Teknik beceriniz olmadığı için ressam olamayacağınıza inanıyor musunuz? Şu eski bahaneyi biliyoruz: “Düz bir çizgi bile çizemiyorum.” İyi haber şu ki, düz bir çizgi aslında pek de gerekli değildir. Daha da iyi haber, kendi yeteneklerinize güvenmediğiniz zamanlarda bile yaratıcı olabileceğiniz yollar vardır.

Sanat tamamen pratik ve keşifle ilgilidir. Sanatsal uğraşlarınızdan vazgeçmeden önce, yeni bir yaklaşım deneyin ve yaratıcı zihninize dokunun.

Kendinizi Karşılaştırmayı Bırakın

Gizli sanatsal yeteneğinize dokunmanın ilk adımı, küçük bir gerçeklik kontrolüdür. Leonardo da Vinci olmayı hedeflemeyin veya kendinizi aynı derecede ünlü başka bir ressamla karşılaştırmayın. Hepimiz böyle şaheserler yaratmayı sevsek de, kendinizi ortamın ustasıyla karşılaştırmak sonuçsuzdur.

Hiç bir parça satmasanız veya “sanatçı” etiketini kazanmasanız bile, sanatla hala çok eğlenebilirsiniz. Harika bir hobi, rahatlamanın bir yolu ve yaratıcı olmanın keyfini çıkarmanızı sağlayan bir şeydir. Çalışmanızı, ona onlarca yıl adayan biriyle karşılaştırarak sanata başlarsanız, muhtemelen tek bulacağınız hayal kırıklığı olacaktır.

Soyut Resmi Deneyin

Teknik beceri olmadan resim yapmak

Modern sanat galerilerinde her zaman duyarsınız: “Ah, benim çocuğum da bunu boyayabilir.” Ünlü soyut sanat eserleri yüzeyde görünenden daha fazlası olsa da, bu tarz başlamak için harika bir yerdir.

Devam edin, kendi başınıza bir özet çizin. Bir kare, daire veya üçgenle başlayın ve onu ilginç renklerle boyayın veya temel renk teorisinin ilkelerini deneyin. Birisi bunun saçmalık olduğunu söylüyorsa, ona iç resmi görme yeteneğine sahip olmadığını söyleyebilirsiniz.

Natürmort Yapın

Teknik beceri ve resim

Çoğu zaman, bir seferde çok fazla şey almaya çalışırız. Bir masanın üzerindeki basmakalıp çiçek vazosu aslında oldukça karmaşık çünkü sahnede çok şey oluyor. Daha kolay yaklaşımı benimseyin ve teneke kutular gibi basit bir şeyden, ya da Andy Warhol’dan natürmort yapın.

Basit bir formun boyanması çok daha kolaydır. Bunu, nesneyi oluşturan ve bir yüzeye boya uygulama hissine alışan temel şekilleri tanımada bir alıştırma olarak kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bir konuya acele etmenize gerek yok ve sanatsal yönünüze dokunmak pratik gerektirir. Basit şeylerle başlayın ve yukarı doğru ilerleyin.

Paletinizi Sınırlayın

Teknik Beceri Olmadan Sanat Yaratmanın 10 Yolu

Boya ilk başta çok zor olabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda renk var ve bunları yeni renkler oluşturmak için bir araya getirebileceğinizi anladığınızda işler kontrolden çıkabilir.

Bu yeni oyuncakla oynamak ve sınırlarını zorlamak istemeniz oldukça doğal. Bununla birlikte, sınırlı bir palet kullanırsanız, renkleri karıştırdığınızda çamur üretme şansınız daha azdır. Belirli bir rengi elde etmek için hangi renkleri karıştırdığınızı hatırlamak da daha kolaydır.

Otoportre Rotasına Gidin

Teknik Beceri Olmadan Sanat Yaratmanın 10 Yolu

Neden en iyi bildiğiniz şeyi boyamaya çalışmıyorsunuz? Kendi portrenizle neler yapabileceğinizi görün.

Kendi yüzünüzü boyamak, sanat tarzınızı keşfetmenin harika bir yoludur çünkü konuyu çok iyi biliyorsunuz. Eğer işe yaramazsa, her zaman iç duygularınızın sanatsal yorumu olduğunu iddia edebilirsiniz.

