Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Şarkı Cover’ı Nasıl Yapılır? konusunu ele alacağız.. Akılda kalıcı bir şarkı yazmak, yaratıcı melodiler bulmak veya düşünceli, anlayışlı bir besteci olmak için birçok ipucu ve püf noktası var. Bu yazımızda elimizden geldiğince ipuçları ele almaya çalışacağız..

Cover yapmak aslına bakılırsa çok daha hafife alınmaması gereken önemli bir zahmet. En az yeni şarkı yaratmak hatta daha da fazlası kadar armoni ve müziğe hakim olunmalı. Bu bağlamda orijinal materyal oluşturmak kadar değerli ve anlaşılması zor bir amaç olsa da, bu amaç birçok yönden daha zor ya da en azından eşit olarak kabul edilebilir.

Ama farzedelim ki daha yeni başlıyorsunuz. Farz edelim ki, yeni müzikler yazmak şöyle dursun, yalnızca müziğimizin kendi yönünü belirlemeye çalışıyorsunuz. Diyelim ki her türlü müziği seviyorsunuz ve müzik üzerinde bir nebze ustalık kazanmak istiyorsun. Daha önce bahsettiğimiziz gibi, eğlenmek istediğinizden bahsetmiyoruz bile!

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Şarkı Cover’ı Nasıl Yapılır?

Diğer Coverları Dinleyin

Şarkı Cover'ı Nasıl Yapılır?
Şarkı Cover’ı Nasıl Yapılır?

Bu, hem düzenlemek istediğiniz şarkının cover’ları hem de diğer şarkıların cover’ları için geçerlidir. Kendi denenmiş ve gerçek favorilerinize güvenebilir, sevdiğiniz sanatçıların kataloglarının dışından şarkılar söylediği arşivinize girebilir veya YouTube’da en sevdiğiniz şarkıların koylarını incelemek için her zaman birkaç saat geçirebilirsiniz.

Hangi yorumların sizin için en yüksek sesle ve derinden yankılandığını belirleyin, ardından bunun nedenini belirlemeye çalışın. Kapak sanatçısının yakalamayı ya da bozmayı başardığı şarkıya ne dersiniz? Sizi dinlemeye devam eden kalite nedir?

Şarkının Özüne İnin

Şarkı Cover'ı Nasıl Yapılır?
Şarkı Cover’ı Nasıl Yapılır?

Şimdi kendi işinize dönme zamanı. Diyelim ki piyano için bir parça düzenlemeye odaklanıyoruz, cover’ınızın kulağa birinci adımda almış olabileceğiniz bazı cover’lar kadar eksiksiz veya sofistike gelmeyebilir. Sorun değil, zira konunun dışında. Aslında daha ses bile çıkarmadık. Günün sonunda peşinde olduğunuz şey, her şeyden önce şarkının özüdür.

Bununla ilgili olarak üzerinde düşünülmesi gereken bazı sorular:

❓Konu hangi temaları içeriyor?

❓Şarkı yazarı ne tür duygular veya mesajlar iletmeye çalışıyor olabilir? Dinleyicide nasıl bir duygu bırakmak istediler,

❓Dinleyicinin aklından hangi düşüncelerin geçmesini istediler?

❓Orijinal şarkının tonunu nasıl tanımlarsınız?

Bu adım için bir enstrümana bile ihtiyacınız yok, sadece kalem ve kağıtla oturun ve bir liste yapın. Şarkı yazarlığının özüne ne kadar sadık kalırsanız, şarkıyı oluşturan parça ve parçaları onarmak için o kadar özgür olacaksınız ve sonuçta aranjmanınızı şarkıdan ayıracaksınız.

Her iki durumda da, sürümünüz enstrümanın daha çok çalışmasına, hatta fazla mesaiye, hatta orijinal kaydın enstrümanlar ve seslerle dolu bir stüdyoyla ifade ettiğini kendi başına ifade etmesine sahip olacaktır. Durum zaten böyle olduğundan, orijinal türden sapmaktan çekinmeyin. Dinlediğiniz bu coverlardan bazılarının size ilham verebileceği yer burasıdır.

Birkaç tempo değişikliğiyle, iyimser bir marş, hüzünlü bir şarkıya benzemek için yavaşlatılabilir; değiştirilmiş bir bas çizgisiyle, bir halk ezgisi blues’a dönüşebilir. Ve bir piyano aranjmanının yalnızca meditatif veya son derece görkemli olması gerektiğini düşünmeyin.

Sözleri Nasıl Vurgulayacağınızı Belirleyin

Şarkı Cover'ı Nasıl Yapılır?
Şarkı Cover’ı Nasıl Yapılır?

Aranjör olarak, bestenin belirli özelliklerine öncelik vermek sizin ayrıcalığınızdır. Kitlenizin ne duyacağı tamamen size kalmış; Sonunda ondan ne alacakları tamamen sizin kontrolünüz dışındadır, ancak onlara ne sunduğunuzla başlar.

Bu aşamada artık iş size ve yapmak istediğiniz müzik türüne daha doğrusu hayal gücünüze kalıyor. Belki bir şarkıya a capella ile başlayan melodik bir giriş eklersiniz veya belki de ilk kelimelerle dinleyicinin dikkatini çekmek için girişten vazgeçmeyi seçersiniz. Belki de enstrümantasyonu kesip şarkı sözlerinin bir bölümünü (hatta bir satırın sonunda) havada asılı bırakmak istersiniz. Sözlerle etkileşim söz konusu olduğunda, piyanonun ne yaptığı kadar ne yapmadığı da söz konusu olabilir .

Akor dizilimini şarkı sözleri etrafında yapılandırma şeklinizden bahsetmişken, ayarlamak istediğiniz tona bağlı olarak bazı şarkı sözlerini atlayacak veya değiştirecek kadar ileri gidebilirsiniz. (Örneğin, sanatçılar bazen şarkı sözlerini cinsiyetlerine daha yakın olacak şekilde değiştirirler.)

Gerekli olduğunu düşündüğünüz girişler, çıkışlar veya aralar ekleyin: belirli melodik kısımlar, dinleyiciyi şarkıya veya şarkıdan çıkarmak için kendilerini iyi bir şekilde ödünç verebilir. Tam istediğiniz gibi olana kadar bir şarkının sonunu kurcalamak. Bu, şarkının ana vuruşunun sona erdiğinin sinyalini vermek için çeşitli önlemler için vamping ve riffing yapmayı içerebilir; ya da dramatik bir etki için aksiyonu aniden durduran kısa bir kesinti içerebilir. Veya başka bir şey bu tamamen size kalmış. Bu sürecin her adımında olduğu gibi, kurmak istediğiniz ruh halini düzenlemenin her faktörünün arkasındaki itici güç olarak tutmak, uyumlu ve çekici bir sese yol açacaktır. Parçaya aşina olmak için kendinize zaman verin ve ardından sizin için ne anlama geldiğini iletmek amacıyla onu çalın.

Şarkı Cover'ı Nasıl Yapılır?
Şarkı Cover’ı Nasıl Yapılır?