Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Şarkıları Hızlıca Ezberleme Yöntemleri konusunu ele alacağız.. Gitar çalmanın (veya herhangi bir enstrümanın) büyük bir kısmı bir eser çalabilmektir. Bir şarkıyı okumak ve çalmak veya şarkıların bölümlerini çalmak harika olsa da, nihayetinde şunları yapabileceğiniz şarkılara sahip olmak isteyeceksiniz; bütünüyle hafızadan çalmak ve bunda makul derecede iyi çalmak.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Gitarda Şarkıları Hızlıca Ezberleme Yöntemleri

Gitarda Şarkıları Hızlıca Ezberleme Yöntemleri
Gitarda Şarkıları Hızlıca Ezberleme Yöntemleri

Şarkıyı Çalmayı Öğrenmek

Geçmişte tüm şarkıları ezberlemiş olanlar için, muhtemelen neyin gerekli olduğunu zaten biliyorsunuzdur, evet ihtiyacınız olan yegane şey takıntıya varan ısrar duygusu.

Daha önce bir şarkıyı tam olarak öğrenmediyseniz, gerçekten, gerçekten öğrenmek istediğiniz bir şeyi seçmeye kesinlikle değer, çünkü şarkıları öğrenme ve ezberleme sürecinizi tamamlayana kadar motivasyon kaynağınız başlangıçta size yardımcı olacaktır. Öğrenilecek şarkıları seçme konusunda rehberlik istiyorsanız, gitarla çalınabilecek şarkılar listemize göz atmak için Buraya Tıklayın..

Şarkıyı Parçalara Ayırın

Gitarda Şarkıları Hızlıca Ezberleme Yöntemleri
Gitarda Şarkıları Hızlıca Ezberleme Yöntemleri

Parçalama, hemen hemen her öğrenme sürecinde etkilidir, ancak temel olarak her şeyi aynı anda ele almaya çalışmak yerine, şarkıyı küçük, yönetilebilir parçalara bölmek anlamına gelir. Tipik olarak, bu bir seferde bir şarkının bir bölümünü öğrenmek anlamına gelir veya bu bir bölümden ziyade ancak bu bir bar, bir lick veya bir akor değişikliği de olabilir. Parçalarınızın ne kadar küçük olabileceğinin bir sınırı yoktur ve şüphe duyduğunuzda onları çok büyük yerine çok küçük yapın.

Bu süreçte, doğrudan ezbere geçmenizi tavsiye ederim. Bunu yapmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Parçayı müzik notasyonu, sekmeler, akor çizelgeleri veya ne kullanırsanız kullanın okuyun.
 • Şarkının o kısmını varsa bir veya iki kayıtta dinleyin.
 • Parçayı yavaşça, sıfır hatayla, gerekirse potansiyel olarak ritim olmadan çalın.
 • Parçayı, doğru ritim de dahil olmak üzere hiçbir hata yapmadan arka arkaya beş kez çalabildiğinizde, hızı artırın.
 • Yine, bölümü arka arkaya beş kez hatasız çalabildikten sonra hızı artırın.
 • Yine, bir kez çalabilirseniz… fikri anladınız.
 • Parçayı şarkıya benzeyen bir hızda çalabileceğinizi hissettiğinizde (henüz tam hızda olması gerekmez, sadece yumuşak ve müzikal), bir sonraki parçaya geçin.

Zincirleme Tekniklerini Kullanın

Gitarda Şarkıları Hızlıca Ezberleme Yöntemleri

Zincirleme temelde müzikal fikirleri birbirine bağlama sürecidir. Bir gün 1. barı, ertesi gün 2. barı çalışırsanız, bu iki barı birbirine bağlamaya da çalışmanız gerekir ve bunu yapmanın en kolay yolu 1. barın sonunu ve 2. barın başlangıcını ayrı ayrı ele almaktır.

Gitarda Şarkıları Hızlıca Ezberleme Yöntemleri

Usta gitaristler genellikle ters zincirleme tekniğini de kullanırlar. Bu, son bölümü, ilk bölümü öğrenmeyi ve ardından şarkı boyunca geriye doğru giderek daha fazla çubuk eklemeyi içerir.

Bu yöntem benim için özellikle klasik müzik için etkilidir, çünkü alıştırma rutininizi “bildiğim parçayı çal, sonra da bilmediğim parçayı çal” üzerinde “önce zor olanı, sonra kolay olanı çal” uygulaması çevirir. Ayrıca Uygulama süresinin çok daha verimli bir şekilde kullanılmasıdır.

