Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak konusunu ele alacağız.. Ellerinizi piyanoda nasıl dengeleyeceğinizi öğrenmek, geliştirilmesi gereken önemli bir beceridir. Tonunuz, dinamikleriniz ve ifadeniz üzerinde sağlam ve tutarlı bir kontrol geliştirmek, bir gecede inşa edilmeyen bir beceridir. Piyanoda güçlü bir ses oluşturmak için aylar ve yıllar gerekir. 

Neyse ki, bu sürecin farkında olmak, uygulama sürenizi en üst düzeye çıkarabilmeniz ve mümkün olan en verimli ilerlemeyi sağlayabilmeniz için farkındalığınıza odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Elinizdeki dengeyi geliştirmeye yardımcı olmak için alıştırma rutinlerinize ekleyebileceğiniz bazı temel alıştırmalar vardır. Bu yazımızda, elinizdeki dengeyi mükemmelleştirmek için çalışabileceğiniz bazı yolları keşfedeceğiz.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak

Piyanoda Ton Dengeleme Nedir?

Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak
Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak

Piyanoda ton dengeleme, iki elde çalınan notaların göreli hacimlerini ifade eder. Herkesin sağda veya solda baskın bir eli vardır. Baskın eliniz doğal olarak daha güçlü olacaktır. Piyanoda bu, baskın elinizin büyük olasılıkla notaları daha yüksek sesle, daha güçlü ve daha güvenle çalacağı anlamına gelir. İlk başta piyano çalmayı öğrenirken, baskın elinizle de muhtemelen daha fazla teknik beceriye sahip olacaksınız.

Ayrıca, baskın elinizde diğerlerinden daha güçlü olan belirli parmaklar olacaktır. Başparmağınız, işaret parmağınız ve orta parmağınız genellikle dördüncü parmağınızdan daha güçlü ve serçe parmağınızdır.

El Koordinasyonunda Gelişen Dinamikler

Baskın elinizin ve parmaklarınızın piyanonun etrafında nasıl hareket ettiğini fark etmek için biraz zaman ayırın. Hangi notaları doğal olarak daha yüksek sesle çalarsınız? Aynı pasajlar diğer elinizle oynandığında nasıl karşılaştırılır? Hangi notaları doğal olarak daha yumuşak veya daha az güvenle çalıyorsunuz? 

Piyano ellerinizde dinamik geliştirmenin ilk adımı, ellerinizin ne yaptığının ve doğal eğilimlerinin ne olduğunun farkında olmaktır. Ellerinizin doğal olarak ne yaptığını anladığınızda, eşit, dengeli ve iyi koordine edilmiş eller oluşturmak için zayıf noktaları çalıştırabilirsiniz.

Piyanoda el koordinasyonunu geliştirmek, başarılması imkansız bir beceri değildir. Aslında, bir piyano öğrenme uygulamasıyla yazma veya pratik yapma gibi derecelerde el koordinasyonu gerektiren birçok beceride muhtemelen zaten oldukça yetkinsiniz . 

Yetişkin yeni başlayanlar, daha genç başlayanlara ve çocuklara göre bir avantaja sahiptir. Yetişkin piyano öğrencilerinin çok daha gelişmiş ince motor becerileri vardır ve elleri üzerinde daha fazla kontrole sahiptirler. 

Nasıl Fayda Sağlayacak?

Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak
Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak

Önce ellerinizin farkındalığını oluşturup ardından zayıf noktaları çalıştırarak daha dengeli ve kontrollü bir oyun tekniği oluşturacaksınız. Bu, piyanonuzun sayısız şekilde çalmasına yardımcı olacaktır. Daha nüanslı ve duygusal bir tarz geliştireceksiniz. Daha fazla teknik gerektiren daha zorlu materyallerde ilerleyebilirsiniz. Bunun gibi meditatif uygulamalarla vücudunuzda sakin ve huzurlu bir his geliştirmeyi öğreneceksiniz.

