Stresi ve kaygıyı hafifletmek için neler yapılabilir? Kendinizi sanatçı olarak görmemiş olsanız bile, kaygınızı ve stresinizi azaltma için şimdi çizim veya resim gibi sanatsal bir arayışa girmenin tam zamanı!

Sanat yapmak için asla çok geç değildir. Bir fırça, bir pastel boya yahut keçeli kalem tutabiliyorsanız, çizebilir ve boyayabilirsiniz de. Ve sanatınız büyük bir yatırım olmak zorunda değildir, birkaç akrilik boya veya bir dizi sulu boya boya, fırça, keçeli kalem veya boya kalemi ve bazı eski dergiler, bir yapıştırıcı ve kolaj için makasla birlikte ihtiyacınız olan tek şey bir kağıt.

Yaratıcı çabalarınız için duygusal, fiziksel ve ruhsal olarak büyük ölçüde ödüllendirileceğinizi bilmelisiniz… Pablo Picasso’nun bir zamanlar dediği gibi, “Sanat, ruhtan günlük yaşamın tozunu arındırır.”

Sanatla stresini geçirin

Yaratıcı Olmanın ve Sanat Yapmanın Faydaları

Sanat, insanlığın doğuşundan itibaren var olagelmiştir. Sanat ve tasarım unsurlarını – çizgi, şekil, renk, değer, doku, biçim ve mekân – hayattan anlam çıkarmak ve kişisel bir vizyonu ifade etmek için kullanmak doğuştan gelen bir dürtüdür. Çocuklar boyaları tutmak için gereken ince motor becerilerine sahip olur olmaz bunu yaparlar. Sanatçılar bu dürtü aracılığıyla hayatın sevinçlerini, üzüntülerini, travmalarını, korkularını, zaferlerini, güzelliğini ve çirkinliğini ifade ederler. Sanatçılar doğruyu söyleyenlerdir. Bu nedenle sanatçılar genellikle bir tehdit olarak algılanır ve savaş ve çekişme zamanlarında sansürlenen ilk kişilerdir.

Resim derslerimiz daha ayrıntılı hakkında bilgi almak için Tıklayın

Ancak özgün olmak ve doğruyu söylemek hem bireyler hem de gruplar için dönüştürücüdür ve bu, sanatın tıbbi gücüdür. Sanat yaratmak sadece zihin ve ruh için değil, aynı zamanda beden için de şifadır, çünkü esasında tüm bunlar birbirine bağlıdır. Sadece rahatlamak için değil, aynı zamanda yeniden canlandırmak ve canlandırmak için birden fazla seviyede çalışır, neşe getirir ve yaşam için enerjinizi ve coşkunuzu arttırır.

Birçok çalışma, sanat yapmanın tedavi edici faydalarını göstermiştir. Meditasyonun aynı faydalarının pek çoğuyla sizi “o bölgeye” yerleştiren, zihninizi günlük zorluklardan ve sorunlardan uzaklaştırmanıza yardımcı olan sanat aynı zamanda kan basıncınızı, nabzınızı ve nefes alma hızınızı düşüren bir meditasyon uygulamasıdır. Ve bu meditasyon esnasında şimdiki anın farkındasınızdır.

Sanat yapmak, yeni teknikler, materyaller ve yöntemler ile keşfetme ve deneme özgürlüğü verirken, aynı zamanda yeni beyin sinapslarını uyarmaya yardımcı olarak hareket etmenize de izin verir. Scientific American’da yayınlanan bir makale, zihninizin potansiyelini artırmanın yollarından birinin yenilik aramak olduğunu bildiriyor. “Yenilik aradığınızda, birkaç şey oluyor. Her şeyden önce, katıldığınız her yeni etkinlikle yeni sinaptik bağlantılar oluşturuyorsunuz. Bu bağlantılar birbiri üzerine kurulur, sinirsel aktivitenizi arttırır ve diğer bağlantıların üzerine inşa etmek için daha fazla bağlantı oluşturur. —Kısaca öğrenme gerçekleşiyor. “

