Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Cajon Hakkında Her Şey konusunu ele alacağız.. Cajon’da  merak edilen pek çok şey vardır. Fakat bir cajon hakkınlar bilmeniz gerekenler sizce öncelikli olarak nedir? Tabi ki, uygun fiyatlı, erişilebilir, taşınabilir, çok yönlü ve hepsinden önemlisi çok eğlencelidirler. Bir tane çalabilmek için uzman bir davulcu veya müzisyen olmanıza da gerek yoktur.

Fakat bununla birlikte Cajon’un popüler dünyası biraz bunaltıcı olabilir ve doğru olanı seçmek zorlaşabilir, özellikle de sadece hemen çalmaya başlamak istediğimizden. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için cajon hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladık. Eğer siz de bu kolay ulaşılabilir ve eğlenceli enstrüman hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Ritim Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Hazır mısınız? O halde başlayalım 

Cajon Türleri Nelerdir?  

Cajonlar sadece altı taraflı içi boş kutulardan çok daha fazlasıdır. Mütevazi başlangıçlarından bu yana, gitar telleri, trampet telleri ve hatta çanlar gibi eklemeler cajonların dünyasına yepyeni renkler kattı. 

Bu nedenle artık birbirinden farklı türlerde olan cajonlar piyasada ulaşabileceğiniz yerlerde bulunmakta. Peki bu türler neler midir? İşte sizler için kısa bir liste. 

Peruvian

Cajon Hakkında Her Şey
Cajon Hakkında Her Şey

200 Yıldan daha uzun bir süre önce Peru’nun çay tarlalarında ortaya çıkan ilk cajonlar, muhtemelen Afrikalı köle müzisyenleri tarafından davul olarak yeniden tasarlanan sandıklar olarak ilk halini almışlardır. 

Bu tür cajonların sırtları genellikle yuvarlak bir ses deliği kesilmiş sert ağaçtan yapılır. Tapa adı verilen ön kısım lamine ahşaptan yapılmıştır. Perulu bu cajonlar sıkı ve kuru bir ses üretir. Bu türün bir önemli özelliği de iç kısmında trampet telleri bulunmamasıdır.

String/Snare

Cajon Hakkında Her Şey
Cajon Hakkında Her Şey

Bu cajonlar, çarpıcı yüzeyin arkasına karşı trampet telleri veya gitar telleri ile donatılmıştır. Bir davul setinin bas davul ve trampet sesini yeniden yaratmak istiyorsanız mükemmeldirler.

Cuban

Cajon Hakkında Her Şey
Cajon Hakkında Her Şey

Genellikle ahşabın beş tarafı ile yapılır, her iki taraf da aşağıya doğru sivrilir ve farklı bir şekil verir. 

Küba tarzı olarak bilinen bu cajon türleri daha yüksek, bongo veya conga benzeri tonlar üreten bir conga gibi çalınır.

Doğru Cajon’u Nasıl Seçerim?

Doğal olarak, doğru cajonu nasıl seçerim sorusunun cevabı sizin bu enstrümanı nasıl ve hangi amaçla kullanmak istediğinizde yatmaktadır. 

İyi projeksiyon ve rezonansa ihtiyaç duyulan akustik bir grupta çalıyor olabilirsiniz. Ya da sadece popüler şarkıları kapsayan arkadaşlarınızla takılıyorsanız, bir trampet teli olan cajon tercih edebilirsiniz. 

Cajon’a başlamak için bilmeniz gereken tek şey bu tercihtir. Tek yapmanız gereken tarzınıza uygun olanı seçmek ve sadece çalmak! 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Sanat Merkezimize Sadece Çay, Kahve Ve Muhabbet İçin De Gelebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezi Mutlu Ve Huzurlu Günler Diler