Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanoda Sol El Ve Fa Anahtarı konusunu ele alacağız.. Hiç bir piyano eserine bakıp onun ikiye bölündüğünü fark ettiniz mi? Bu iki parça tiz nota anahtarı ve bas nota anahtarından oluşur. Bu nota anahtarları birlikte hangi notaların hangi ellerde çalınacağını tanımlar.

Yeni başlayanların çoğu, önce tiz nota (Sol Anahtarı) anahtarı okumayı öğrenir. Bu, bas nota (Fa Anahtarı) anahtarının okunmasına çok daha az zaman ayrıldığı anlamına gelir. Deneyimli piyanistler bile bas notaları okumakta genellikle çok daha yavaştır. Bu nedenle, piyanoda sol el notlarınızın geride kaldığını düşünüyorsanız, endişelenmeyin. Bu yazı size bas nota (Fa) anahtarı okumanıza yardımcı olacak bazı araçlar öğretecek.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyanoda Sol El Ve Fa Anahtarı

Neden Piyanoda Fa Anahtarına İhtiyacımız Var?

Piyanoda Sol El Ve Fa Anahtarı
Piyanoda Sol El Ve Fa Anahtarı

Fa anahtarı birkaç nedenden dolayı kullanışlı bir araçtır. Özellikle piyanoda Fa anahtarı can kurtarır. Notaların birbirine girmemesi ve daha kolay bir eser okuması için son derece önemlidir.. Şimdi bu nedenleri teker teker ele alarak gidelim, Fa anahtarına özellikle yurtdışında bas nota anahtarı da denir.

  • Yalnızca sol anahtarı kullansaydık, bir, beş satırlık personel üzerinde okumak için daha sınırlı bir not aralığımız olurdu. Aşırı miktarda defter çizgisi, daha yüksek oktav veya daha düşük işaretler kullanmamız gerekir.
  • Orta C’nin altındaki perdeleri kolayca okuyabiliriz.
  • