En iyi penayı mı arıyorsunuz? Hangi penanın sizin için daha doğru olduğunu bilmek mi istiyorsunuz? Güzel. O halde doğru yerdesiniz!

Profesyonelce gitar çalmayı öğrenirken kısa zamanda gitar penalarını tanımanın ve kullanmanın ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz…

Bununla birlikte, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda pena tasarımıyla karşılacaksınız. Hangisini seçeceğinizi bilmekse bazen zor olabilir.

Size yardımcı olacak bu yazımızı bir pena kılavuzu olarak düşünebilirsiniz…

Gitar Penası

Gitar Penası Nedir?

Sizin için doğru gitar penasını bulmadan evvel, gitar penasının ne olduğuna kısaca bir göz atalım. Basitçe söylemek gerekirse, gitar penası, gitar tellerinizi çalmanızda size yardımcı olacak, yeterince sağlam malzemeden yapılan ince bir parçadır. Fildişi, mika, kemik, boynuz ama genellikle plastik gibi maddelerden yapılmaktadır. Aynı zamanda, farklı şekil ve boyutları bulunduğunu da ekleyelim…

Bir pena istememizin pek çok nedeni vardır. Bunların başlıcalarından kısaca bahsedelim…

Neden Gitar Penası Kullanmalıyız?

Pena Kurs

İnsanların Gitar Penası kullanmalarının birkaç sebebi vardır. Bunların başında ise Müzisyenlerin pena kullanarak daha hızlı ve daha kolay bir biçimde çalabilmesi gelir..

Penaların çoğu çalınan parçada daha pürüzsüz sesler çıkmasını sağlamanın yanı sıra teller arasında kolayca hareket etmeyi de sağlayarak bize profesyonel bir alan sunar…

Bazı gitaristler parmaklarıyla çalmayı tercih etseler de ve hatta teller arasında hızla hareket edebilmek için uzun mesailerle pratik yapsalar da pena kullanmak çoğunlukla daha kullanışlıdır. En azından başlangıçta…

Bir diğer temel neden ise, parmakları korumaktır. Gitar çalmak çoğu kişi için bir tutku olsa da herkes fiziksel olarak uzun süre devam edemeyebilir ya da çalmakta zorlanarak tutkusunu işkence haline getirebilir.

Zira penasız bir şekilde eller kısa sürece yorulacak ve uzun süreli çalmalar, tıngırdatmalar olmayacaktır…

Bir pena kullanmak ise yorgunluğu hafifletecek ve parmaklarınızın yıpranmasına engel olacaktır…

Bir Pena Nasıl Seçilir?

Pena Gitar Kursu İzmr

Tamam. O halde bir gitar penası seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine şöyle bir göz atalım…

En iyi Penayı bulmak istiyorsanız işte düşünmeniz gereken bazı hususlar:

1-Boyut: Gitar Penası Kalınlık Tablosu

Bir penanın kalınlığı ne kadar olmalı? Genel olarak aralarında seçim yapabileceğiniz 5 tip kalınlıkta pena vardır.

(Bu noktada söylememiz gerekir ki, pena kalınlığında evrensel standar bir ölçüm yoktur… Bu nedenle gitar penaları kalınlık tablomuzda tahmini sayıların (yuvarlama da diyebiliriz)göz önünde bulunduğu unutulmamalıdır.)

Pena Nasıl Seçilir?
 1. Ekstra ince gitar penası. Ekstra hafif olarak da bilinen bu penalar, 0.45 mm’nin altında bir kalınlığa sahiptir ve daha hassas çalmalarda kullanılır. Ağır vuruşlardan farklı sesler üretme imkânı tanırlar ve genellikle akustik gitarlar tarafından tercih edilirler.
 2. İnce yahut eksta ince gitar penası. Genel olarak bu penalar, 0.46 mm ila 0.70 mm kalınlık aralığında değişebilirler… Akustik gitarlar için en iyisidir de denebilir… Ayrıca hafifçe tututlduklarında tendinite neden olma olasılıkları daha düşüktür. Tendinit’in ne olduğuna dair yazımızın devamında daha detaylı bilgi bulacaksınız.
 3. Orta boy gitar penası. Bu penaların kalınlığı yaklaşık olarak 0.71 ila 0.84 mm aralığında değişim gösterebilir. Çoğu yeni başlayan için ideal tercihtir.
 4. Sert gitar penası. Bu penalar 0.85 mm ila 1.20 mm aralığındadır 0.96 mm bu pena türünün kalınlık ortalamasıdır. Bu pena türü daha çok Elektro Gitarlar için uygundur.
 5. Ekstra sert gitar penası. Ağır gitar penasının kalınlığının üzerindeki her pena bu pena grubuna girer. Daha farklı ve hafif sesler verecek bir pena türüdür.  Elektro gitarlar için en uygun görülenidir.

