Erturgut Sanat ailesi bugün sizler için Ukulele Çalmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Akor konusunu ele alıyor.. Ukulele, özellikle son yıllarda hem kolay taşınabilir hem de her tarzda müziğe eşlik edebilir yapısıyla çok revaçta olan bir enstrümandır. Pek çok öğrenci artık sanat merkezinin kapısından ukulele çalmak için giriyor. Aslında uzun ve sınırsız bir öğrenmesi olmasına rağmen ukulele çalarken bilmeniz gereken 5 temel akor ile pek çok şarkıyı çalabilirsiniz. 

Eğer siz de ukulele çalmayı düşünüyorsanız ya da ukulele çalmaya başladıysanız ve öğrenebileceğiniz kolay akorları arıyorsanız bu yazımız tam size göre. Hadi siz de yazımızı inceleyin ve ukulelenizi elinize alarak bu 5 temel akoru çalmayı deneyin. Bu akorların yüzlerce şarkı çalmak için kullanıldığını söylemek abartı olmaz, bu yüzden bunları biliyorsanız, müzik yapma yolundasınız demektir.

Ukulele Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Ukulele Çalmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Akor

C (Do Major) Akoru   

Ukulele Çalmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Akor
Ukulele Çalmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Akor

Bilmeniz gereken ilk akor C (do majör) akorudur.

Majör akorlar akorların en yaygın kalitesidir ve genellikle “mutlu” veya “iyimser” bir ruh hali ile ilişkilidir. Bir C majör akoru çalmak için, yüzük parmağını alt A dizesinin 3. perdesine yerleştirin. İlk üç telin açılmasına izin verin.

Am (La Minör) Akoru  

Ukulele Çalmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Akor

Bir sonraki akor bir Am (La Minör) akorudur.

Akor harfleri ve ardından küçük harf m küçük akorlar olarak kabul edilir. Küçük akorlar ikinci en yaygın akor kalitesidir ve büyük bir akorla karşılaştırıldığında genellikle “üzgün” bir ruh hali ile ilişkilidir.

Bir Am akoru çalmak için orta parmağınızı üst g telinin 2. perdesine yerleştirin. Alttaki üç telin açılmasına izin verin.

F (Fa Majör) Akoru

Ukulele Çalmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Akor

Bir F (Fa majör) akoru çalmak için orta parmağınızı üst g dizesinin 2. perdesine ve işaret parmağınızı E dizesinin 1. perdesine yerleştirin. Diğer ipler açılsın.

Profesyonel bir ipucu isterseniz Bir Am akorundan geçiş yaparken, Am akorunun konumunu aynı tutun ve F akoru için işaret parmağını yerleştirin. Her zaman bir ukulele çalan biri olarak akorlar arasında ortak ilişkiler bulmaya çalışın.

G (Sol Majör) Akoru

Ukulele Çalmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Akor

Ukulele çalarken bilmeniz gereken bir diğer önemli akor ise G (sol majör) akorudur. 

Bir G akoru çalmak için işaret parmağını C dizesinin 2. perdesine, yüzük parmağını E dizesinin 3. perdesine ve orta parmağını alt A dizesinin 2. perdesine yerleştirin. Üst g-string halkasının açılmasına izin verin.

Dm (Re Minör) Akoru

Ukulele Çalmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Akor

Bir Dm (Re Minör) akoru çalmak için orta parmağınızı üst g dizesinin 2. perdesine, yüzük parmağınızı C dizesinin 2. perdesine ve işaret parmağınızı E dizesinin 1. perdesine yerleştirin. Alt A dizesinin halkasının açılmasına izin verin.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!