Ayrıca, özellikle temsili bir sanat eseri yaratmaya çalışırken, çoğu zaman çok gerçekçi olabileceğimizi unutmayın. Bu, sanatsal ehliyetinizi keşfetmek ve uygun gördüğünüz şekilde kendinizi yorumlamak için bahanenizdir.

Karikatür Çizin

Teknik Beceri Olmadan Sanat Yaratmanın 10 Yolu

Küçüklüğünüzden beri, bilmiyor olsanız bile çizgi filmleri okuyor olmanız çok muhtemeldir. Bunlar çok basit şekillerden ve çok az ayrıntı içeren çizgilerden oluşan en basit çizimlerden bazılarıdır, bu yüzden çoğaltmaları oldukça kolaydır.

Çakmaktaşlar veya Şirinler gibi eski bir favori ile çizim becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Basitçe karikatürden ilginizi çeken hareketsiz bir resim çekin. Kalem ve kağıtla oturun ve onu kopyalamaya çalışın. Ne kadar kolay olduğuna ve gerçekten çizebildiğine şaşırabilirsin.

Karışık Medyayı Keşfedin

Teknik Beceri Olmadan Sanat Yaratmanın 10 Yolu

Karışık tknik, sanatsal ortamların birleşimidir ve çok eğlenceli olabilir. Ayrıca resminizdeki kusurları gizlemenize de yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken, üzerine bir kolaj yapıştırmak.

Karışık medyanın gerçek hileleri yoktur ve istediğinizi kullanabilirsiniz. Dergileri kesin, eski düğmeleri, ip parçalarını veya evin etrafındaki diğer küçük malzemeleri bulun. İhtiyacınız olan tek şey biraz tutkal veya dekupaj ortamı. Bu albüm defterine çok benziyor, ancak daha çok sanatsal bir parıltıyla, bu yüzden yapın ve yapıştırmaya başlayın.

Ders Almak

Teknik Beceri Olmadan Sanat Yaratmanın 10 Yolu

Bazen küçük bir rota bile çok yardımcı olabilir. Kitaplar ve video eğitimler yalnızca öğrenmede o kadar ileri gidebilir ve gerçek bir resim eğitimitam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Merkezimizin sanat dersleri için neler sunduğuna bir göz atın.

Hemen hemen her ortamı da keşfedebilirsiniz. Temel çizim veya resimden kaligrafi veya sanat günlüğü gibi belirli yöntemlere kadar, farklı sanatları keşfetmenin eğlenceli bir yolu… Ayrıca mücadeleleri, zaferleri ve sevinçlerinizi paylaşabileceğiniz sınıf arkadaşlarınız da olacak.

Takım Çabası Yapın

Teknik Beceri Olmadan Sanat Yaratmanın 10 Yolu

Başkalarından bahsetmişken, ailenizi, özellikle de çocukları, sanatsal arayışınıza dahil edin. Sonuçlar karmakarışık olacak gibi gelebilir, ancak sanat, harika bir aile etkinliği olabilir ve boya kalemleriyle oynasa veya buzdolabı sanatını boyasa bile birbirleriyle bağlantı kurma şansı olabilir.

Ortam Değiştir

Teknik Beceri Olmadan Sanat Yaratmanın 10 Yolu

Gelecek vaat eden sanatçılar söz konusu olduğunda resim ve çizim tüm ilgiyi çekiyor gibi görünüyor, ancak şehirdeki tek oyun bunlar değil. Fırça veya kurşun kalem gerektirmeyen diğer sanatsal ortamları keşfedin.

Örneğin Fotoğrafçılık da her zaman iyi bir yoldur. Burada gerekli olan sanatsal yetenek tamamen vizyonunuzu yakalamakla ilgilidir. Daha matematiksel eğilimli insanlara da hitap edebilecek çok yöntem bir sanat haline gelebilir. Kişisel vizyonunuzu ilk başta cep telefonunuz kadar basit bir şeyle keşfedebilir ve daha sonra bir kameraya yatırım yapabilirsiniz.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.