Enstrümanımızın gövdesi gibi yaylarımız da hassas bir özen ve şefkat gerektirir.

İnsanlar, enstrümanın kendisi kadar önemli olmadığını düşünerek yayı ihmal etme eğilimindedirler. Ancak yay, bir kol gibi keman, viyola, çello ve kontrbasınızın bir uzantısıdır. Vücudun geri kalanıyla aynı özen ve duyarlılığı gerektirir.

Yay hakkında her şey

Ayrıca yay, yaylı çalgılarımızdan sesi çeker; yay kalitesi tonumuzu etkiler ve bize yaylı müzisyenler olarak her birimizin benzersiz karakterini tanıtması için olanak tanır.

Keman eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN.

Sizin için iyi çalışan bir yayınız varsa, asla kırılmasını veya çalışmaz hale gelmesini istemezsiniz değil mi?

İşte yayınızın ömrünü uzatmanın beş yolu!

Çubuğu Temizleyin

Enstrümanınızın gövdesi gibi, yayınızdaki ahşabın da bir verniği vardır. Reçine oluşumunu önlemek için temiz tutmanız oldukça önemlidir. Ahşabın üzerinde kurumuş reçine, zamanla yayın etkinliğini azaltmaya başlayacaktır. Her antrenman seansından sonra pruva çubuğunu silmelisiniz.

Yay bakımı hakkında

Bununla birlikte, yayın kıllarını temizlemeyin ve çubuğu temizlemek için su veya çözücü kullanmayın. Bir yayın çubuğunun keskin görünmesini sağlamak için kuru bir mikrofiber bez yeterlidir.

Yay Kıllarına Dokunmayın

Dokunursanız elindeki doğal yağlar kıllara bulaşacaktır. Bu da düzensiz ve kaygan bir ton yaratacaktır. Ayrıca, sürekli yeniden eşleştirme için pruvayı almanız gerekeceğinden pahalı hale gelecektir.

Ayrıca yay kılları kirli bir görünüm kazanacaktır.

Profesyonel Yeniden Eşleştirme ve Temizleme

Yayınızın Ömrünü Uzatacak 5 Yöntem

Yay çubuğunuzda veya kıllarında asla çözücü veya başka ürünler kullanmaya çalışmayın. Şüphe duyduğunuzda, onu bir profesyonele götürmek en iyisidir! Bir luthier, hem yayınızın hem de enstrümanınızın parlak veya antika görünümünü eski haline getirmek için ne yapması gerektiğini tam olarak bilir.

Yaydaki Gerginliği Azaltın

Her egzersiz seansından sonra yayını daima gevşetin. Yay kıllarını ve yapışmayı sıkı bırakmak, zamanla eğrilmesine ve hoş eğrisini ve zıplama yeteneğini kaybetmesine neden olur. Bu, tonunuzu ve tekniğinizi etkileyecek ve spiccato ve sautillé gibi eğilme becerilerini uygulamanızı da giderek zorlaştıracaktır.

Enstrümanınızı Kutusuna Koyun

Yayınızın Ömrünü Uzatacak 5 Yöntem

Alanında uzman eğitimci ve imalatçıların dediği: “Enstrümanlar gibi, yayı kontrollü bir sıcaklık ortamında veya kutusunda tutmanız gerekir”

Ömrünü uzatmak için, onu nemden, aşırı hava koşullarından, üzerine basılmasından veya kasasında olmamasından kaynaklanabilecek diğer sorunlardan korumak için kutusuna yerleştirin.

Ek ipucu: aynı marka reçine kullanın. Reçineyi değiştirmeye karar verirseniz, yenisini uygulamadan önce yayda olabildiğince az bir önceki reçinenin kaldığından emin olun.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.