Sizin veya çocuğunuz için doğru boyutta çello bulmak zor bir mesele olmak zorunda değil. Çoğu potansiyel müzisyene uygun çeşitli boyutlarda çello mevcuttur. İster bir çello kiralıyor olun, ister yeni veya kullanılmış bir çello satın alıyor olun, bu aşamada dikkate almanız gereken başlıca unsur şeklinize uygun boyutta bir çello aradığınızdan emin olmanızdır.

Çello eğitimi ve ayrıntıları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Tıklayın.

Çellolar Nasıl Boyutlandırılır?

Doğru Boyutta Bir Çello Edinmek

Çellolar, 1,5 metre boyunda veya daha uzun yetişkinler için tasarlanmış, sırt uzunluğu 30 inç veya daha fazla olan tam boy çellolardan, 4-6 yaş arası çocukların vücut uzunlukları için 1/8 çello boyutuna kadar sırt uzunluğuna göre boyutlandırılabilir enstrümanlardır. Farklı üreticilerin biraz farklı uzunluklarda viyolonsel boyutları ürettiklerini, ancak birkaç inç aralığında düşeceklerini unutmamalısınız.

*İki farklı boyut arasında kalırsanız, daha küçük bir enstrümanla daha rahat edeceğinizi söyleyebiliriz. En iyi kılavuz ise enstrümanı denemek için bir müzik mağazasını ziyaret etmek olacaktır…

Çello Boyutları

Aşağıdaki tablo iyi bir menzile girmenize yardımcı olacaktır…

Yaşınıza Göre:

 • 1/8 boyut – 4 ila 6 yaş
 • 1/4 boyut – 5 ila 7 yaş
 • 1/2 boyut – 7-11 yaş
 • 3/4 boyut – 11 ila 15 yaş
 • 4/4 boyut – 15 ve üzeri

Boyunuza Göre:

 • 1/8 – 1/4 boyut – 4 fitin altında
 • 1/2 boyut – 4 ila 4 1/2 fit
 • 3/4 boyut – 4 1/2 ila 5 fit
 • 4/4 boyut – 5 fit ve üzeri

Çello’nun Arka Uzunluğuna Göre:

 • 1/8 boyut – 17,75 – 20 inç
 • 1/4 boyut – 20-23 inç
 • 1/2 boyut – 23-26 inç
 • 3/4 boyut – 26 – 27,25 inç
 • 7/8 boyut – 27,25 – 30 inç
 • 4/4 boyut – 30 inç ve üzeri

Bir Çello Vücudunuza Nasıl Uymalıdır?

Doğru Boyutta Bir Çello Edinmek

Müzik mağazasındayken size en yakın olan boyutu seçin. Düz bir sandalye bulun ve dik oturun: ayaklarınızın yere değdiğinden emin olun. Çello uç pimini yaklaşık 12 inç uzunluğa ayarlayın. Çello yaklaşık 45 derecelik bir açıyla göğsünüze yaslansın. Çello üst kısmı göğsünüzün ortasında olmalı ve C ipi mandalı sol kulağınızın yakınında olmalıdır.

Çello Seçimi Hakkında Ayrıntılı Videomuz

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.