Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Kulaktan Şarkı Çıkarmak İçin 3 İpucu konusunu ele alacağız.. Gitar çalmaya daha ilk karar verdiğimiz andan itibaren en çok hayalini kurduğumuz şeylerin başında hiç kuşkusuz sevdiğimiz şarkıları gitar ile çalmak vardır. Tabi ki bu hayal ulaşılması güç bir şey değildir. Fakat ya duyduğumuz ve o anda çalmaya karar verdiğimiz, yani notalarını bilmediğimiz bir şarkı olursa? İşte bu gibi durumlarda işimize yarayabilecek kulaktan şarkı çıkarmak için 3 ipucu var aslında.

Eğer siz de gitar çalarken bir şarkıyı kulaktan çıkarmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Birazdan anlatacaklarımız tam da bu isteğinizi hayata geçirmeniz için kullanabileceğiniz öneriler çünkü.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın.

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Kulaktan Şarkı Çıkarmak İçin 3 İpucu

Denemekten Çekinmeyin Ve Hata Yapın  

Kulaktan Şarkı Çıkarmak İçin 3 İpucu
Kulaktan Şarkı Çıkarmak İçin 3 İpucu

Tahmin edebileceğiniz gibi, ilerlemeden ve şarkıları kulaktan kolayca deşifre etmeden önce, çok sabır ve sıkı çalışma gerektirecektir. Bu nedenle, ilk denemelerinizdeki hatalarınızı, daha sonra kulak tarafından silinmeden önce “kucaklamayı” öğrenin.

Gitarı ilk birkaç kez denediğinizde ve özellikle enstrümanınızda kulaktan kulağa bir şarkı çalmayı denediğinizde, muhtemelen bazı tereddütlü anlar yaşayacaksınız. Hata yapma korkusu. Ve bazen umduğunuz kadar doğuştan yetenekli olmadığınızı keşfedeceksiniz. Ama bu geçtiğinde ve bir adım geri attığınızda, ruh halinizi değiştirebilirsiniz.

Kulaktan gitar çalmayı öğrenmenin uzun bir süreç olduğunu anlayacaksınız. Ve her yanlış nota sonunda sizi doğru notaya götürecektir. Azar azar doğru notları bulmakta daha hızlı olacaksınız. Bu, sizi bir müzik kulağına sahip olmaya yönlendirecek doğal bir ilerlemedir.

Mükemmel bir kulağa sahip olmak, önceden işitsel referans olmaksızın, sadece bir sesi, notayı veya müzikteki notaları duyarak hatırlama yeteneğidir.

Öte yandan, göreceli bir kulağa sahip olmak, belirli bir perde içindeki notaları hatırlamaktan ibarettir. Göreceli bir kulak, müzikal aralıkların uzun süreli hafızasını kullanırken, mükemmel kulak, perdelerin uzun süreli hafızasını kullanır. Bu nedenle hangisine sahip olursanız olun denedikçe gelişecek ve şarkıları kulaktan çalmaya başlayabileceksiniz.

Ritmi Kesinlikle Unutmayın     

Kulaktan Şarkı Çıkarmak İçin 3 İpucu

Ne yazık ki, gitaristlerin kulaktan çalmaya çalıştıkları zaman edindikleri kötü bir alışkanlık vardır. Ritim duygusunu unuturlar.

Arkanızda yeni başlayanlar için potansiyel olarak saatlerce gitar dersi olan siz, bunu gayet iyi biliyorsunuz, gitar çalmayı öğrenmek aynı zamanda ritme dikkat etmek anlamına da geliyor.

En basit ifadesiyle söylemek gerekirse müzik sadece notalar ve melodiler meselesi değil, ritim de aynı derecede önemlidir.

Bir şarkının notalarını kulaktan yazabilme noktasına gelmenin önemli bir başarı olduğu doğrudur. Ama şarkının temposuna dikkat etmeniz de bir o kadar vazgeçilmez. Hangi müzik tarzı bu? Hangi gitar çalma tekniği? Ritmik geçişler nerede?

Kısacası, ritmik transkripsiyon, kulak tarafından öğrenmek için çok çalıştığınız şarkıları çalmak için melodi kadar önemlidir!

Blues Gitarlarını Öğrenmek İçin Ekstra Zaman Ayırın 

Kulaktan Şarkı Çıkarmak İçin 3 İpucu

Blues, 19. yüzyılın sonlarında, güney Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pamuk tarlalarında Afrikalı-Amerikalı köleler tarafından icat edilen bir müzik türüdür. Kelimenin tam anlamıyla kalbi ve ruhu olan ve kölelerin umutsuzluklarını ifade etmelerini sağlayan bir müzik türü. Ancak müzikal açıdan bakıldığında blues, diğerlerinden daha çok, iyi bir gitarist olmak için anlaşılması gereken temel türdür.

Blues’u öğrenmeden gitar çalmayı öğrenmek, B harfini okumadan A’dan C’ye gitmek gibidir. Ve blues’u müzik kulağınızı pratik yapmak açısından son derece önemliyken aynı zamanda müziğin en iyi ve en basit temeli sağlaması da artısıdır. 

Bir nota veya akordan, gitarınızda doğaçlama yaparken diğerlerini deşifre etmeyi öğreneceksiniz. Böylece gerçek bir müzik anlayışı yaratabileceksiniz. Hepsi birbirine bağlı bir dizi nota ve akor!

Ve tabi ki tüm bunlarla birlikte kulaktan bir şarkıyı deşifre etmek ve çalmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de bu büyülü telli enstrümanı daha iyi anlamak için gitarın tarihine, çeşitli tarzlara, en büyük kişiliklere dalmaktır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!