Karşıyaka deyince aklımıza küçük bir alan gelmesin, Alaybey’den Mavişehir’e, Bostanlı’ya kadar kocaman bir “karşıyaka”.

İzmir büyük ama küçük bir şehir, hatta öyle ki yeni tanıştığınız biri kesinlikle bir arkadaşınızın arkadaşı çıkabiliyor, hepimiz birbirimizi bir yerlerden tanıyan güzel insanlarız, bir çok ankete göre Türkiye’ nin en yaşanabilir şehirlerinin başında geliyor.

Karşıyaka kafeleri güzel ama artık daha yenileri daha güzelleri var, Karşıyaka’nın her yerine yayılmış halde hem de, bostanlı kafeleriyle ünlenmeye başladı bile bostanlıda nereye gidilir diye sorulduğunda benim aklıma 3. nesil kahveciler geliyor! Eskiden Karşıyaka ve Bostanlı sahildeki kafelerle yetinirken şimdi ara sokaklardan çok güzel kahve kokuları gelmeye başladı! Bu butik kahve dükkanları tasarım olarak insanı kendisine çekiyor. Karşıyaka’da gezilecek yerler listesinde yer alan bu kafeler aynı zamanda güzel birer ders çalışacak, iş yapılacak, laptopunu kapıp vakit geçirilecek güzel kahve dükkanları!

İnternette “İzmir’de nerede vakit geçirsem” diye ufak bir araştırma yapınca pek fazla sonuca ulaşmak mümkün olmuyor, yapılan benzer aramalara bakınca “Karşıyaka’da gidilecek kafeler“, “karşıyaka kafeler“, “İzmir kafeler rehberi” ya da “İzmir’deki gidilmesi gereken kafeler” gibi aramalar karşımıza çıkıyor fakat bunların sonuçlarına bakınca çoğu eskiden açılıp kapanmış yerlerle karşılaşıyoruz, gerçekten rehber niteliğinde bir yazı yok, biz de bu konuda ufak da olsa bir adım atarak Karşıyaka’dan başlayarak gidilip görülmesi gereken kafeleri, son zamanların popüler 3. nesil kahvecilerini, tasarımıyla, ortamıyla, hizmetiyle ön plana çıkan yerleri listeleyelim istedik.


Karşıyaka, Bostanlı'da Keyifli Kahve Dükkanları, Kafeler


Karşıyaka’nın 3. Nesil Kahvecileri & Kafeleri

Biraz tembelliğe alışmış insanlarız, berber kültürü gibi alıştığımız bir yere gitmeye başlayınca hep orada takılıp takılıyoruz, bu yazımızı hazırlamamızın amacı da Karşıyaka tarafında keyifle derginizi, kitabınızı okuyabileceğiniz, laptopunuzu alıp vakit geçirebileceğiniz, arkadaşlarınızla sohbet edip, kahve üstüne kahve söyleyebileceğiniz ve çeşitli kahve çeşitlerini tadabileceğiniz, konseptiyle de hoşunuza gidebilecek çoğu İzmir’linin bile bilmediği, butik mekanları listeledik.

Tarzları, kahveleri, ilgi çekici iç mekan tasarımlarıyla ve çalışanlarının keyifli sohbetleriyle çoğu 3. Nesil kahveci olan bu yerler, kahvenin çekirdeğini seçen, kahve konusunda zincire dönüşmemiş, gerekli ekipmana sahipse kahvelerini de kendi yerlerinde kavuran, daha lezzetli kahveler sunan nitelikli kahve dükkanları.


Ayrıca son zamanlarda adını sık sık duyup, nedir bu 3. nesil kahveci, ben daha 1. nesil kahveci nedir 2. nesil kahveci nedir bilmezken nereden çıktı bu 3. nesil kahveciler diyenler yazımızın sonunda kısaca yer verdiğimiz “3. Nesil Kahveci Nedir” kısmını da okuyabilirler (:


Çok yakında, İzmir’de nereye gitsem, ne yapsam diyenlere rehberlik eden “Urban Story” nin bu keyifli mekanları ziyaret ettiği videoları da sizinle paylaşacağız.


Gelelim, oturup keyifle kahvenizi içebileceğiniz mekanlara;

1. The Labs Roasting Co.
2. The Pulp Artisan Coffe
3. Awake Coffee & Espresso
4. Roast and Found Co.
5. Hub Bicycle & Coffee Shop
6. Uggla Coffee
7. Tuck Coffee
8. Monks Coffee
9. Craft Coffee House
10. Philia Coffee

( sıralama rastgele yapılmıştır )

Her biri birbirinden farklı konseptleri ve dokusuyla, menüsündeki kendine has seçenekleriyle hem farklı kahveleri tadabileceğiniz, küçük detaylarla fotoğraflamak isteyeceğiniz, müdavimi olabileceğiniz, Karşıyaka’da keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler. Günden güne sayıları artan bu konsept mekanlar, çevremizi daha da güzelleştirdikleri düşüncesindeyiz, artık bize sunulan standart iç mekan tasarımlarıyla aynı menüleri sunan yerleri kabul etmek yerine, böyle güzel seçenekleri değerlendirip, daha iyi vakit geçirebiliriz!


