Erturgut Sanat ailesi olarak bugünkü yazımızda sizlerle birlikte Yan Flüt Akordu Nasıl Yapılır? konusu ele alacağız. Yan Flütte akort konusu genellikle pek dikkat edilmeyen hatta bilinmeyen bir unsurdur. Herhangi bir enstrümanı doğru ve verimli bir şekilde öğrenmenin önemli koşullarından biri de enstrümanı akordlu çalmaktır. Enstrümanı her daim akordlu çalarak doğru seslere alışır ve aynı zamanda kulağınızı da geliştirebilirsiniz..

Yan Flüt eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Yan Flüt Akordu Var Mıdır?

Yan Flüt Akordu Nasıl Yapılır?

Şunu net olarak belirtmek gerekir ki ses çıkaran her aletin bir akordu vardır. İsterseniz tahtaya vurun çıkan sesin dahi bir akordu vardır. Bu bağlamda Yan Flütün akordu kesinlikle var diyebiliriz. Peki yan flütün akordu hangi durumlarda bozulabilir? Yan flütün akordu genellikle hava sıcaklığına göre ya da düşmelerde yaşanan bozukluklarda oluşur. Yan Flütü akordu etmek hiç de zor değildir. Biraz deneyim, biraz da enstrümana hakimiyet ile kolaylıkla yapılabilir..

Yan Flüt Akordu Nasıl Yapılır?

Yan Flüt Akordu Nasıl Yapılır?

Yan Flütü akort ederken baz almanız gereken ses La sesidir. Le sesini göre enstrümanınızı akortlayabilirsiniz. Yan Flütü akort etmeden önce enstrümanınızı iyice ısıttığınızdan emin olun zira soğuk yan flütte sesler daha keskin çıkacaktır. Yan flütte akort işlemi yapılırken iyi bir tiner kullanılabilir ya da bir enstrümandan la sesi alınabilir..

Yan Flütte akordu flütün ağızlık bölümden ağızlık bölümden yapılır. Flütünüzün ağızlığını yukarı doğru çektikçe pesleşir, aşağıya doğru çektikçe tizleşir. Sizler de bu işlemleri yapıp ses çıkararak La karar sesine göre enstrümanınızı akortlayabilirsiniz..

Yan Flüt Akordu Nasıl Yapılır?

Flütün bas kısmının içinde akort mantarı bulunmaktadır. Söz konusu mantarın pozisyonunun da doğru pozisyonda olduğuna emin olun. Zira yukarı veya aşağıya çektikçe bu mantar sesleri size daha doğru bir ton elde etmenizde yardımcı olacaktır.. Bu mantarı kontrol etmek için şunları yağın; temizleme çubuğunun arka ucunu mantara değene kadar flütün baş kısmından içeri sokun temizleme çubuğundaki çizgi şeklindeki çentik üfleme deliğinin merkezine denk geliyorsa mantarın pozisyonu doğrudur..

Aşağıda bulunan Yan Flüt Nasıl Akort Edilir? adlı videomuz ile yazımızı görsel olarak da destekleyerek rahatlıkla flütünüzün akordunu tamamlaya bilirsiniz.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!