Erturgut Sanat olarak bugün sizler için Piyanoda Yavaş Egzersizler Yapmanın Faydaları konusunu ele alacağız. Piyano başına oturduğunuzda hızlı çalmak iyidir. İzleyiciler, parmakların tuşların üzerinde hızlı, zahmetsizce ve mükemmel kontrolde uçtuğunu görmeyi severler. Bir neşe ve tehlike duygusu sağlar, sergi ve hız sevgimize dokunur. Piyanistin kendisi de hızlı çalmaktan zevk alır, çünkü çaba ve egzersiz bir kez kavrandığında tatmin edicidir. Ancak hızlı çalma sevdasına rağmen, bu yeteneği kazanma pratiği ve yolculuğu aslında çok yavaş bir uygulamadır. Piyanoda yavaş egzersizler yapmanın faydalarını anlamak, bu enstrümanda gelişiminizin için son derece önemlidir. 

Bu nedenle, biz de bugünkü yazımızda piyanoda yavaş egzersizler yapmanın faydalarını ele alacağız. Eğer siz de piyano çalıyor ve hayat ettiğiniz seviyeye ulaşmak için çaba sarf ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Hazır mısınız? O halde başlayalım.

Piyanoda Yavaş Egzersiz Yapmanın Faydaları

Yavaş Egzersizler Hakimiyeti Arttırır. 

Piyanoda Yavaş Egzersiz Yapmanın Faydaları
Piyanoda Yavaş Egzersiz Yapmanın Faydaları

Notlarınızı bilmeden akıcı ve hızlı bir şekilde çalmayı bekleyemezsiniz. Bu nedenle onları ezberleme noktasına kadar gerçekten bilerek ve yavaş adımlarla çalmanız gerekir. Yavaş çalarak notalar arasındaki kalıpları ve aralıkları tanıyabilir, böylece notaları iyi ve doğru bir şekilde öğrendiğinizi bilerek rahat hissedebilirsiniz.

Hızlı çalmak, notaların daha büyük birimlere gruplanmasını gerektirir, bu da notaların üzerinde kayma eğiliminde olduğumuz anlamına gelir. Notlarınızı yeterince iyi bilmiyorsanız, bunu başarmanız gerçekten de zordur.

Parmaklarınızı Geliştirir     

Piyanoda Yavaş Egzersiz Yapmanın Faydaları
Piyanoda Yavaş Egzersiz Yapmanın Faydaları

Mümkün olduğunca hızlı bir parça öğrenirken, sık sık tuhaf pozisyonlarda buluruz ellerimizi.

Yavaş ilerlemek ve en iyi parmak izlerini bulmak için zaman ayırmak geçişi çok daha kolaylaştıracaktır. Bazı son derece teknik pasajlar da doğru parmak egzersizleri ile çok daha kolay hale getirilir. 

Parçaları Doğru Çalmak İçin Yavaş Çalmak

Piyanoda Yavaş Egzersiz Yapmanın Faydaları
Piyanoda Yavaş Egzersiz Yapmanın Faydaları

Hızlı çalmak için acele etmenin bir başka kötü yanı, pasajlardaki düzensizlikler ve yanlış ritimdir. Pasajı yavaşça çalın ve tüm ritimlerin doğru olduğundan emin olmak için yüksek sesle sayın. Teknik pasajlar için, tempoyu sabit bir şekilde çaldığınızdan, karışıklık nedeniyle durmadığınızdan ve başlamadığınızdan emin olun. Çalışan notaları olan pasajlar için, notaların eşit şekilde çalınması zorunludur, bu da yavaş bir tempodan başlayarak uygulanmalıdır.

Piyanoda Yavaş Çalışmak Dinamikleri Düşünmek İçin Vakit Yaratır

Piyanoda Yavaş Egzersiz Yapmanın Faydaları
Piyanoda Yavaş Egzersiz Yapmanın Faydaları

Dinamikler ve artikülasyon üzerinde hızlı bir tempoda mutlak kontrole sahip olmanın anahtarı, onları yavaş bir tempoda abartmaktır. Yavaş pratik yaparken, hareketi doğal hale getirmek için ifadede iki kat daha fazla şey yapmak gerekir. Buna legato, staccato, dinamik değişiklikler ve hatta daha gelişmiş parçalar için karakter ifadesi dahildir.

Hızlı bir tempoda, tüm bunları düşünmek için zamanınız olmaz, bu yüzden kaslar hafızayla bir şeyler yapmayı öğrenmelidir. Dinamikler ve artikülasyon üzerinde hızlı bir tempoda çalışmaya çalışmak yalnızca beyniniz ve elleriniz için karışıklığa neden olur, bu nedenle karışıklığı önlemek için yavaşça çalışın.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Sanat Merkezimize Sadece Çay, Kahve Ve Muhabbet İçin De Gelebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezi Mutlu Ve Huzurlu Günler Diler