Sanatla stres gidermek

Sanat yapmak, başkalarının göremeyeceği yerlerde güzelliği gözlemlemenize ve görmenize yardımcı olurken bu güzelliğe şükran duymanızı ve bunu ifade etmenizi sağlar. Aynı zamanda, bazı öfke ve hayal kırıklığınızın yanı sıra kişisel siyasi ve dünya görüşlerinizi ifade etmeniz için de adeta bir çıkış yoludur…

Sanat, duyguları ayırt etmenizde ve tanımlaması zor olan düşünceleri ifade etmenizde size yardımcı olabilir. Sanatla ilgilenmek ve bir şeyler yaratmak, kendinizle ilişki kurmanın ve kendinizle ilişki içinde olmanın, kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olmanın bir başka ve en renkli yoludur. Sanat yaratma süreci, kelimelerin veya kendi iç sansürlerimizin neden olduğu tamamen sözel olanların ötesinde iletişim kanalları açar, kendimizi ve diğerlerini daha tam ve net görmemize yardımcı olur. Bunu yaparken de bizi kendimize ve birbirimize daha derinden bağlar. Diğer insanlarla birlikte bir sınıf ortamında çalışıyorsanız, buradaki atmosfer, karşılıklı fikir alışverişinin ve cömertlik ruhunun olduğu bir atmosfer haline gelir. Yaratıcı süreç, pozitif üretken bir ortamda yeni ilişkiler kurmaya ve mevcut ilişkileri geliştirmeye yardımcı olur.

Günümüzde artık sanat terapisi ayrı bir alan haline gelmiş durumda ve sanat terapistleri hem sanat hem de psikoloji konusunda eğitilmiş ve gelişmiş olsa da, sanat yapmanın faydalarından yararlanmak için lisanslı bir sanat terapistine danışmanıza gerek yok, zira bu bir ürünle ilgili değil. Bu nedenle sürecin sizi nasıl etkilediğine dair en iyi karar mercii yine sizsiniz. Süreç birincil öneme sahip olsa da, bitmiş ürün, sürecin ve öğrenilen derslerin görsel bir hatırlatıcısıdır ve her görüntülediğinizde zihninizi ve ruhunuzu yeniden canlandırabilir.

Stresi Azaltmaya Başlamak İçin Şimdi Yapabilecekleriniz

Sanatla Stres ve Kaygıdan Kurtulun

Nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, işte sanat yaratmaya başlayabileceğiniz yöntemlere dair bazı fikirler ve kaynaklar… Başladığınızda, yaratıcı enerjilerinizin serbest kalacağını ve bir fikrin bir sonrakine hatta birkaçına yol açacağını ve kıvılcımların harlanmış bir ateş halini alacağını göreceksiniz. Yaratıcılığın güzelliği tam da buradadır ve katlanarak büyür.

Sanat malzemelerinizle yaratıcı olabileceğiniz en azından bir masa veya kendinize özel küçük bir alan ayırabilmeniz yeterli olacaktır.

İpucu: Size enerji veren veya rahatlatan müziklerle hareket edin. Müzik, sanat icra ederken en iyi ortağınız olacaktır.

Renklerle Oynamak Ve Denemek

Uzun uzun düşünmeden size hitap eden renkleri seçin ve boyamaya başlayın. Veya dergilerden beğendiğiniz görselleri çıkarın ve boyayla birleştirerek yapıştırın. Şekilleri hakkında çok fazla düşünmeyin hatta herhangi bir şeyi tanınabilir hale getirmeyin, sadece renklerin tadını çıkarın. Bunu resmi bir renk alıştırmasına girişerek de yapmak isteyebilirsiniz; biri mavi, diğeri kırmızı, sarı, ikincil renkler, sonra üçüncül renkler olmak üzere 5 “x7” kart dizisi yaparak 12 tonlu renk tekerleğinin tüm renklerini uygulamaya koyabilirsiniz… Benzer renkler, tamamlayıcı renkler, sınırlı renk paletleri, vb. Kullanarak kartlar yapmayı deneyebilirsiniz.

Sanatla Stres ve Kaygıdan Kurtulun

Seçtiğiniz renklerle kalın sulu boya kağıdı veya kartonlar üzerinde çalışmayı deneyin, böylece kağıdı yırtma endişesi de yaşamazsınız. Sadece renklere de konsantre olmayın ve renk kombinasyonlarını belirleme eylemi size günlük hayatınızın stresinden başka odaklanabileceğiniz bazı noktalar sunacaktır…

Görsel Bir Mutluluk Günlüğü Tutun

Dergi veya gazetelerden kestiğiniz fotoğraflar, çizimler, resimler, kolajlar veya görüntülerden oluşabilir, minnettar olduğunuz ve geri dönebileceğiniz, kendinize yaşamanın zevklerini hatırlatan her şey bu günlükte yer alabilir.

Günlük Eskiz Defteri Veya Görsel Günlük Tutun

Bunu yapmak sizi anı yaşamaya, çevrenizdeki manzaralara karşı uyanık tutacak ve geçici düşünceleri ve fikirleri kaydetmeye hazır tutacaktır.

Her Gün Küçük Bir Resim Yapın

Sanatla Stres ve Kaygıdan Kurtulun

Küçük bir resim yaparak bir saat kadar harcayın. Bunu yapmak için pek çok iyi neden var: hızlı gelişirsiniz, üzerinde uzun zaman geçirdiğiniz bir şeyi mahvetme korkusu olmadan yeni şeyler deneyebilirsiniz; gün be gün başarı duygusu hissettikçe günün stresinin nasıl da azaldığını göreceksiniz.

Şekil Çizmeye Başlayın

Her boyutta, üst üste binen ve eş merkezli serbest daireler çizin. Sonra onları renklendirin. Kareler ve üçgenler için aynı şeyi yapın. Ardından şekilleri birleştirin.

Ruh Halinizi Boyayın Veya Çizin

Her işaret bir enerji taşır. Nasıl hissediyorsunuz? Ne tür bir enerjiniz var? Bu enerjiyi ifade etmek için ne tür bir iz bırakacaksınız? Kısa bir karanlık işaret mi yoksa uzun bir akan işaret mi? Nasıl bir şekil hissediyorsunuz? Keskin kenarlı pürüzlü şekiller veya yuvarlak eğrisel şekiller?

Bir Ruh Veya Enerji Kolajı Yapın

Standart boyutta bir karton veya mat tahta (4 “x 6” veya 5 “x 7”) üzerinde, size hitap eden resimlerden ve sözcüklerden kolajlar yapın. Ne yapmak istediğinizi önceden planlamayın, görüntünün organik olarak ortaya çıkmasına izin verin. Bu kolajlar bilinçaltı duygularınız ve arzularınız hakkında çok şey ortaya çıkarabilir.

Görme / Çizim Alıştırması Yapın

Bu, üzerine çizdiğiniz yüzeyden ziyade ne çizdiğinize bakarken çok yavaş çizdiğiniz kör kontur çizimi adı verilen bir tür meditatif çizimdir. Zamanı yavaşlatır ve çizdiğiniz şeyin benzersizliğini gerçekten görmenizi sağlar.

Renklendirmeyi Deneyin

Hayatınızdaki çocuklardan bir ipucu alın ve bir yetişkin boyama kitabı edinin. Boş bir sayfayla yüzleşmek zorunda değilsiniz, tek yapmanız gereken renklendirmeye başlamak ve stresin eridiğini hissetmek.

Bir Sanat Sınıfına Katılın Veya Sanat Yapmak İçin Birkaç Arkadaş Edinin

Yukarıdakilerin hepsini tek başına yapabilseniz de, diğer insanlarla bir araya gelmek, bir dahaki sefere stresli hissettiğinizde arkadaş ortamında, hissedeceğiniz baskı ve stresi doğal olarak azaltıcı bir etki gösterecektir…

Çünkü paylaşmak da mutluluğu çoğaltmaktır…:)

Erturgut Sanatta her zaman size uygun sanat sınıfı ve ortamı var.. Bekliyoruz 😊

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..