Bugün sizler için Erturgut Sanat ailesi olarak yağlı boya tekniklerinin avantajları hakkında makale hazırladık. İster amatör olun ister profesyonel, resim söz konusu olduğu vakit, başlamak için en iyi tekniğin hangisi olduğu sorusu akıllara takılır… Resmin muazzam miktarda tekniği var elbette ancak her şeye hükmeden bir tanesi var ki kesinlikle bizleri büyülemeye yetecek…

Hangisi mi? Tabi ki hep birlikte analiz edeceğimiz yağlı boya!

Yağlı Boya Teknikleri

Yağlı boya, antik çağda zaten bilinen ancak kullanımı Rönesans’ın gelişine kadar yaygınlaşmayan, bu dönemin büyük ustalarının ise çok sayıda uygulamayı keşfettiği ve onu gerçekçi ısmarlama portreler için kullandığı; , fresk veya tempera gibi diğer tekniklerle birlikte var olmaya devam eden bir tekniktir.

Pigmentler, çoğu zaman bitkisel kaynaklı yağlara dayanan bir bağlayıcıyla karıştırıldığı için bileşimi oldukça basittir.

Yağlı Boya’yı En İyi Yapan Nedir/Nelerdir?

Bob Ross Yağlı Boya
  • Renklerin Saflığı

Örneğin suluboya gibi diğer tekniklerde gözlemleyebildiklerimizle karşılaştırıldığında, yağlı boya tüm renk yelpazesinde muazzam bir saflık gösterirken, bunun yanı sıra renk pigmentlerini karıştırdığımızda büyük oranda çeşitlilik gösterir ve ulaşmak istediğiniz tonu size vermekte üstüne yoktur…

  • Dayanıklılık

Bu belki de yağlı boyanın en önemli noktalarından ve en büyük avantajlarından birini yani dayanıklılık unsurunu oluşturur. Bu teknikle boyama, çalışmalarımızın kalitesini korurken büyük ölçüde bir dayanıklılık da sağlar…

Elbette ki renkler, yüzlerce yıl içinde canlılıklarını yitirirler ve ancak iyi bir restorasyonla orijinal haline geri dönmesi hiç de zor değildir.

On dördüncü yüzyıldan beri sanat tarihinin büyük ustalarının tercih ettiği teknik olduğunu bilmenizde fayda var,  nitekim onların çalışmalarının ve ısmarlanan portrelerde kullanılan yağlı boya tekniği asla bir tesadüf değildir…

  • Esneklik

Yağlı boya tekniği, diğer tekniklere nazaran çok daha fazla hareket ve renklerle oynama imkânı tanır. Farklı uygulama biçimleriyle, daha fazla veya daha az miktarda boya uygulayarak dokularla oynamayı mümkün kılar. Aynı şey renkler oluştururken de gerçekleşir, pigmentleri karıştırarak geniş bir renk yelpazesi oluşturmak, diğer boya türlerinden çok daha kolaydır.

Resim Kursu İzmir
  • Zaman Tanıması

Baskın bir resim tekniği olmasının en önemli nedenlerden biri de elbette, kuruması zaman alan bir boya türü olmasıdır. Boya açık havaya maruz kalsa bile, kuruması günler alabilir, bu da çalışmalarımızda düzeltmeler yapabilmek ve üzerine tekrar uygulama yapabilmek için imkân sağlar.

Leonardo da Vinci’nin, bu tür tekniğin sunduğu kaliteden yararlanarak resimlerini çokça rötuşladığı bilinir…

Bu anlamda, bizler de resim reprodüksiyonları yapacaksak yağlı boya ideal bir tekniktir zira diğer resimleri taklit etmek ve benzer bir sonuca ulaşmak bizim için zor olacaktır.

  • Yüzey Uygulaması

Bu noktada kullanılan yağ ise, bizim için bir galibiyet alanı oluşturuyor…

Geleneksel olarak tuval üzerinde kullanılmasına rağmen, birçok evrensel sanatçı, uygulamasını ahşap plakalar gibi diğer yüzeylerde test etti ve sonuçlar eşit derecede mükemmeldi.

Tuvalin boyayı olağanüstü bir şekilde emdiği ve ikisinin birleşiminin güvenli sonuçlar verdiği doğrudur… Bununla birlikte şunu da ekleyebiliriz: modern resimleri yeniden üretmek için ideal olan diğer alternatiflerde de yağ mükemmel performansla kullanılabilir…

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla kültür sanat haberlerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde resim hocamıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz.