Canlı müzik için en iyi ikinci şey, bir performansın enerjisini filme aktaran eğlenceli bir konser filmidir. İşte en iyilerini sizler için listeledik…

İyi bir konser filmi yapmak sanattır. Bu sanatın en zor yanı ise izleyicileri stadyumda veya kulis kaosunun ortasında olduklarına ikna etmektir diyebiliriz.

Listelediğimiz tüm bu konser filmleri, en azından IMDB puanlarına göre harika bir iş çıkardı.

Evinizde En İyi Konserleri İzleyin

Bazıları basit konser filmleri, bazıları ise canlı müziği grup veya sanatçının sahne dışındaki röportajları ve görüntüleriyle harmanlayan belgeseller… Listede yer alması için projenin teatral bir gösterime de sahip olması gerekiyordu elbette. Bunlardan bazıları daha yeni sayılabilirken, bazıları ise zamansız klasikler olarak nitelendirilebilir… hayranlarının on yıllar boyunca defalarca bu anları izlerken zevk aldıklarını tahmin etmesi hiç de zor olmasa gerek.

IMDb’ye göre tüm müzik severler için şimdiye kadarki en iyi konser filmlerini inceleyelim!

The White Stripes Under Great White Northern Lights (8.0)

En iyi konser filmleri

Bu eşsiz belgesel, grubun hem geleneksel konserler hem de çeşitli yerlerde sürpriz şovlar gerçekleştirdikleri Kanada turunu anlatıyor. Bir gösteri sadece grubun tuhaf doğasını sergileyen bir notadan oluşuyordu.

Hayranlar, iki müzisyene daha önce hiç görülmemiş bir şekilde yakından bakıyor. Aynı zamanda The White Stripes’in 2011’de dağılmadan önce yaptığı son şeylerden biriydi ve kalıcı bir müzik mirasına sağlam bir reverans yerleştirdi.

Monterey Pop (8.0)

Konser evinizde

Woodstock’tan daha önce Monterey Pop Festivali vardı. Üç günlük efsanevi etkinlik müzik tarihine geçti ve Jimi Hendrix’i halkın dikkatine sunmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

‘Wild Thing’ performansının yer aldığı filmde sahne performansı ve tuhaflıkları da sergileniyor. Filmdeki diğer gruplar arasında Simon ve Garfunkel, Otis Redding ve Janis Joplin yer alıyor. Elli yıl önce bu büyüklükte pop müzik festivalleri yaygın değildi, ancak Monterey Pop ve beraberindeki film ile bu fikir popüler hale geldi.

Elvis: That’s The Way It Is (8.1)

En İyi 10 Konser Filmi (IMDB'ye Göre)

Elvis: : That’s The Way, ikonik şarkıcının bir dizi film rolünden sonra canlı performanslara dönüşünü belgeliyor. İzleyiciler, Elvis’in sık sık Las Vegas’ta sahne aldığı, kariyerinin son dönemine tanıklık ediyor.

Kralı sahnede görmek, tek başına giriş ücretine değer ve eklenen konser görüntüleri pastanın üzerine krema tadında adeta:). Bazıları Elvis’in kariyerinin bu kısmından şikayetçi olsa da, Elvis her şovunda kendisini müziğe adamaya devam ediyor ve elbette bu müzik tutkusu provalarda ve konserlerde onu parlatmaya devam ediyor.

Sign ‘O’ The Times (8.1)

En İyi 10 Konser Filmi (IMDB'ye Göre)

Prince’in canlı performansları adeta müzikal patlamalardı ve Sign ‘o’ the Times usta sanatçıyı zirvede sergileyebildi. Eklektik dans hareketleri ile birlikte sesi, gitar çalışı ve sıkı destek grubu tümüyle bu filmde sergileniyor.

2016 yılındaki ölümü elbette yıkıcıydı, ancak bu filmde canlı şovlarının bu kadar el değmemiş ve iyi hazırlanmış bir dokümantasyonu sağlandığı için filmin yapımcılarına minnettarız. Pop müzik bir daha Prince gibi başka bir sanatçıyı görebilir mi? Bu soruya olumlu cevap verebileniniz var mı?

Woodstock (8.2)

En İyi 10 Konser Filmi (IMDB'ye Göre)

1969 yazındaki üç günlük konser festivalinde Jimi Hendrix, The Who, Carlos Santana ve Sly ve Family Stone gibi inanılmaz bir kadro vardı.

Üç saatlik bir konser filmi süresi, çalan herkesi kapsamak için yeterli değil , ancak film ekibi seyirciyi, gruplar kadar belgelediği için orada olmanın nasıl bir his olduğunu kesinlikle hissettiriyor. Genellikle iki perspektifi yan yana koyarak bir destansı festival resmi çizen bu filmi izledikten sonra sizin de müziksever dostlarınıza tavsiye edeceğinizden şüphemiz yok.

The Last Waltz (8.2)

En İyi 10 Konser Filmi (IMDB'ye Göre)

The Band, Amerikan popüler müziğinin en eşsiz gruplarından biriydi. Bunlara özellikle country, soul, rock veya folk müziği diyemezsiniz; bu grup dördünün de mükemmel bir karışımıydı. İlk denemeleri 60’ların sonlarından 1976’ya kadar sürdü ve Martin Scorsese’den başkası tarafından yönetilmeyen The Last Waltz filmi için belgelenen canlı bir performansla sonuçlandı.

Büyük vedaları, grubun çok sayıda misafirin de yer aldığı çeşitli röportajları içeriyor. Grup her zaman harika bir canlı şov sergiler ve klasiklerinin enerjik yorumlamaları The Last Waltz’da hak ettikleri tüm sevgiyi kucaklar.

U2 3D (8.3)

En İyi 10 Konser Filmi (IMDB'ye Göre)

James Cameron’ın Avatar’ı 2009’da 3D’yi popüler hale getirmeden önce, efsanevi İrlandalı rock grubu U2, hayranlarına Vertigo turnelerini belgeleyen bir 3D konser filmi sundu. IMAX kameralarla filme alınmasa da film, IMAX ekranlarında yayınlandı.

O zamanlar insanlar 3D fikrinden büyülenmişlerdi, bu yüzden çok sevilen bir deneyim için yapılan formatın seyirciyi gerçekten gösteriye kaptırdığı söyleniyordu. Herhangi bir hayran, basit bir konser filminden fazlasıyla mutlu olabiliyordu, ve diyebiliriz ki, 3D, performansın üzerine eklenen bir hediye gibiydi.

Stop Making Sense (8.6)

En İyi 10 Konser Filmi (IMDB'ye Göre)

70’lerin sonlarında New York’un CBGB sahnesinden çıkan tüm gruplar arasında Talking Heads en eklektik olarak öne çıkmayı başarır. İlk kayıtları geleneksel bir rock grubu kadrosundan oluşurken, daha sonraki albümlerde ritim bölümüne daha fazla vurgu yapılır.  The Silence of the Lambs’ın yönetmeni Jonathan Demme’nin onları Stop Making Sense için filme aldığı dönem bu dönemdir.

Set listesi, “Psycho Killer” gibi klasiklerin yanı sıra “This Must Be The Place” gibi yeni hitlerin yer aldığı tüm kataloglarını o noktaya kadar kapsıyor. Gösteri boyunca var olan enerji, ayağa kalkıp dans etmeye başlama isteği uyandırıyor. Birisi kariyerinin bu noktasında grubu gerçekten görmenin nasıl bir şey olduğunu hayal edebilir.

Pink Floyd: Live At Pompeii (8.7)

En İyi 10 Konser Filmi (IMDB'ye Göre)

Bu ilginç konser filmi, grubun Pompeii’deki antik amfi tiyatroda, film ekibi dışında hiçbir izleyiciye hitap etmediğini gösteriyor. Orijinal teatral sürüm çoğunlukla çevredeki güzel çekimlerle performans içeriyordu, ancak daha sonra serpiştirilmiş stüdyo görüntüleri de yayınlanınca gösterim şahane bir hal aldı.

Film, grubun çığır açan Dark Side of the Moon albümünü kaydetmeden önce çekildi ve bu, grubun dünya çapında ün kazanmadan önce görünüşü ve tarzıyla ilgilenen hayranlar için mutlaka görülmesi gereken bir gösterim haline geldi.

Celebration Day (8.8)

En İyi 10 Konser Filmi (IMDB'ye Göre)

Hiç kimse Led Zeppelin’in yeniden bir araya geleceğini görmeyi düşünmemişti ama 2007 geldi ve grup Atlantic Records’un kurucularından Ahmet Ertegün’ün anısına tek bir gösteri yaptı. John Bonham’ın oğlu Jason, son davulcunun yerini aldı ve orijinal bütünün geri kalanı bir araya geldi ve hiç ayrılmadıkları gibi tam bir hit setini salladı.

Neyse ki, birileri bu anları profesyonelce filme aldı ve görüntüler Kutlama Günü olarak yayınlandı. Hayranlar için gerçekten de kutlama günüydü.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.