Gitar çalmaya yeni başlayacak olanların en çok kafasını kurcalayan soruların başında “Hangi gitarı çalmalıyım?” sorusu gelir. Bu sorunun cevabı dinlediğiniz müzik türüne göre değişkenlik gösterir.

Gitar klişeleri cevapladığımız video için tıklayınız.

Hangi tür gitarı (Bas gitar, klasik gitar, elektro gitar, akustik gitar) alacağınıza karar vermeden önce tüm gitar türleri hakkında azda olsa bilginiz olması, doğru karar vermenizde size yardımcı olacaktır.

Bu yazıya ilgi gösterdiyseniz, o zaman gitar çalmayı kafanıza koymuşsunuz demektir.

O zaman öncelikle yazımızı okuyup sonrasında 0507 95 96 333 No’lu telefonumuzdan bize ulaşıp ücretsiz deneme derslerimize katılın, sonrasında sizde Erturgut Sanat Ailesine katılın.

Gitar Türleri Nelerdir?

Genellikle en çok sorulan sorulandan biri de klasik gitarla başlamak ile ilgilidir. Öncelikle şunu açıkça belirletelim hangi müzik türünü dinliyorsanız ve hangi gitar türünü çalmak istiyorsanız ondan başlayınız.

Rock dinleyip klasik gitarla başlamanın hiçbir etkisi yoktur.

Klasik gitar

Gitar

Klasik Gitar  Görsel 1

Klasik gitar, içi boş ve ortasında yuvarlak bir delik bulunan üç kalın teli sarımlı metal, üç ince teli naylon olan bir gitar türüdür.

Çalınması için amplifikatöre gerek yoktur fakat kimi klasik gitarlarda amplifikatöre bağlanabilmek için özel manyetikler vardır.

Akla ilk gelen gitar genelde klasik gitar olur ve en yaygın bilinen yanlışlardan biri de gitara başlanacaksa bunun illa ki klasik gitar olması gerektiğidir.

Klasik gitarla, gitara başlama zorunluluğunuz yoktur. Aslına bakılırsa bu biraz da klasik gitar satışları azalmasın diye ortaya atılmış bir durumdur. Nitekim de en uygun fiyatlar klasik gitarda olduğu için asla bitmeyecek bir durumdur bu.

Akustik Gitar

Akustik Gitar

Akustik Gitar Görsel

Görünüş bakımından klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır.

Akustik gitarda teller birbirine daha yakındır bu yüzden sap daha dardır.

Çelikten yapılmış tellere sahip olması klasik gitarla arasındaki en büyük farktır.

Tellerin çelikten olması akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasının nedenidir.

Bundan dolayı akustik gitar biraz daha sağlam kasaya sahiptir klasik gitardan ağırdır ve tuşe yapısı daha farklıdır.

Elektro Gitar

Elektro Gitar

Elektro Gitar Görsel

Katı ve oyulmamış gövdeye sahip olan elektro gitarda tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyallerine dönüştürülüp yükselticiye yollanır.

Ekseriyetle pena ile çalınır. Manyetiklerin titreşimi algılayabilmesi için çelik tel kullanılır.

Elektrogitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektriğe çeviren ve böylelikle amfiye bağlandığında yüksek miktarda ses alınabilen gitardır.

Diğer gitarlar gibi elektro gitarlarda sap, gövde ve bas olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Aynı zamanda kimi

Elektro gitarlarda bas bulunmayabilmektedir. Gitarda gövde, manyetikleri, sesin tonu ve düzeyini ayarlayan kontrol devrelerini içeren ve tellerin bir ucunun bağlandığı bölümdür.

Teller, köprü ismi verilen metal bir donanım üstünden geçenek ya gövdeye direk ya da köprünün kendisine bağlanmaktadır.

Tellerin hemen altında, köprüyle sap arasında yer alan, tellerin mekanik titreşimini elektriğe çeviren manyetikler, gövdenin içine yerleştirilen elektronik sesi -ton kontrol devresine bağlıdır.

Bu devre, manyetiklerden gelen sinyalin, amplifikatöre gitmeden önce tonunda ve ses düzeyinde değişiklik yapmak için kullanılır.

Ayrıca yine gövdedeki manyetik seçici anahtar, sesin rengini deştirmek için istenilen manyetik veya manyetiklerin seçilmesini sağlar.

Gövdenin sapla birleştiği yerin alt taraf, sapın gövde içindeki perdelerine kolay ulaşılması için, içeri doğru oyuk olarak yapılabilir (Single Cutaway).

Bir takım gitarlarda bu oyuk hem altta hem de üstte olabilmektedir (Double cutaway). Gövdenin şekli, gitar oturarak veya ayakta çalınırken en iyi balansı sağlayacak şekilde tasarlanır.

Daha çok rock müzikte kullanılır, çoğu rockçı elektro gitar kullanır.

 Bas Gitar

Bass Gitar

Bass Gitar Özellikler

Bas Gitar çalışma prensibi elektro gitara benzer. Ancak sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır.

Portede bas gitar için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır: 12 telli, 6 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız.

Daha fazlası için bizlere ulaşabilirsiniz

Genel olarak size hangi gitarın ne işe yaradığını, nasıl ses çıkardığını, nasıl kullanılacağını hangi malzemeden yapıldığından bahsettik aklınıza takılan başka sorular varsa bizi aramanız ya da yerimizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.