İster öğrenci ister profesyonel müzisyen olun, bir şekilde saatlerinizi evinizde enstrümanınızdan ses çıkarak geçirmeniz gerecek. Uygulama yaparken komşularınızın veya oda arkadaşlarınızın ne düşündüğü konusunda endişelenmeniz oldukça normal. Hatta bazı insanların ortak bir alanda veya apartman kompleksinde yaşadıkları için bir müzik aleti öğrenmeye başlamayı ertelediklerini söylediklerini bile duyabilirsiniz…

Evde Enstrüman Çalışmak

Peki bu müzisyenlerin yalnız yaşadığı anlamına mı geliyor? Veya ses geçirmez yatak odaları veya müzik odaları olan büyük bir evde mi yaşıyorlar?

Hayır…

Müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Tıklayın.

Gerçek şu ki, bir müzisyenin kendi koşullarına göre pratik yapmayı öğrenmesi gerekir. İşte ortak bir alanda veya apartman tipi bir binada yaşarken pratik yapmak için kullanışlı bir rehber.

Uygun Bir Zaman ve Süre Ayarlayın

Evde Enstrüman Pratiği Yapmak

Bir zamana bağlı kalmak her zaman gerçekçi değildir, ancak öngörülebilir bir “gürültü yapıcı” iseniz, müzisyen olmayan komşularınızın şikayet etme olasılığı daha düşük olabilir. En azından komşularının pazartesiden cumaya 14: 00-16: 00 saatleri arasında kemanınızı dinleyeceklerinizi bileceklerdir.

Komşularınıza veya Ev Arkadaşlarınıza Bildirin ve Koordinasyon Sağlayın

Her zaman bir üst katınıza ve daha ötesine ulaşabilirsiniz… Üst katınızı, alt katınızı ve yan komşularınızı ziyaret edin ve onlara bir müzisyen olduğunuzu söyleyin. Pratik yapacağınız günleri ve zaman zarfını açıklayın.

Bazı hassas durumlarda ödün vermeye çalışın. Örneğin, üst kattaki komşunuz yeni bir anne olabilir ve uyuyacağı tek zaman öğleden sonra 1 ile 2 arasıdır. Bunun gibi durumlar etrafında çalışmaya çalışın, emin olun böylesi bir durumda komşularınız da sizinle çalışmak isteyecektir.

Evinizde Enstrüman Pratiği Yapmak Mümkün mü?

Ev arkadaşları için rutinlerini öğrenmek ve kendi rejiminizi onun etrafında çizmek çok daha kolay olacaktır. Elbette onlara da komşularınıza yaklaştığınız gibi aynı nezaket ve saygı ile yaklaşabilirsiniz.

Ayrıca, barınma tesisiniz için gürültü yönetmeliğine uymayı da unutmayın.

Susturucu Cihazları veya Egzersiz Aletlerini Kullanın

Ne yazık ki, hayat tahmin edilemez ve herkes ideal bir rutine bağlı kalamaz. Ek olarak, bazı insanlar tuhaf saatlerde çalışır ve bu nedenle sadece herkes uyumaya veya çalışmaya çalışırken pratik yapabilirler.

Evinizde Enstrüman Pratiği Yapmak Mümkün mü?

Neyse ki, çoğu enstrümanın sesini azaltmada kullanılacak bir yol var. Yaylı çalgılar için bir pratik susturma cihazı satın alabilirsiniz. Diğer enstrümanlar, özellikle seyahat eden ve çalışan müzisyen düşünülerek yapılmış daha küçük versiyonlara sahiptir. Sesi kısabileceğiniz veya amplifikatörün fişini çekebileceğiniz için elektrikli aletler de bu hususta oldukça faydalıdır.

Başka Bir Yer…

Bu seçenek fazla ayak işini gerektirir ve sizi evinizin konforundan çıkarır. Bazen özel müzik okulları, yerel dernek alanları, üniversiteler ve diğer mekanlar müzisyenlerin pratik yapabilecekleri odalar sunar. Çalışma sürelerinizi eviniz ve başka bir yer arasında bölebilirsiniz.

Evinizde Enstrüman Pratiği Yapmak Mümkün mü?

Yakınlarda bir ev, garaj veya başka bir yerde arkadaşlarınız varsa, orada pratik yapmayı da isteyebilirsiniz. Ancak umarız, ilk birkaç ipucu komşularınızı mutlu eder ve müzikal yolculuğunuzu destekler.

Unutmayın, ortak alanlarda yaşayan çoğu insan tam bir huzur ve sessizliğe sahip olmayacaklarını bilir. Sizin için, kendi kendine empoze edilen gürültüsüz bir varoluşa uymaya çalışmak da asla gerçekçi değildir…

Bunun yerine, bu alanlarda yaşayan insanlar, küçük topluluklarının huzurunu ve mutluluğunu en iyi şekilde korumak için birbirleriyle koordinasyonu ve çalışmayı öğrenmelidir.

Evinizde Enstrüman Pratiği Yapmak Mümkün mü?

Özetle, saygılı bir uygulama planı oluşturmak için yukarıdaki bileşenleri (uzlaşma, empati, programlar ve sessizlikler) kullanın.

Ve komşularınızla bol şans!:)

Söz konusu koşulları sağladıktan sonra evinizde rahatlıkla Gitar, Piyano, Keman, Çello, Bateri gibi enstrümanları çalışabilirsiniz..

Ayrıca sanat merkezimizde randevu sadece randevu alarak dilediğiniz kadar çalışma yapabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..