Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Ukulelenin Sesi Az Mı Çıkar? konusunu ele alacağız.. Bir başka değişle bugün size ukulelelerin ne kadar gürültülü olduğunu anlatacağız. Bu, özellikle ailesi, oda arkadaşları veya apartmanlarda yaşayıp ukulele çalmak isteyen birçok insan için önemli bir husustur.

Öyleyse hemen içine atlayalım. Ukuleleler düşündüğünüzden daha gürültülü olabilir. Ukuleleler yaklaşık 70-85 desibel ses üretir, bu da kabaca bir elektrikli süpürgenin veya dizel kamyonun sesine eşdeğerdir. Bu, amplifiye edilmemiş ukuleleler için geçerlidir ve ukulele tipine, tel tipine ve enstrümanın ne kadar kuvvetli çalındığına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

Buna bir örnek olarak, Decibel Meter adlı bir ses ölçüm uygulaması kullanarak test edilen bir ukulelenin oldukça kuvvetli bir şekilde parmakla dokunurken ortalama yaklaşık 74 desibel ve kuvvetli bir şekilde tıngırdatırken yaklaşık 82 desibel ürettiğini bulundu.

Bu sadece bir örnek, ama bence bu, ukulelelerin ses çıkışının bir aralık içinde nasıl değiştiğini gösteren güzel bir örnek. Şimdi, özellikle yüksek sesli bir ukulele sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, sesi artırabilecek birkaç şey var.

Ukulele Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Ukulelenin Sesi Az Mı Çıkar?

Ukulele Türü

Ukulelenin Sesi Az Mı Çıkar?
Ukulelenin Sesi Az Mı Çıkar?

4 ana ukulele türü vardır:

  • Soprano
  • Konser
  • Tenor
  • Bariton

Bazı insanlar oraya 5. tip olarak “bas” da atabilir. Ne tür bir ukulele sahip olduğunuzdan emin değilseniz, muhtemelen bir soprano veya bir konser ukulelesidir, çünkü bunlar en yaygın olanlarıdır. Ayrıca, farklı ukulele markaları ve stilleri arasında tasarım farklılıkları vardır. Sonuç olarak, farklı ukulelelerin ses seviyeleri arasında farklılıklar olmasını beklemelisiniz.

Ve çok genel bir kural olarak, muhtemelen daha büyük ukulelelerin (tenor ve bariton ukeler gibi) daha küçük ukulelelerden daha gürültülü olmasını bekleyebilirsiniz. Bir düşünün, cihaz ne kadar büyükse, teorik olarak gürültüyü yansıtma potansiyeli o kadar fazladır.

Ukulele Telleri

Ukulelenin Sesi Az Mı Çıkar?
Ukulelenin Sesi Az Mı Çıkar?

Tüm ukulele dizeleri eşit yaratılmamıştır. Aslında çok çeşitli farklı tel malzemeleri vardır ve her birinin farklı ses özellikleri vardır. Tel poşetlerinin üzerinde bulunan göstergeler tellerin farklı hacimlerinin tam olarak açıklamaz, ancak telleri yapmak için kullanılan malzemelerin ürettikleri sesi etkileyeceğini gösterir.

Bazı daha büyük ukuleleler, tipik plastik ukulele tellerinizden daha gürültülü olmasını beklediğim metal tellerle çalınabilir.

Penalama

Ukulelenin Sesi Az Mı Çıkar?
Ukulelenin Sesi Az Mı Çıkar?

Ukulelemi hem tıngırdatmak hem de eşlik etmek için parmaklarla veya penayla çalmak bir seçenektir. Ancak, ukulelenizi bir pena ile çalarsanız, bunun ses seviyesini de etkilediğini göreceksiniz.

Sezgisel olarak, bir seçimin hacmi artıracağını düşünebilirsiniz. Ancak, ukulele penaları genellikle keçe veya deriden yapılır, bu da aslında ses çıkışını azaltan susturma etkisine sahip olabilir. 

Ukuleleler Gitarlardan Daha Sessizdir

Ukulelenin Sesi Az Mı Çıkar?

Hangi enstrümanı öğrenmek istediğinize karar veriyorsanız ve ses çıkışı sizin için büyük önem taşıyorsa, bu karşılaştırmayı önemseyeceksiniz. Amplifiye edilmemiş ukuleleler tipik olarak amplifiye edilmemiş akustik gitarlardan biraz daha sessizdir. Çoğu standart akustik gitarda bulunan daha büyük gövde ve metal teller, onları daha küçük gövdelere ve plastik tellere sahip olan ukulelelerden biraz daha yüksek yapmak için yeterlidir.

Bu, iki enstrüman aynı şekilde çalındığında gitarın ukuleleden kabaca %20-40 daha yüksek sesli olduğu anlamına gelir.

Ukulelenin Sesi Az Mı Çıkar?