Bu “Karşıyaka’da keyifli vakit geçirebileceğiniz keyifli kafeler, yerler, 3. nesil kahveciler” listesi tamamen bizim oturup, gezip gördüğümüz mekanların objektif şekilde, hiç bir reklam barındırmadan listelenmesi sonucu oluşturulmuştur. Her biri kendine özgü tarzlarıyla gidip görülesi ve vakit geçirilesi mekanlar, aynı yerlerde takılmaktan sıkıldıysanız bu yazımızdan yola çıkarak Karşıyaka taraflarında vakit geçirmek için bu kafeleri, 3. nesil kahvecileri ziyaret edebilirsiniz.  Ayrıca şöyle güzel bir yer daha var, oraya da bir gidin bakın diyeceğiniz, bize önereceğiniz listemize eklenmesi için önerileriniz varsa bize mesaj atabilirsiniz (:

Sırada Alsancak’taki, Bornova’daki ve İzmir’in çeşitli yerlerindeki kafeleri, gidilip görülesi yerleri var, paylaşımlarımızdan haberdar olmak için bizi buradan takip edebilirsiniz —-> Erturgut Sanat Instagram


Karşıyaka, Bostanlı'da Keyifli Kahve Dükkanları, Kafeler

3. Nesil Kahveci Nedir?

3. nesil kahveci nedir e kısaca değinmeden önce 1. nesil ve 2. nesil kahvecilere değinelim.

1. Nesil Kahveci Nedir?
1. nesil denen akım 1800’lerde başlayıp 1970’li yıllara kadar gelmiş bir süreçtir. Amaç kahve tüketimini arttırıp, her eve, her mutfağa kahveyi sokmaktır, neredeyse 150 yıllık bir çaba var ortada.  Paketli satışlarla devam eden bu akımı devam ettiren markalar hala günümüzde mevcuttur. Kahvenin kalite ve tadından öte asıl amaç kahvenin yaygınlaşmaya çalıştığı bir dönem olan 1. nesil kahveciliğin hayatımıza kattığı en büyük şeylerden biri de kahvenin raf ömrünü uzatan vakumlu poşetlerdir.

2. Nesil Kahveci Nedir?
1. nesil kahveci akımının kahve kalitesine tepki olarak doğan 2. nesil kahveci akımının en büyük temsilcisi “Starbucks”tır. Kahve severler bir kesim yaratıldıktan sonra bu kesime kahveyi bir alışkanlıktan bir keyfe dönüştürmüş, kahveye olan ilgiyi daha da arttırmış, farklı bölgelerin çekirdeklerini tatma imkanıyla daha lezzetli kahveler sunmuştur.

3. Nesil Kahveci Nedir?
Artık 1. nesil kahveciyi biliyoruz, bize kahveyi tanıtan ama tadından ödün veren akım, 2. nesil kahveciyi de biliyoruz, kahvenin tadından ödün verdirmeyip daha farklı, daha özel bir kahve deneyimiyle daha lezzetli kahveler sunan akım. Peki her şey yolunda görünürken nereden çıkmış bu 3. nesil kahveci akımı?

İlk kez “3. Nesil Kahveci” adlandırmasını Trish Rothgeb 2002 yılında bir makalede kullanmıştır. Bu akımda her şey daha şeffaftır ve tüketiciyi kahve konusunda bilinçlendirmek de amaç edinilmiştir. 3. nesil kahveciler daha bilinçli bir kahve tüketicisi yaratmak adına bu konuda çeşitli eğitimler de düzenlemektedir. Baristalar deneyimlemek istediğiniz kahveler konusunda size bilgi sunabilecek yeterliliktedir ( tabi ki, sadece her yer ahşap yapayım, bir iki havalı lamba takayım, duvarada güzel bir çizim yaptırdık mı tamamdır kafasında, akımın mantığından çok şeklini alan yerleri hariç tutabiliriz, bunlar sadece tasarımı güzel kafelerdir ) . Farklı kahveleri imkanı varsa çekirdek olarak alarak ve kavurarak, farklı pişirme ve demleme yöntemleriyle hizmet veren, çekirdeğin yetiştirildiği işletmeye kadar her şeyiyle tüm bilgiyi şeffaf şekilde tüketiciye aktaran, merkezinde kahve olan gurme bir akımdır.

Şimdi merakla 4. nesili bekliyoruz, acaba 4. nesil kahve’de 3. nesile tepki olarak doğacak ve bir şeyler sunacak mı yoksa böyle bir şey hiç olmayacak mı?