Koordinasyon İçin Alıştırmalar

Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak
Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak

Şimdi, piyano ellerinizin tonu ve dinamikleri üzerinde koordinasyon ve kontrol geliştirmek için kullanabileceğiniz bazı alıştırmalara geçelim. Bu alıştırmalar, halihazırda yapıyor olabileceğiniz diğer piyano alıştırmalarından çok farklı değil. Temel fark, dinamikleri değiştirmeye ve abartmaya verilen vurgudur.

Aralıkları Öğrenin

Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak

Piyanodaki sesinizin tüm aralığını biliyor musunuz? Mümkün olduğu kadar yüksek sesle çalmanın nasıl bir his olduğunu biliyor musun? Yoksa olabildiğince yumuşak mı? Hangisi daha zor? Bu görevleri hangi el daha iyi veya daha doğal bir şekilde yerine getirir?

Parmak Egzersizleri Yapın

Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak

Elinizdeki dinamikleri geliştirmek için temel bir beş parmak egzersizi kullanabilirsiniz. Örneğin, C – D – E – F – G, G – F – E – D – C temel parmak pozisyonunu aynı anda iki elinizle çalın. Tekrar çalın , G’ye kadar bir kreşendo ekleyin, ardından C’ye geri diminuendo ekleyin. Artık egzersizinizde biraz hareket var.

Şimdi, dinamikleri elinizde değiştirin. Sağ elinizde piyano ve kreşendo’yu G’ye, ardından diminuendo’dan C’ye başlayın. Sol elinizde, forte ve diminuendo’dan G’ye ve ardından kreşendo’dan C’ye dönün. Bu muhtemelen sizin için çok daha zor olacaktır.

Bundan emin olduktan sonra, eller arasındaki dinamikleri değiştirebilir ve egzersize piyanoda yukarı ve aşağı devam edebilir veya piyano akorlarına geçebilirsiniz.

Son Derece Yavaş Pratik Yapın

Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak

Piyanoda dengeli bir ton geliştirmenin harika bir yolu, son derece yavaş çalışmaktır. Son derece yavaş çalışarak, parmakların piyano notalarını nasıl aşağı ittiğinin ince inceliklerini fark etmek için zaman ayırırız. Piyanoda veya herhangi bir enstrümanda harika ton, bu ayrıntı düzeyine dalılarak geliştirilir.

Bunu herhangi bir şekilde uygulayabilirsiniz. Temel bir yol, bir metronomu dakikada 20 veya 25 vuruşa koymak ve metronomun her tıklaması için bir nota çalarak C majör ölçeğini yukarı ve aşağı uygulamaktır. Daha önce böyle bir şey yapmadıysanız, muhtemelen oldukça zorlayıcı bulacaksınız! 

Zayıf Parmaklarınızı Geliştirin

Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak

Güçlü ve dengeli bir piyano tonu geliştirmeye yardımcı olmanın kesin bir yolu, zayıf parmaklarınızı güçlendirmektir. Çoğu insan için piyanoda dördüncü ve beşinci parmaklar daha zayıftır. Bu parmaklarla güç ve kontrol oluşturmak için egzersizlerinizi nasıl uyarlayabilirsiniz?

Parçalarınızdaki Dinamikleri Abartın

Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak

Keşfedeceğimiz son fikir, uyguladığınız parçalara dayanmaktadır. Tonunuzu ve dinamiklerinizi oluşturmanın ve dengelemenin harika bir yolu, uyguladığınız parçaların dinamiklerini abartmaktır. 

Örneğin, Skoove ile JS Bach’ın “Musette” i üzerinde çalışıyorsanız, oynarken her iki elinizdeki dinamikleri abartabilirsiniz. Bu uygulamayı bir tahterevalli gibi düşünün. Çeşitli ve abartılı bir anlamda pianissimo ve fortissimo dinamikleri arasında hareket ederek, dengeli dinamiklerin nasıl hissettirdiğine dair sabit bir merkez geliştirmeye başlayacaksınız.

Piyanoda El Koordinasyonu Sağlamak