Belirli gitar Penaları genellikle belirli durumlar ve enstrüman türleri için kullanılırken, dürüst olmak gerekirse pena kalınlığı çoğu zaman kişisel bir tercihtir…

İnce gitar penaları akustik gitar çalanlarda daha yaygın olsa da bu durum orta kalınlıkta ya da sert penaları kullanmanızda bir engel teşkil etmeyecektir.

Ancak şunu da söylemeliyiz ki, kalınlık, çalma sesinizi ve çalma stilinizi büyük ölçüde etkileyecektir. O yüzden birkaç pena türü deneyimleyin ve hangisine karar vereceğinizi siz belirleyin.

Pena Seçiminde En İyi Malzeme Hangisidir?

Şimdi de gitar penası için en iyi malzemeyi inceleyelim…

Penalar binlerce yıldır var ve geleneksel olarak doğal malzemelerden ve kemik, kaplumbağa kabuğu, çelik, kehribar ve ahşap gibi hayvan yan ürünlerinden yapılageldi…

D’Andrea Picks, modern penaların şeklini ve tarzını etkilemeye devam eden ilk plastik gitar penasını 1922’de ortaya koydu…

Bugün geldiğimiz noktada da Gitar Penası, plastik ve metal dâhil olmak üzere hemen hemen her şeyden üretilebilir…

Söylemek gerekirse, genellikle ticari kolaylık açısından çoğunlukla plastik pena kullanılır. Çalanlar da genellikle plastiği tercih ederler..

Gitar Penalarında kullanılan bazı malzemeler ise şöyledir:

 • Selüloz
 • Naylon
 • Ksilonit
 • Ve popüler Dupont Delrin

Peki, penanız için en iyi malzeme hangisi? Açıkça söylemek gerekirse, konu malzeme olunca en iyisi diye bir şey yoktur. Bu yine tamamen kişisel tercihinize bağlı bir seçimdir.

Yine de düşünmeniz gereken bazı noktalar olacaktır.

 1. Gitar penası ne kadar sürede yıpranıyor?  Elbette ki bazı malzemeler diğerlerine göre daha uzun süre dayanır ve diğerlerine nazaran daha dayanıklıdır. Örneğin Naylon penaların uçları Selüloz Penalardan daha da dayanıklıdır ve daha kaliteli oldukları kabul edilir.
 2. Elinizdeki pena hissiyatı… Bazıları diğerlerinden daha pürüzsüz iken bazıları da daha tozlu ve dokunmaya daha elverişlidir.
 3. Ve tabi ki penanın çıkardığı ses…

Sizlere birkaç farklı tür almanızı ve üzerinde denemeler yapmanızı tavsiye edebiliriz. Bu şekilde sizin için en uygununu bulabileceksiniz…

Pena Stili ve Tasarımı

Yeni başlayanlar için doğru pena seçiminde stil ve tasarım da oldukça önemlidir.

Şekil açısında çoğu pena armut damlası şeklindedir. Bu penalar, özellikle çevrimiçi alışverişlerde standart bir tasarım sunar…

Bununla birlikte tutması kolay olduktan ve enstrümanınızı çalabildikten sonra, şekilde bir sınırlandırmaya gitmenize gerek yoktur. Ancak yeni başlayan bir gitaristseniz standart armut şekliyle başlamanızda fayda var…

Diğer bir stil yönü ise penanızın tasarımıdır.  Penanızı kendiniz yapmak istiyorsanız ve biraz da para ödemeye razıysanız, kelimenin tam anlamıyla kendi penanıza sahip olabilirsiniz..

Ancak tasarım hizmeti sunan çevrimiçi pek çok site de size bu anlamda hitap edecektir.

Pena seçimlerinizde cesur olun. Küçük bir enstrüman olmasına rağmen, gitar çalarken ve potansiyelinizi ortaya koyarken en yakın yol arkadaşlarınızdan biri olacaktır… Ona değer verin.

Gitar Çalarken Dikkat! Tendinit Hakkında bir Uyarı

‘Tendinit’ ya da diğer bir deyişle ‘Tendonit’ tendonlarınızın iltihaplanması olayıdır. Bu durum gitar penalarında ya da gitar çalma tekniklerinizden kaynaklanabilir… Ne yazık ki çok geç olana kadar gitaristlerin fark ettiği bir şey değildir.

Tendinit gitar çalmanızı engelleyecek bir durum değildir ve tedavisi vardır, ancak bir gitaristseniz veya gitarist adayıysanız bu rahatsızlığın farkında olmanız gerekmekte…

Semptomlar arasında hafif ağrı ve etkilenen tendonların etrafında sertlik ve iltihaplanma bulunur…

Bu sebepten Gitar Çalma öncesinde ve sonrasında ısınma hareketleri ve egzersizlerini dikkate almalısınız.

Daha fazla kültür sanat haberlerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz.