Fotoğraf makinesiyle ilgili hızla gelişen teknolojik gelişmelerden sonra yazıları güncellemek iyi olabilir. Örneğin ilk kez fotoğraf makinesi alacaklar için belirlediğimiz bazı sorularla başlayabiliriz. Fotoğrafa ne kadar zaman ayırabilecek ve bu hobiyle ne kadar süre ilgileneceksiniz? Sadece aile, bebek, anne, baba v.b. fotoğrafı çekmek veya doğa çiçek kelebek fotoğrafları çekmek, ya da daha sanatsal fotoğraflar ve ya çok daha yoğun bir şekilde zaman ayırarak profesyonelleşmeye çalışmak mı istiyorsunuz?

hangi-fotoğraf-makinasını-satın-almalıyım

Fotoğraf makinası almayı düşünenler için daha önce hazırladığımız, fotoğraf makinalarını ayrıntılı olarak tanıtan “hangi fotoğraf makinasını almalıyım” yazımızı öncelikle okumanızı öneririz.

Sıra bu sorulardan sonra nasıl ve ne kadarlık bir bütçeyle fotoğtaf makinası almaya karar verilmesine geliyor. Mesela $500 doların altında veya 500$-1000$ arası ya da 1000$ üzeri gibi.

Bütçenizi belirledikten sonra sıra aranızın makinelerle nasıl olduğuna geliyor. Karmaşık makineleri kullanabiliyor musunuz ve kullanırken zevk alıyor musunuz? Yoksa zorda kalmadıkça karmaşık makinelere bulaşmıyor musunuz? Ve ya benim makinem basit olmalı, “karmaşık makinalar bana göre değil” mi diyorsunuz? Eğer bu soruların cevabı kafanızda hazırsa aslında alacağınız makinada belli olmuş durumdadır. Dış mekân çekimlerinden hoşlanıyorsanız akıllı telefonların kameraları bu çekimlerde oldukça başarılıdır.

Bir çok özellik göz önünde bulundurularak doğru fotoğraf makinasına karar verilmelidir, örneğin iyi bir makina alayım, uzun süre kullanabileyim, özellikleri yeterince iyi olsun ama öyle en son model de olmasın çok da pahalı bir şey olmasın diyorsanız canon 60D önerilebilecek bir fotoğraf makinasıdır fakat beklentiler kişiden kişiye değişeceği için öncelikle compact mı, DSLR mı yoksa DSLR Like fotoğraf makinasına mı ihtiyacınız olduğuna karar vermek gerek.

Fotoğraf makinası alma konusunda çok kararsızsanız fotoğraf kursumuzu arayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.