Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Amfiden Cızırtılar Gelmesinin Nedenleri konusunu ele alacağız.. Bir elektro gitarın ses üretimi için dahili elektroniğe bağımlı olması bazen acı verici olabilir… Gitarınızı prize taktığınızda ve hiç ses çıkmadığında olduğu gibi. Peki bu soruna ne sebep oluyor?

Kesilen veya çatırdayan bir gitar, hatalı bir kablonun sonucu olabilir. Bu en yaygın sorundur, ancak çıkış jakında, kaplarda veya alıcı seçici anahtarında gevşek veya yanlış kablolama dahil olmak üzere birkaç başka sorun vardır. Sorun gitarınız bile olmayabilir, bunun yerine amfinizle ilgili bir sorun. Çıtırdayan bir gitar can sıkıcıdır, ancak gitarınızı bir rock konserindeymiş gibi parçalamaya başlamadan önce bu düzeltmeleri deneyin.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Amfiden Cızırtılar Gelmesinin Nedenleri

Kötü Kablo

Amfiden Cızırtılar Gelmesinin Nedenleri
Amfiden Cızırtılar Gelmesinin Nedenleri

En yaygın ve düzeltilmesi en kolay ile başlayalım. Gitarınızı amfinize bağlayan kablo arızalıysa, ikisi arasında etkili bir sinyal iletmeyecektir. Bu sorun en çok ucuz gitar kablolarında yaygındır. En pahalı kablolar bile zamanla kısa devre yapabilir. Her iki ¼ inçlik konektördeki kablolar gevşeyebilir veya bunları yerinde tutan lehim bozulduğundan tamamen ayrılabilir.

Kablonuzu sıkıca sararak saklarsanız, kabloyu bir bahçe hortumunu bükmeye benzer bir şekilde dolaştırıyor ve su akışını engelliyor olabilirsiniz. Kablonuzda düzleşmeyen belirgin kıvrımlar varsa, bu bir hasara işaret edebilir. Sorunun kabloda olup olmadığını test etmek için gitarınızı prize takın ve amfiyi açın. Ardından kabloyu gitar çıkış jakı ve amfi giriş jakının yanından tutun ve hafifçe oynatın. Herhangi bir çatırtı duyarsanız veya gitarınızın sesi kesilirse, bunun nedeni kablo olabilir. 

Nasıl Düzeltilir

İlk olarak, her bir konektör ucundaki dişli kapağı sökün ve kablolara bir göz atın. Gevşek görünüyorsa veya bağlantısı kesilmişse, kabloları tekrar yerine lehimleyebilirsiniz. Alet edavatınız yoksa veya bunu yapmak kolay olmayacaktır, kabloyu değiştirmek isteyebilirsiniz.

Kablo ciddi şekilde bükülürse, bu gerçekten onarılamaz ve kablonun değiştirilmesi gerekir. Ucuz kablolar satın alıyorsanız, bu, çok daha uzun süre dayanacak kaliteli bir kabloya yatırım yapmak için iyi bir zaman olabilir. 

Potansların Kir Tutması

Amfiden Cızırtılar Gelmesinin Nedenleri
Amfiden Cızırtılar Gelmesinin Nedenleri

Gitarınız hareket halindeyse, kir ve tozun içeri girmesi için yeterli alan olduğu anlamına gelir. Potslarla başlayalım. Potansiyometrelerin kısaltması olan bunlar, gitarınızın ses seviyesini ve tonunu kontrol eden değişken dirençlerdir. Zamanla, kontrol düğmeleri ve gitar gövdesi arasında toz ve kir yolunu bulabilir. Bunu yaparlarsa, iletilen sinyali kesebilirler. 

Kontrol düğmelerini çevirir ve bir çatırtı sesi duyarsanız veya gitar kesilirse, tencerelerin temizlenmesi gerekebilir. Manyetik seçici anahtarı, gitar tellerinizden amfiye hangi manyetikleri iletmek istediğinize karar vermenizi sağlar. Özünde, diğerlerini kapalı tutarken bazı manyetikleri açar. Toz, seçici anahtarın etrafındaki yarıklara da girebilir.

Seçici anahtarı farklı konumlara getirdiğinizde gitarınız çatırdıyor veya tamamen kesiliyorsa, manyetiklerin kendisinde bir sorun olması muhtemel değildir, ancak seçici anahtardadır. Bu bir rahatlama olmalı, çünkü bu çok daha kolay (ve daha ucuz) bir düzeltmedir.

Nasıl Düzeltilir

Herhangi bir şeyi parçalarına ayırmadan önce, potansları veya seçici anahtarı birkaç kez ileri geri hızla döndürmeyi deneyin. Bu, herhangi bir tozu sallamak için yeterli olabilir. Bu kesmezse, tencere kapaklarını ve seçici düğme düğmesini çıkarabilir ve içine biraz elektronik temizleyici püskürtebilirsiniz. Ardından fazlalığı temiz ve kuru bir bezle silin. Bu, rahatsız edici tozu temizlemek için yeterli olmalıdır.

Arızalı Çıkış Jakı

Amfiden Cızırtılar Gelmesinin Nedenleri
Amfiden Cızırtılar Gelmesinin Nedenleri

Gitar ve amfi arasındaki tek bağlantı noktası olarak gitarınızın çıkış jakı önemli bir rol oynar. Ancak gitarınız çatırdadığında potansiyel bir sorun alanı da olabilir. Arızalı bir çıkış jakını, bozuk bir kabloyu teşhis ettiğiniz gibi teşhis edebilirsiniz. Gitarınızı prize takın, amfiyi açın ve kabloyu çıkış jakının yanında oynatın.

Çıtırtı duyuyorsanız veya ses kesiliyorsa ve sorun kablo değilse (çünkü daha önce değiştirmiş veya farklı bir gitarda sorunsuz test etmişsinizdir) çıkış jakınızın değiştirilmesi gerekebilir..

Son olarak bazı cızırtıların nedeni her zaman bu seçeneklerden biri olmayabilir. Bunun için kendinizden emin değilseniz ve elektronik işlerinden pek anlamıyorsanız kesinlikle gitarınızı riske atmayıp bir uzmana götürmelisiniz. Zira ufak bir sorunu düzeltmek için çıktığınız yolda en ufak bir yanlış müdahale daha büyük sorunlara neden olabilir. Gözden çıkardığınız bir gitarda bunları yapmayı öğrenip, tecrübe edinip daha sonra kullandığınız gitarda bu sorunları gidermeye çalışmak bizce daha mantıklı..

Amfiden Cızırtılar Gelmesinin Nedenleri