Ses eğitimine başlamadan önce adayların müzik kulağına ve ritmine sahip olup olmadığı bir uzman tarafından analiz edilmeli, herhangi bir sorunu varsa bunun tespiti yapılmalıdır. 

ses-eğitimi-izmir
Adayın sesiyle ilgili bir problem bulunduğu takdirde ses uzmanları tarafından verilen foneatri raporu doğrultusunda uzman nezaretinde gerekli tedaviler yapıldıktan sonra ses eğitimine geçilmelidir. Ses kaslarında ya da tellerinde, ses kısıklığı, cızırtı ya da herhangi bir problem görülmeyen kişiler ses eğitimlerine hemen başlayabilirler. Ses tellerinde varolan sorunlar, günümüz koşullarında tıbbi tedaviler ile giderilebilmekte bununla ilgili olarak hastanelerin foneatri servisleri görev yapmaktadır.

Foneatri servisleri tam teşekküllü hastanelerin bünyelerinde yer almaktadır. Bu servislerde  piyano eşliğinde ses tellerinin tedavisi yapılmakta, amatör ya da profesyonel hedefler doğrultusunda belirli bir düzen ve sıkı bir disiplin içerisinde bu tür çalışmalar yürütülmektedir.  Sorunu giderilen öğrenci adayları belirli bir dinlenme dönemi ertesinde ses eğitimlerine başlayabilmektedirler.

Şan eğitimi öncesinde yapılan ses tedavileri titizlik isteyen uzun süreçleri kapsayabilir. Bunun için özellikle eğitime başlayacak olan kişilerin birtakım sağlıklı yaşam kurallarına uyması beklenmelidir. Düzenli olarak yapılması gereken yürüyüş ya da koşu gibi sporlar özellikle fayda sağlamaktadır. Diyafram sisteminin sağlıklı çalışabilmesi genel beden sağlığının yerinde olmasını gerektiren bir durumdur. Sağlıklı bir beden içinde  özellikle  öğrenciye düzenli spor yapması, uyku ve yeme içme düzenine  çok dikkat etmesi önerilir.

Şan dersiyle ilgili ayrıntılı bilgi almak şan dersi programını öğrenip sesinizi nasıl eğiteceğiniz konusunda bilgi sahibi olmak için şan dersi sayfamızı ziyaret ediniz.