Güzel şarkı söylemek ve müzik yapmak istiyorsanız istiyorsanız şuan doğru yazıyı okuyorsunuz tebrikler.

Dünyanın en zor şeyi şarkı söylemek gibi görünse de aslında bilinenin aksi şarkı söylemek hiçte zor değil. Sadece doğru adımları atıp, ilerlemek gerek.

Şarkı söylerken sesim titriyor, tizlere çıkamıyorum, pes seslerim kayboluyor gibi sorunları yaşamak zorunda değilsiniz.

Şan kursuyla ilgili öğrenci görüşlerini izlemek için tıklayınız.

Size birkaç basit önerim olacak, kalem kağıtlar hazır mı ?

Şarkı Söyleyebilir miyim:Güzel Şarkı Söylemek İçin Ne Yapmalıyım?

Şarkı Söylerken Ses Titreşimi

Güzel Şarkı Söylemek İçin Tavsiyeler

1. Her gün sadece 10 dakika diyafram nefesi çalışın; diyafram nefesi şarkı söylerken ihtiyaç duyduğumuz doğru nefestir.

Peki nasıl mı yapacağız? Çok basit, önce burundan derin bir nefes alın ve kaburgalarınızın yana doğru genişlediğini hissedin ve sonra ağızdan yavaş yavaş nefesi verin. Unutmayın ki önemli olan nefesi çok yavaş vermek.

Günde 10 dakika nefes egzersizi sesinizi güçlendirecek basit ama önemli bir adım.

Şarkı Söyleyebilir miyim:Güzel Şarkı Söylemek İçin Ne Yapmalıyım?

Şarkı Söylerken Doğru Duruş

2. Yeterli ve dengeli uyuyun; sesin en büyük desteği uykudur çünkü uyku sesi besler, büyütür. Sağlıklı bir ses için her gün en az 7 saat uyumalıyız.

Eğer şan dersi alıyorsanız özellikle ders öncesi mutlaka en az 7 saat gece uykunuzu uyumalısınız. Hem uyku insanın genç kalmasını da sağlar bu da küçük bir dip not olarak kalsın burada.

 3. Bol bol su için; vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşuyor, hayati bir içecek olan su sesimize de son derece faydalı çünkü su içmek ses tellerini temizler.

Yediğimiz yiyecekler özellikle de şeker ve çikolata yani tatlı yiyecekler ses tellerinin üzerinde yapışkan bir tabaka oluşturuyor. Her gün düzenli olarak 3 litre su içersek ses tellerimiz ve boğaz yolu temizlenmiş olduğu için sağlam ve parlak sesleri daha rahat çıkartabiliyoruz

4. Protein ağırlıklı beslenin ; güçlü bir ses için güçlü bir beden gerekli ve vücudu ağırlaştırmadan enerji verecek besinler tüketmeliyiz, bu yüzden protein ağırlıklı beslenmenizi öneriyorum.

Fit Olmak ve Şarkı Söylemek

Hem de formda kalıp fit bir bedene sahip olabilirsiniz hazır beslenmeden söz etmişken hep sorulan bir soruya cevap verme sırası geldi, bu sorumuz ne mi ? Tabi ki çiğ yumurta efsanesi evet çiğ yumurta efsanesi diyorum çünkü çiğ yumurta içmenin sese hiçbir faydası yok çok lezzetli olduğunu da sanmıyorum, siz yumurtayı pişirerek tüketmeye devam edin böylece beden sağlığınıza fayda sağlar.

5. Her gün düzenli beden egzersizleri yapın ; Evet güzel şarkı söylemek için yeterli nefes ve beden sağlığı gerekir. Diyafram gelişirken bir yandan da bedenimizi geliştirmek gerekir.

Tiz notalara çıkarken bedenimizin gücüne de ihtiyaç duyarız özellikle alt karın kasları mutlaka gelişmiş olmalıdır , sağlıklı bir ses sağlıklı bir beden de gelişir.

Güzel şarkı söylemek çok zahmetli öyle değil mi  ama bizi güzel ve sağlıklı bir hayat yaşamaya yönlendiriyor bence tercih nedeni sadece bu bile olabilir.

Doğru Teknik İçin Doğru  Eğitimi Alın

6. Şan dersi alın ; Ses telleri birer kastır ve şan ses tellerinin sporudur, ses aralığının genişleyip güçlenmesi ve sesinizin doğru pozisyona gelmesi için şan dersi almanız sizi daha bilinçli bir şekilde bu işten keyif alarak gelişmenizi sağlar.

Erturgut Sanat Merkezi’ne gelip Ücretsiz deneme dersimize katılıp sesiniz hakkında ön bilgilendirme alabilir ve sonrasında derslerimize katılıp istediğiniz şekilde güzel şarkı söylemeye başlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgiye ulaşmak için  https://erturgutsanatmerkezi.com/san-kursu-izmir/ sayfamızı ziyaret edebilir, 0 507 95 96 333 No’lu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.