Karanlık, sıcaklık ve nemli odalar, piyano içinde küf ve bakteri oluşumuna zemin hazırlayan etkenlerdir. Zamanla oluşan küf ve bakteri de iç ahşabı zayıflatabilir. Bu durum da insanlar ve hayvanlar için olası sağlık riskleri oluşturabilir.

Piyanonuzu Nerede Konumlandırmamalısınız?

Karanlık, sıcak ve nemli odalar, piyano içinde küf ve bakteri oluşumuna izin verir, bu da iç ahşabı zayıflatabilir ve insanlar ve hayvanlar için olası sağlık riskleri oluşturabilir.

Değişken nem seviyelerine sahip piyano odaları, zamanla piyanonun yüzeyine zarar verir, pahalı ahşap ses tahtasını büker ve yayları zayıflatır.  Enstrümanınızın akortlu kalmasını istiyorsanız, iklim kontrol cihazları 7 gün 24 saat çalışıyor olmalıdır.

Piyano eğitimi için ayrıntılı bilgilere ulaşmak için TIKLAYIN.

Kuru havaya sahip halı kaplı odalar elektrikli piyanolar için zararlıdır, bu nedenle statik elektriğin müzikal klavyenize zarar vermesini önlemek için nem seviyelerini % 55’te tutmaya çalışmalısınız.

Piyanonun yakınındaki açık pencereler veya kapılar, yoğuşmanın (elektrikli piyanolar için özellikle endişe verici olabilir) oluşmasına ve tuşların altına sızmasına neden olabilir. Bu çok sık meydana gelirse, ahşap eğilebilir veya parçalanabilir bunun da mekanik sorunlar yaşatacağı aşikardır.

Fanlar, klimalar, ısıtıcılar ve hatta bilgisayarlar bir piyanodan en az 4 fit uzakta olmalıdır, ne kadar uzaksa o kadar iyidir. Şöminelerin bir piyanodan en az 3 metre uzakta olması gerekir ve kullanılmayan şömineler ise iyi bir şekilde yalıtılmalıdır.

Piyano hakkında

Küçük kapılar, dar merdivenler ve piyano odasının etrafındaki dar köşeler, piyano taşıyıcılarına kestiğiniz faturayı arttırır… Ayrıca hareket ederken hasar riskini de artırırlar, bu nedenle profesyonel bir piyano taşıyıcısının maliyetini hesaba katarlar.

Piyano Odanızda İklim ve Akustiği Nasıl Kontrol Edersiniz?

Piyano uzun süre dayanacak şekilde üretilen bir enstrümandır ve büyük olasılıkla (en azından birkaç on yıl boyunca)sizinle olacaktır. Ancak bu sürecin uzunluğu büyük ölçüde enstrümanınızı nerede muhafaza ettiğinize bağlıdır.

Akustik bir piyanonuz varsa – veya kullanılmış bir piyanoyu satın almayı planlıyorsanız – muhafaza edilmesi gereken doğru oda koşullarını bilmeniz gerekir. Enstrümanınızı hem tamamlayacak hem de koruyacak bir piyano odası oluşturmanıza veya güncellemenize yardımcı olması için aşağıdaki yönergeleri kullanabilirsiniz:

Bir Piyano İçin Doğru Sıcaklığı Koruma

İdeal bir piyano odası sabit bir 70-72 ° F’dir (21-22 ° C); çok fazla yukarı veya aşağısı akordu bozacaktır ve zamanla hassas iç yapıştırıcıyı zayıflatacağı için ve uzun vadeli ahşap hasarına da katkıda bulunacaktır. Piyano odanızın sıcaklığını kontrol edebildiğinizden emin olun, iklim dalgalanmalarını önleyin:

-Piyanonuzu dış duvarlardan, cereyanlı pencere ve kapılardan, şöminelerden ve iklim kontrol menfezlerinden uzak tutun.

Piyanonuzu Nerede Konumlandırmamalısınız?

-Bölgenizde aşırı sıcaklıklar varsa, özellikle geceleri iklim kontrolünüz kapalı olacaksa, odayı korumalı ve iyi yalıtımlı tutun.

-Bir piyanonun altına bir alan halısı yerleştirmek soğuk zeminlerde yardımcı olur ve ayrıca aşırı parlak bir piyanoyu dengelemeye yardımcı olabilir.

Bir Piyano İçin İdeal Nem Düzeyleri

Bir piyano en iyi% 35-45 nem oranına sahiptir, ancak sabit olduğu sürece% 55’e kadar kabul edilebilir. Değişken nem, ahşabın – her zaman önemli olan ses kartı da dahil olmak üzere – şişmesine ve serbest kalmasına neden olarak ayar sorunlarına, tını değişikliklerine, sessiz tuşlara ve diğer maliyetli, önlenebilir sorunlara yol açar.

İpucu: Elektrikli bir piyanonuz varsa, statik elektrik hasarını önlemek için nem seviyesini% 55’te tutun.

Doğa Unsurlarına Karşı Piyanonuzu Muhafaza Edin

Pencereler ve kapılar, bir dizi tehdidin rasgele dolaşmasına ve piyanonuzu yok etmesine izin verebilir:

Elektrikli klavyeler için özel bir tehdit olan yoğunlaşma, pencereleri ve kapıları iyi yalıtılmış halde tutarak önlenebilir; her ikisi de bir piyanodan 4 fitten daha yakınken kapalı kalmalıdır.

Piyanonuzu Nerede Konumlandırmamalısınız?

Toz, polen ve dumanın tümü piyanonun hassas iç kısmına kolayca ulaşır ve – yoğunlaşma yardımıyla – yapışkan, bakteri barındırmayan bir kalıntıyla kaplar. Piyano kapağını kapalı tutun ve elektrikli klavyeniz için kaliteli bir kapağa yatırım yapın.

Doğrudan güneş ışığı asla bir piyanoya – elektrikli veya akustik – dokunmamalıdır. Dolaylı güneş ışığı, akustik piyanolarda küf ve sararma tuşlarının önlenmesine yardımcı olabilir, ancak sıcaklığı güneşli bir piyano odasında izlediğinizden emin olun.

Piyanonuz İçin En İyi Oda Koşulları

Piyano odanız piyanonuzun sesini zenginleştirmelidir. Net, tiz ve hatta hafifçe delici olan “parlak” piyanolar, halı ve duvar asma gibi emici ortamlarla dengelenir. İnce, yumuşak piyano sesleri ahşap zeminler ve diğer sert yüzeylerle tamamlanır. Aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmaya çalışın:

-Sert ahşap zeminler çok yönlülüğü nedeniyle harikadır: Odanın sesini özelleştirmek için alan kilimlerini ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

-Elektrikli piyanolar kullanılan hoparlörlerin gücüne ve kalitesine bağlıdır; küçük bir oda en iyi dahili hoparlörlerle çalışır, ancak harici hoparlörler her zaman bir odaya uyacak şekilde değiştirilebilir.

-Sert tonları veya düşen nesneleri önlemek için pencereler, gevşek raflar veya resim çerçeveleri gibi titreyen yüzeyleri düzeltin.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Takipte kalmayı unutmayalım!!