Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Ukulele Çalarken Şarkı Söylemek konusunu ele alacağız.. Birçok ukulele çalan kişi için aynı anda şarkı söylemek ve oynamak göz korkutucu bir görev olabilir. Ancak biraz pratikle bu beceride ustalaşmak kesinlikle mümkün. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu: 

Ukulele Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın..

Ukulele Çalarken Şarkı Söylemek

İlk olarak, söylemeye çalıştığınız şarkıda rahat olduğunuzdan emin olun. Bu, melodinin yanı sıra sözlerin içini ve dışını bilmek anlamına gelir.  Şarkıyı ezberledikten sonra, bir metronom ile pratik yapmaya başlayın. Bu, çalarken ve şarkı söylerken sabit bir ritmi korumanıza yardımcı olacaktır. 

Ukulelenizin sesiniz için doğru tonda olduğundan emin olun. Sesinizin aralığına bağlı olarak ukulelenin tonunu yukarı veya aşağı ayarlamanız gerekebilir.  Şarkıyla kendinizi rahat hissettiğinizde, yavaş yavaş ritim kalıpları eklemeye başlayın. Basit desenlerle başlayın ve daha karmaşık olanlara geçin. 

Ukulele Çalarken Şarkı Söylemek
Ukulele Çalarken Şarkı Söylemek

Nefes almayı unutmayın! Derin nefes almak, oyun oynarken ve şarkı söylerken rahatlamanıza ve odaklanmanıza yardımcı olacaktır.  Biraz pratikle, şarkı söylemek ve ukulele çalmak aynı zamanda bir esinti olabilir! Amacınız ister daha özgüvenli bir ukulele çalıcısı ister daha iyi bir şarkıcı olmak olsun, ikisini birlikte nasıl yapacağınızı bilmek sizi genel olarak daha iyi bir müzisyen ve icracıya dönüştürecektir. 

Tüm Şarkıyı bir akor ve basit bir tıngırdatma kalıbıyla söyleme alıştırması yapın

Her şeyden önce, sol beyniniz sağ elinizi kontrol eder. Dolayısıyla, çoğu insan gibi sağ elini kullanıyorsanız ve ukuleleye yaklaşıyorsanız, tıngırdatmayı oldukça iyi idare edeceksiniz. Ama oluşturmaya başladığınızda ukulele akorları sol elinizle, sağ beyniniz devreye girer ve aniden, beyninizin her iki tarafı uyaranları ateşlerken ve sinapslar oluştururken ayak uydurmaya çalışmanın kaotik bir dünyasına dalarsınız. Ve sonra şarkı söylemeyi denemek istiyorsun. Beynin hangi kısmı bunu kontrol ediyor, orta kısım? Aniden, ukulele çalmak, tıngırdatıp çalmaktan çok hokkabazlık yapmaya benziyor.

Bu işlemi daha basit hale getirmek için çalışmaları ufak parçalara ayırın. Tek yapmanız gereken ilk akorunuzu basılı tutmak ve şarkının ana kalıbını tıngırdatırken eşlik etmek. Küçük çocukların bunu her zaman yaptığını görüyorsunuz. Bir enstrüman alırlar ve tıngırdatarak uzaklaşırlar, küçük kalplerinin istediği şarkıyı söylerler. Bu gerçekten çalmayı ve şarkı söylemeyi öğrenmenin ilk adımı. O kadar basit ki hemen hemen herkes yapabilir.

Büyük resmi anlamanıza yardımcı olacak gerçekten basit bir şarkıya bakalım. Aşağıda “Froggie Went A-Courtin’” şarkı sözleri ve akorları bulunmaktadır. kontrol etmeni öneririm Bob Dylan’ın versiyonu sadece üç akordan oluşan çok basit bir melodi. Bu şarkı D’nin anahtarında. Şarkıyı çalmayı deneyin ve sadece D akorunu çalın.

Froggie Went a-Courtin’

D
Froggie went a-courtin’ and he did ride, ah hah
A7
Froggie went a-courtin’ and he did ride, ah hah
D
Froggie went a-courtin’ and he did ride,
G                                  D       A7      D
With a sword and a pistol by his side, ah hah, ah hah, ah hah

Tüm Şarkıyı İki Akor Ve Basit Bir Tıngırdatma Kalıbıyla Söyleme Alıştırması Yapın

Ukulele Çalarken Şarkı Söylemek
Ukulele Çalarken Şarkı Söylemek

Aynı anda hem çalma hem de şarkı söylemede ustalaşmanın ikinci adımı, şarkıya en popüler ikinci akoru eklemektir. G’de bir şarkı çalıyorsanız ve D en popüler ikinci akor ise, bu noktada endişelenmeniz gereken tek akor değişikliği G’den D akoruna gitmektir. Kendinizi rahat hissedene kadar değişikliği birkaç kez uygulayın ve ardından şarkıyı söylemeye başlayın.

Şarkıyı bu şekilde çaldığınızda, ritim düzenini veya G akorunu çok az düşünürsünüz çünkü bunu zaten uygulamışsınızdır Bilmediğiniz şarkı sözlerinin sizi biraz sıkabileceğini göreceksiniz, ancak şarkıyı ne kadar çok söylerseniz, sözleri ezberlemeniz o kadar kolay olacaktır. Bir dakikanızı ayırıp şarkı sözlerini okumanız gerekiyorsa, şarkı söylerken size yardımcı olacaktır. Şimdi endişelenecek tek şey akorları G’den D’ye değiştirmek.


Tüm Şarkıyı Üç Akor Ve Basit Bir Ritim Kalıbıyla Söyleme Alıştırması Yapın

Ukulele Çalarken Şarkı Söylemek

Artık ilk akordan ikinci akora geçme konusunda ustalaştığınıza göre, üçüncü akoru eklemek çok fazla bir mücadele olmamalıdır. Eğer öyleyse, devam edin ve sizin için zor olan kısımların üzerinden yavaşça geçin. Eksizsiz olana kadar birkaç kez tekrarlayın. Bunu bilmeden önce, şarkının çoğunu kolaylıkla söyleyecek ve çalacaksınız. 


Başka Oyun Teknikleri Varsa Yukarıdaki Alıştırma Rutinini Takip Edin.

Ukulele Çalarken Şarkı Söylemek

Son olarak, bir şarkının genellikle yanıltıcı olan başka unsurları da vardır. Şarkı belli bir kısım için ritmi değiştiriyor mu, belki köprü ya da koro? Şarkı biraz karmaşık gerektiriyor mu? Finger style desenleri belli bir kısmında mı? Size biraz keder veren daha karmaşık akorlar var mı?

Merak etmeyin, hepimiz bunları öğrenme sürecimizde yaşıyoruz. Anahtar, zor kısımlarda çalışmaya devam etmek, hem şarkıyı çalmada hem de söylemede ustalaşana kadar her seferinde bir kısım eklemek. Şarkının son bölümünde, tüm akorları eklemeyi deneyin ve kendinize ekstra bir egzersiz yapmak için biraz parmakla seçim ekleyin!