Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar konusunu ele alacağız. Piyano çalışmak eğlenceli, heyecan verici ve keyifli bir deneyim olmalıdır. Ancak zaman zaman bir adım geri atıp piyano pratiği etrafında geliştirdiğiniz alışkanlıkları incelemenizde fayda var. Bunu ne sıklıkla yapıyorsunuz?

Bu hafta, piyanoda geliştirebileceğiniz bir dizi kötü alışkanlığı keşfedeceğiz, böylece biraz zaman ayırıp pratiğinizi düşünüp kendi pratiğinizi gözlemleyebileceksiniz. Kendi çalımınızı eleştirmek her zaman zordur, ancak bir müzisyen olarak gelişmek için en güçlü stratejilerden biridir. İç eleştirmeninizi keskinleştirerek piyano çalmanızda büyük adımlar atabilirsiniz. Hadi bir bakalım.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar

Bazı kötü alışkanlıklar geliştirdiğinizi düşünüyorsanız veya sadece kendi oyununuzu incelemeyi merak ediyorsanız, bu örneklere göz atın. Bu alışkanlıklardan herhangi birini geliştirdiğinizi düşünüyorsanız, burada sunulan stratejilerden bazılarıyla alışkanlıklarınızı düzeltmeyi deneyin.

Dizileri Rastgele Veya Kötü Teknikle Çalışmak

Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar
Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar

Dizi çalışmaları piyano tekniğinin temellerinden biridir. Eğer piyano gamları çalışmıyorsanız , kesinlikle başlamayı düşünmelisiniz. Ancak, gamları akılsız uygulamalara düşmek oldukça kolay olabilir. Onları ilginç kılacak stratejileriniz yoksa kesinlikle monoton olabilirler.

Ek olarak, yanlış parmaklarla ölçekleri kolayca öğrenebilirsiniz. Bazı terazilerin belirli parmak desenlerine sahip olmasının bir nedeni vardır: bu onları oynamayı kolaylaştırır! Dizileri uygun parmaklarla çalmayı öğrenmek için ihtiyacınız olan tüm bilgiler internette sizin için hazırdır ve yol boyunca size yardımcı olacak kitap veya piyano öğrenme uygulamaları sıkıntısı yoktur. Sitemizde de bu bilgileri bulabilirsiniz.

Dizi çalışmanızın kaydığını düşünüyorsanız, bazı yeni desenlerle yeniden canlandırın ve doğru teknikle oynadığınızdan emin olmak için parmaklarınızı tekrar gözden geçirin.

Yanlış Nefes Almak

Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar
Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar

Kendinizi yeniden adapte ve piyano pratiğinize farkındalık oluşturmanın basit bir yolu, nefesinize dikkat etmektir. Egzersiz yaparken nefesinizi en son ne zaman fark ettiniz? Egzersiz yaparken kendinizi gergin ve rahatsız hissediyorsanız, nefesiniz düzensiz ve düzensiz olabilir. 

Bir dahaki sefere pratik yapmak için oturduğunuzda, nefesinizin hızını aklınızda bulundurun. Rahat hissettiriyor mu? Stresli mi hissediyor? Elbette piyano çalarken özellikle icra sırasında ağır nefes almayı gerektiren abartılı anlar olmalıdır. Ancak genel olarak, pratik yaparken sakin ve eşit bir nefes almaya çalışmalısınız.

Kötü Bir Duruşla Pratik Yapmak

Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar
Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar

Kötü duruşla piyano çalmak, içine atılması en kolay kötü alışkanlıklardan biridir. Duruş, sadece pratik yaparken değil, tüm gün dikkat etmek önemlidir. İyi bir piyano duruşu, piyanodaki tekniğinizi ve tonunuzu geliştirecek ve pratik yaparken yaşayabileceğiniz vücut ağrılarını azaltacaktır. Bir dahaki sefere piyanoya oturduğunuzda, enstrümandaki duruşunuza özellikle dikkat edin.

Yanlış Metronomda Çalmak

Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar
Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar

Başlangıç ​​ve orta seviye piyanistler arasında yaygın bir hata, parça hızlı bir parça olmasa bile her şeyi son derece hızlı bir şekilde uygulamaktır. Hızlı oynamanın saf eğlencesi heyecan vericidir ve tekniği başkalarına göstermek motive edici olabilir. 

Bununla birlikte, yanlış metronomda müzik yapmak, tekniğinizde mekanik sorunlar yaratabilir ve düşük performans ve tonlamaya yol açabilir. Parçayı hızlandırmadan önce yavaş ve iyi bir el koordinasyonu ve müzikte artikülasyon ile pratik yaptığınızdan emin olun. Müziğiniz daha iyi ses verecek.

Yanlış Parmaklarla Çalmak

Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar

Piyano tekniğiyle ilgili kötü alışkanlıklar geliştirmenin bir başka kesin yolu da parçaları yanlış parmaklarla çalışmaktır. Sezgisel gelen parmakları kullanmak için piyano çalmayı öğrenirken kolay olabilir. Tabii ki, sezgisel piyano pratiği için bir zaman ve yer var ve onu keşfetmek için zaman ayırmalısınız. 

Ancak kendinizi her seferinde farklı parmak pozisyonlarıyla piyano üzerinde çalışırken bulursanız, kötü alışkanlıklar edinirsiniz. Tekniğiniz kulağa özensiz gelecek ve daha az kesin ilerleme kaydedeceksiniz. Parçalarınız için bir parmak kalıbı bulun ve bunları tutarlı bir şekilde uygulayın. İlk başta daha zor görünebilir, ancak uzun vadede sonuçlardan daha mutlu olacaksınız.

Yanlış Pedal Kullanımı

Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar

Pedal sizin arkadaşınız. Bununla birlikte, çok fazla pedal, piyano çalma sesinizin çamurlu ve belirsiz olmasına neden olabilir. Pedal, özensiz teknik veya koordinasyonu göz ardı etmek için kullanılmamalıdır.

Sürdürme pedalıyla ilişkiniz nasıl? Daha önce hiç düşündünüz mü? Bir dahaki sefere uzatma pedalına bastığınızda, onu nasıl kullandığınıza dikkat edin.

Egzersizlerinizi Atlayarak Çalışmak

Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar

Egzersizlerinizi atlamak, içine düşmek için basit bir alışkanlıktır. Bir gün egzersizi atladığınızda, bir sonraki gün onları atlamak daha kolaydır. Siz farkına bile varmadan, egzersizlerinizi uygulamadan haftalar geçti ve piyano çalmanız özensiz ve zayıf hale geldi. 

Piyanoda Kötü Alışkanlıkların Tehlikeleri

Alışkanlıklar geliştirmek doğal bir insan eğilimidir. Hepimizin yemek yeme, uyuma, egzersiz yapma ve tabii ki piyano pratiği yapma alışkanlıkları vardır. Bununla birlikte, nerede kötü alışkanlıklar geliştirdiğimizi belirlemeyi öğrenmek biraz daha zor olabilir.

Nasıl pratik yaptığınıza dikkat etmezseniz, kolayca kötü alışkanlıklar geliştirebilirsiniz. İnceleyeceğimiz kötü alışkanlıklara örnek olarak kötü duruş, akılsız uygulama, nefes farkındalığı eksikliği ve vücuttaki gerginlik ve kusurlu teknik verilebilir.  Antrenmanınız sırasında azimli ve bilinçli değilseniz, bu tuzaklardan herhangi birine kolayca girebilirsiniz!

Bu alışkanlığı kırmanın en basit stratejisi, pratiğinize egzersizlerinizle başlamaktır. Onları ısınma rutininiz olarak kabul edin. Bu şekilde, her seansta bunları uyguladığınızdan emin olursunuz. Eğer sıkılırsanız, onları değiştirebilirsiniz. Öğrenebileceğiniz piyano egzersizleri sıkıntısı yoktur.

Piyanodaki Kötü Alışkanlıklar