Mola Ver Ve Tekrar Çal

Gitarda Şarkıları Hızlıca Ezberleme Yöntemleri

Hafıza ve kas hafızası hatırlama yoluyla güçlendirilir. Geri çağırma üzerinde çalışmak için bilgiyi hatırlamanız gerekir. Ses çok basit mi? Bu roket bilimi değil. Ancak çoğumuz, çoğu zaman kendimizi bir saat pratik yaparak geçirirken, sonra gün boyunca daha fazla pratik yapmadan, gerçekten başarılı hissederek günümüzü geçiririz. Ertesi gün ne olur? Hiç şüphe yok ki ufak tefek şeyleri unutmuş olacaksınız ve önce bunları yeniden öğrenmeniz gerekecek.

Şarkı öğrenmeye çok daha iyi bir yaklaşım, mümkünse gün boyunca, hatta bir seansta 4 x 15 dakikalık alıştırma seansları yapmaktır.

Örneğin, diyelim ki bir saatlik pratik zamanımız var ve bir dizi müziği ezberlemek veya öğrenmek üzerinde çalışmak istiyoruz. O dizeyi parçalama ve zincirleme kullanarak 15 dakika çalabilir, ardından şarkının başka bir bölümünü birkaç dakika boyunca çalmayı deneyebilir, ardından üzerinde çalıştığım dizeye 15 dakika daha geri dönebiliriz.

Konsantrasyondaki bu küçük kesinti, daha önce ne yaptığınızı hatırlamanın zihinsel zorluğuyla birleştiğinde, sinir yollarını güçlendirmeye ve bölümü hatırlamanıza yardımcı olmaya yardımcı olacak bir hatırlama zorluğunu tetiklemek için genellikle yeterlidir.

Şarkının tamamını okuyup ezberledikten sonra ne yapmalısınız?

Bir sonraki aşama genellikle benim deneyimimdeki en uzun aşamadır, ancak temel olarak üç şeyi yapmayı içerir: Şarkıyı bir performans gösterindeki gibi baştan sona çalmak, sorunsuz veya hızlı çalması zor olan sorunlu bölümler üzerinde çalışmak, ton, dinamikler ve his ile denemeler yapmak..

Yaklaşımların bir kombinasyonu iyidir, ancak genel olarak çoğumuz 1’de 2’den daha iyiyiz, bu nedenle şarkının ekstra dikkat gerektiren kısımlarını ayırdığınızdan emin olun, aksi takdirde ilerlemenizin önemli ölçüde yavaşlayacağını göreceksiniz. Ve aynı anda 1 veya 2 üzerinde çalışırken 3 üzerinde kolayca çalışabilirsiniz, bu nedenle öğeleri birleştiremeyeceğinizi düşünmeyin.

Şarkı Çalma Becerilerini Ve Hafızasını Korumak

Gitarda Şarkıları Hızlıca Ezberleme Yöntemleri

Aynı anda 3 yeni şarkı öğrenmek son derece zor. Hatırlaması zor, yavaş ve uygulama zamanınızı gerçekten zor iş gibi hissettirebilir. Ama yeni bir şarkı öğrenmek, zaten bildiğiniz bir şarkıyı rafine etmek ve hemen hemen ustalaştığınız 5 şarkıyı çalmak? Bu çok kolay ve çok daha eğlenceli!

Şarkıları bir repertuar veya şarkı listesi halinde gruplandırmanın ve bu şekilde pratik yapmanın yardımcı olduğunu düşünüyoruz, çünkü düzenli olarak performans gösteren gruplar repertuarını bu şekilde yapılandırılmıştır

Bu nedenle, bir saatlik örnek bir alıştırma rutini şöyle görünebilir:

 • Bildiğiniz ama iyi çalamadığınız bir şarkıda 10 dakikalık ısınma (Şarkı A)
 • Aynı şarkının zorlu bir bölümünü rafine eden 5 dakika (Şarkı A)
 • Yeni bir şarkıda (veya yeni şarkınızın yeni bir parçasında, Şarkı B’de) 15 dakika
 • Şimdi nispeten kolay olan 3 veya 4 şarkıda 15 dakika çalınıyor (Şarkı C, D, E ve F)
 • Yeni şarkınıza 15 dakika geri dönün (veya yeni şarkınızın aynı yeni kısmı, Song B)