İster yeni başlıyor olun ister yıllardır çalıyor olun, hepimiz kemanlarımızın bakımında hatalar yapıyoruz.

Bazen bilgi eksikliğinden kaynaklansa da, keman bakımı konusunda tembel veya kayıtsız olmanız da olası…

Hatalar silsilesi bir keman egzersizi seansından ardından enstrümanınızı silmeyi ihmal ederek başlayabilir. Bazıları, “Birkaç gün bakım yapmamak enstrümanımı incitmez” diye düşünebilir. Ancak bu durum bir de bakmışsınız ki günler, haftalar ve aylara dönüşmüş…

Keman Bakımı

Siz farkına varmadan, enstrümanınızın klavye ve gövdesi üzerinde temizlenmesi zor bir reçine tozu birikimi gerçekleşmiş olabilir…

Keman eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN.

Ancak enstrümanınızı ihmal etmemizin tek sebebi kemanlarımızı temizlememek değildir. İşte insanların yaptığı beş yaygın keman bakımı hatası!

Keman Kutusunu Güvende Tutmamak

Kemanınızı yerine koymak yeterli değildir. Çoğu zaman, insanlar bir enstrüman kutusunun/kılıfının koruma değerini abartırlar. Birisi takıldığında mahfazanız düşerse aletlerin hala kırılabilir vaziyette olduklarını unutmamalısınız. Kemanınız, kutusunda çok sıcak veya çok soğuk havalarda bırakıldığında da yine de zarar görebilir.

Keman hakkında

Bazı keman kutuları hava şartlarına karşı büyük koruma sağlarken, kılıfları yağmurdan ve diğer potansiyel olarak tehlikeli koşullardan uzak tutmak en iyisidir. Bilhassa belirtmemiz gereken madde: Nemden uzak durun!

Telleri Ayarladıktan Sonra Köprüyü Kontrol Etmemek

Köprüler zamanla aşınır; Bir yaylı enstrümanı akort etmeden önce ve sonra köprü yerleşimini kontrol etmek son derece önemli ve gereklidir.

Keman imalatçılarının bu konudaki görüşü ise şöyledir: “Doğru eğim çok önemlidir veya köprü kolayca kırılabilir veya düşebilir ve bu da cihaza zarar verebilir.”

Sık Rastlanan 5 Keman Bakım Hatası

Bazen, özellikle hava değişiklikleri veya yeni teller nedeniyle sık sık ayar yapmak zorunda kalırsak, köprülerimizin eğilip eğilmediğini kontrol etmeyi unuturuz.

Keman Temizliğinde Yanlış Ürün Kullanmak

Yine kaman imalatçılarının en çok yakındığı bir nokta: Müşterilerin müzik aletlerini temizlemek için yanlış ürünler kullanmalarıdır.

Kötü temizlik ürünleri zamanla kemanınızın verniğine zarar verir.

En güvenli olanı, her çalma seansından sonra kemanınızı kuru, mikrofiber bir bezle silmek ve en az yılda bir kez profesyonel temizlik ve cilalama için kemanınızı bir luthier’e götürmektir.

Kemanı temizlemek için asla çözücü veya sıcak su kullanmayın! Bu sıvılar cilaya zarar verir.

Keman Gövdesine Dokunmak

Yeni başlayan bir öğrenciyseniz, öğretmeninizin size sol elinizi klavyeden çekip kemanın omzunu tutmanızı söylediğini hatırlayabilirsiniz, böylece yalnızca yaylanmaya odaklanabilirsiniz.

Bu kısa bir süre için uygun olsa da, genel olarak kemanlarımızın gövdesine dokunmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Ellerimizde cilaya zarar vermeye başlayacak yağ ve nem bulunur. Kemanı boynundan tutmak her zaman en iyisidir.

Kemanınızı Doktora Götürmemek

Sık Rastlanan 5 Keman Bakım Hatası

İster araba, ister ev veya kendi vücudunuz olsun, tüm bunları düzenli olarak kontrol ederken uzun süre sağlıklı ve çalışır durumda tutmak için eğitimli bir profesyonele danışmak istersiniz.

Aynı şey keman için de geçerlidir. Düzenli kontroller için bir luthier’e götürmezseniz, küçük sorunlar büyük, çözülemeyen sorunlara dönüşecektir.

Erturgut Sanat Merkezi olarak, kemanınızı her yıl en az iki kez ayarlama ve bakım için bir bilene danışmanınızı öneririz. Bu, kemanınızın bir ömürden çok daha uzun süre çalışmasını sağlayacaktır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.