Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler Piyanoda Pratik Sanatı konusunu ele alacağız.. Bazı insanlar her gün uzun saatler boyunca piyano veya diğer müzik aletleriyle çalışır, bazıları ise haftada birkaç kez sadece 20 dakika çalışır. Bu, saatlerce pratik yapanların daha hızlı iyileşme garantisi olduğu anlamına mı geliyor?

Aslında, ne kadar süre pratik yaptığınızın, ne kadar ilerleme kaydettiğinizle pek ilgisi yoktur. Her büyük müzisyen, verimli ve büyük bir konsantrasyonla pratik yapmanın önemini bilir. Pratik yapmak bir sanattır ve bunu doğru yapmanız çok önemlidir. İşte pratik seansınız için dikkate almanız gereken bazı önemli ipuçları.

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Piyanoda Pratik Sanatı

Pratik İçin Bir Hedef Belirleyin

Piyanoda Pratik Sanatı
Piyanoda Pratik Sanatı

Neyi başarmak istediğinizi bilmeden uygulamaya dalmayın. Piyano başına oturmadan önce ne yapacağınıza ve neyi başarmak istediğinize karar verin.

Örnek vermek gerekirse:

  • Sağ el ana melodiyi tam olarak tempoda çalabilme
  • Sol/sağ eli birlikte koordine edin.
  • Tuşları öğrenin ve tiz/bas nota anahtarındaki notaları tanıyın.
  • Bir şarkının ilk bölümünü ezberleyin
  • Biraz daha hızlı tempoda çalın

Buradaki amaç, piyano alıştırma seansınızın kısa bir süresi içinde gerçekleştirebileceğiniz hedefinizi belirlemek ve ona doğru nişan almaktır. Bu, boşa harcanan zamanı alır ve odaklanmanızı sağlar.

Bir Isınma Rutininiz Olsun

Piyanoda Pratik Sanatı

Hiçbir profesyonel sporcu ısınmadan antrenmana başlamaz. Aynı şey piyanistler için de geçerli, parmaklarınızı ve başınızı ısıtmak için bir rutine sahip olmanız önemlidir. Piyano başına her oturduğunuzda, aynı malzemeyle birkaç dakika ısınma yapın. Nasıl çalacağınızı zaten bildiğiniz ve parmaklarınızı zorlamanıza gerek olmayan bir şey.

Isınma aynı zamanda doğru zihniyete girmekle de ilgilidir. Isınırken bedeninizi ve zihninizi sakinleştirin, konsantrasyon ve odaklanma ile “pratik moduna” geçin.

Görevinizi Bölümlere Alınan

Piyanoda Pratik Sanatı

Artık hedefinizi belirlediğinize ve ısındığınıza göre, nasıl piyano çalışacağınıza dair basit bir plan yapmak için bir dakikanızı ayırın. Bir ısırık büyüklüğünde alıştırma materyali istiyorsun. Adım adım ve her seferinde küçük bir adım.

Erturgut Sanat Merkezinde her ders iyi yapılandırılmış ve daha küçük adımlara bölünmüştür. Bu metodoloji, hedefinize ulaşmanın en etkili yoludur. Bu metodolojiyle bile, verimli çalışmanız onu daha da parçalamanız gerekebilir.

Örneğin, 4 ölçülü melodi yerine, her seferinde sadece bir ölçülü alıştırma yapmayı deneyin. Zihinsel olarak “buradan oraya” not edin ve sadece o kısmı uygulayın. Kolaylıkla çalabilene kadar tekrarlayın. İlk kısım ile kendinizi yeterli hissettiğinizde, bir sonraki küçük kısmı alın, ondan sonra birinci ve ikinci kısmı birleştirin ve bu şekilde devam edin.

Yavaşça Pratik Yapın

Piyanoda Pratik Sanatı

Hata yapmaktan kaçınmak için beyni yalnızca doğru bilgilerle beslemelisiniz, bu şekilde beyniniz daha hızlı hatırlayacaktır. Bunun bilimsel adı beyin sinaps konsolidasyonu. Çok hızlı pratik yaparsanız, şarkıyı öğrenmeyi zorlaştıran hata yapma olasılığınız artar. Parmaklarınızın doğru hareketi öğrenmesi zaman alır. Yavaş çalışmak sizi rahatlatacak, baskıyı ortadan kaldıracak ve parmak hareketlerini çok daha hızlı içselleştirmenizi sağlayacaktır. Bu aynı zamanda melodinin kendisini sadece mekanik bir görev olarak değil, müzikal bir ifade olarak öğrenmeye de yardımcı olur. Yavaşça yapın ve zaman ayırın.

