik Piyanoların Artıları ve Eksileri

Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi

Bunun için bütçeniz ve alanınız varsa, akustik bir piyanodan daha harika bir ses olamaz. Ancak çoğumuzun oturma odamızda büyük bir kuyruklu piyanoya sahip olmak için yeterli alana veya paraya sahip değiliz. Gerçekçi olarak, dikey bir piyano bunun yerine çok daha uygun bir seçenektir. Kulağa harika geliyor, yeterli büyüklükte bir odaya sığabiliyor ve aynı zamanda cüzdanınızda büyük bir boşluk bırakmıyor.

Ancak, tüm akustik piyanolar (dikey veya kuyruklu olsunlar) düzenli akort ve bakım gerektirir. Piyano sesi, sıcaklık ve nemdeki değişikliklere uyum sağlar. Evinizde bir piyanonuz varsa, düzgün çalmasını sağlamak için ara sıra akort etmeniz gerekecektir. Bu karmaşık bir görev olabilir ve evinize gelip size yardımcı olması için bir profesyonele ihtiyacınız olabilir.

Akustik piyanoların da ağır olduğunu ve hareket ettirilmesinin zor olduğunu unutmayın. Piyanoyu saklamak için evinizin içinde belirli bir kalıcı yeriniz olması gerekir.

Dijital Piyanoların Artıları ve Eksileri

Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi

Dijital piyano, klasik akustik piyanoların görünümünü ve verdiği hissi taklit ettiğinden, yeni başlayanlar için harika bir seçenektir. Genellikle akustik piyanolardan daha ucuzdurlar. Böylece, yeni bir hobi edinirken gülünç miktarlarda para harcamak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda piyano çalmanın gerçekte nasıl bir şey olduğunu hissedebilirsiniz. Uzun vadede ilgilendiğiniz bir hobi olduğuna karar verirseniz daha sonra akustik bir piyano yatırımı yapabilirsiniz.

Evinde akustik piyano için yeri olmayanlar için dijital piyano da iyi bir seçenektir. Akustik olan kadar zemin alanı gerektirmezler, bu nedenle onları küçük bir odaya kolayca yerleştirebilirsiniz. Ayrıca çok daha hafif ve taşınabilirler. Odanızda daha fazla yer açmak için oynamadığınız zamanlarda onları saklayabilirsiniz. Dijital piyano bulundurmak için evinizin içinde kalıcı bir alana ihtiyacınız yok.

Dijital piyanolarda sıklıkla bir kulaklık jakı bulabilirsiniz. Bunlar, evin içinde kimseyi rahatsız etmeden istediğiniz zaman pratik yapmanızı sağlar. Bu, dijital piyanoları özellikle ince duvarlı bir apartman dairesinde yaşayanlar için uygun hale getirir.

Elektronik Klavyelerin Artıları ve Eksileri

Yeni Başlayan İçin Piyano Seçimi

Elektronik klavyelerin diğer piyanolara göre en büyük avantajı, son derece ucuz olabilmeleridir. Son derece kısıtlı bir bütçeye sahip olsanız bile, yine de elektronik klavye ile tuşların nasıl çalınacağını öğrenebilirsiniz.

Fiyat etiketi dışında, elektronik klavyeler, dijital klavyeyle elde ettiğiniz avantajların çoğunu paylaşır. Küçük ve hafif olmaları, gerekmediğinde onları saklamanıza olanak tanır. Hatta bunları hareket halindeyken piyano pratiği için kullanabilirsiniz! Ayrıca sessiz bir uygulama seansı için kulaklık takma seçeneğine de sahiptirler.

Buradaki uyarı, elektronik klavye çalmanın dijital veya akustik piyano çalmaktan çok farklı hissettirdiğidir. Elektronik klavyelerde genellikle ağırlıklı tuşlar yoktur, bu nedenle sizi gerçek bir piyano çalmaya uygun şekilde hazırlamazlar.

İyi yapılmış bir dijital piyanodaki ağırlıklı tuşlar, gerçek bir akustik piyanodaki tuşlara çok benziyor. Bunlar elinizin gücünü arttırır ve sizi gelecekte akustik bir piyano çalmaya hazırlar. Ancak çoğu elektronik klavyede aynı parmak egzersizini yapamazsınız.

Diğer büyük dezavantaj ise 49 tuşlu veya hatta 61 tuşlu bir klavyenin istediğiniz her piyano parçasını çalmanıza izin vermeyebilmesidir. Bazı piyano bestelerini çalmak için genellikle tam 88 tuşa ihtiyacınız vardır.