Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak konusunu ele alacağız.. İster tek başınıza solo bir müzisyen olun, isterseniz de bir grubun parçası olun, yaptığınız müzik hangi türe ait olursa olsun bir bas bölümü olmak zorundadır. Bir şarkının bas gitarlarını yazmak ya da bir operanın kontrbas bölümünü yazmak incelikli ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. 

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda bir şarkının bas gitarlarını yazmak ya da farklı bir bas enstrümanı için bir akış yazmak için dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. Eğer siz de bas gitar ya da farklı bir bas enstrümanı çalıyorsanız ve bir parça oluşturmak için notaları kağıda dökmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Emin olun sizin için de faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Bas Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşın!!

Hazır mısınız? O halde yolculuk başlasın…

Bas Gitar Akışı Nedir?  

Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak
Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak

Bir elektrik bas gitarına veya synth’e bas akışı yazmak, şarkı yazmanın önemli bir parçasıdır.

Bir bas akışı, bir elektro bas gitar, kontrbas, viyolonsel, klavye veya başka bir bas enstrümanında çalınan kök notaların ilerlemesini ifade eder. Bir basçı genellikle grubun davulcusu ile senkronize olarak bas hattını çalacaktır. Bas akışı rock müzik, elektronik müzik, reggae, funk, hip-hop, pop, caz ve R & B’de ayrılmaz bir rol oynamaktadır.

Bir Şarkının Bas Akışını Yazmak 

Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak

İyi bir bas akışı akor ilerlemesini izler, gitaristi destekler ve şarkının davullarıyla senkronize olur. Kendi bas akışınızı yazmayı denemek istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

Kök Notayı İyi Belirleyin

Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak
Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak

Her akorun kök notasını bilmek, tüm harika bas akışları için başlangıç noktasıdır. Kök nota, akordaki en düşük notadır ve bas akışınız için çapa görevi görür. Örneğin, G majör üçlüsü G, B ve D notlarından oluşur. G kök notadır.

Akorlarınızı Seçin

Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak
Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak

Bir bas akışı yazarken bir diğer önemli nokta ise akorlarınızı doğru seçmektir. Çünkü bir akor seçişi karakteristik bir etki yaratır. Majör akorlar ve minör akorlar arasında seçim yapmak, bas akışının genel hissini belirleyecektir.

Ölçeklere Dikkat Edin

Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak
Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak

Müzikal ölçekte notalar çalmak, uyumlu bir sesi korumanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, C majör ölçeğinde çalıyorsanız, ölçeğin içindeki tüm notaları çalabilirsiniz. 

Ayrıca şarkının melodisini biliyorsanız, notaların çalınması şarkıya harmonik derinlik katmaya yardımcı olacak ve melodinin öne çıkmasına izin verecektir.

Varyasyonlar Ekleyin

Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak
Şarkının Bas Gitar Notalarını Çıkarmak

Bas gitar ya da farklı bir bas akışı yazarken önem vermeniz gereken bir diğer şey de farklı varyasyonlar ve olasılıkları sürekli düşünmeniz gerektiğidir. 

Örneğin, çeyrek notalar veya sekizinci notalar arasında değişen farklı notalar çalmayı deneyin. Bu ritmik varyasyonlar, bas riffinize daha fazla vurmalı karmaşıklık katacaktır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Sanat Merkezimize Sadece Çay, Kahve Ve Muhabbet İçin De Gelebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezi Mutlu Ve Huzurlu Günler Diler