Zamanını sınırla ve biraz uyu 

Piyanoda Pratik Sanatı

Pratik yaparken hatırlamanız gereken en önemli şey, odaklanmış ve konsantre kalmaktır. Konsantrasyon sınırlıdır, genellikle ara vermeden önce her seansta maksimum 45 dakikaya kadar.  

Piyano çalmayı yeni öğrenmeye başlıyorsanız, alıştırma seansınız olarak 20 dakika ayarlayın.  Her gün yeni bir şeyler öğrenmek ve sadece 20 dakikalık konsantre pratikle önemli ilerleme kaydetmek için yeterince iyi bir zaman. Gerisini beyniniz yapacak, sinapsları oluşturacak ve güçlendirecek. Gevşeme ve iyi bir gece uykusu bu etkiyi destekleyecektir.

Yüksek konsantrasyonu ve odaklanmayı ne kadar süre koruyabileceğinizi bilin. Egzersizinizi bu zaman dilimiyle sınırlayın.  Pratik seansınızı 20 dakikadan fazla bir süreye ayarlarsanız, yarı yolda mola verdiğinizden emin olun.

Hedefinize Doğru Nişan Alın

Piyanoda Pratik Sanatı

Her uygulama seansı için bir hedef belirlediğinizde, seansınızın sonunda ona ulaşmak istersiniz.  Ayrıca, başarabileceğiniz gerçekçi bir hedef belirlemeniz gerektiği anlamına gelir. Zamanla doğru hedefi belirlemede daha iyi olacak ve bunu başarmak için gereken zaman ve becerileri öngörebileceksiniz.

Her uygulama oturumu daha yüksek bir hedefe yönelik olmalıdır, ama çok yüksek değil ! Her seferinde küçük ilerleme kaydetmeyi öğrenin.

İlerlemenizi Takdir Edin

Piyanoda Pratik Sanatı

Bu blog yazımızda açıklandığı gibi net bir yapı ile pratik yapmaya alıştığınızda, her oturumu hedeflere ulaşarak bitirirken daha güvende hissedeceksiniz. Pratik seansınızı iyi bir duygu ile bitirmek çok önemlidir. Bu nedenle, ilerlemenizi fark edin ve takdir edin!

Kulağa komik gelebilir, ancak iyi hissetmenin gücünü hafife almamalısınız. Pratik yapmak eğlenceli ve zevkli olmalıdır ve bunun büyük bir kısmı, ilerleme ne kadar küçük olursa olsun, bir şeyi başardığınızı bilmekten gelir. 

Bir Sonraki Piyano Alıştırma Seansı İçin Not Alın

Piyanoda Pratik Sanatı

Piyanodan ayrılmadan önce, bir sonraki alıştırma seansı için kendinize bir not alın.  Neyi başardığınızı ve bir sonraki adımda ne yapmak istediğinizi yazın.  Bazı öğrenciler bir günlük tutar ve bazıları sadece zihinsel bir not alır. Nasıl yaparsanız yapın, ne yaptığınızı ve bir sonraki adımın ne olduğunu bilin.

Organize olun!

Piyanoda Pratik Sanatı

Pratik yapmak için en önemli nokta, iyi organize edilmiş ve net hedeflerle yapılandırılmış, aynı zamanda küçük adımlar attığınızdan ve ilerlemeden önce her adımı sıkıca içselleştirdiğinizden emin olmaktır. Bunu sınırlı bir süre ve konsantrasyonla yapmak başarının anahtarıdır!

Hedefinize ulaşmadıysanız, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Daha da yavaş çalışın!
  • Bir dahaki sefere daha küçük bir porsiyon alıştırması yapın
  • Malzemenin çok zor olup olmadığını tekrar düşünün

Aynı materyali birkaç seansta uygulamak sorun değil ve bazen gerekli. O zaman bile, her seferinde farklı bir hedef belirleyin.

Erturgut Sanat’da, etkili öğrenme ve uygulamanın önemini vurgularız ve her dersin sizin için zaten iyi yapılandırılmış olduğunu göreceksiniz. Bu blog gönderisindeki ipuçlarıyla birleştiğinde, piyano çalma konusundaki ilerlemenizi hızlandıracaksınız. 

Piyanoda Pratik Sanatı
Piyanoda Pratik Sanatı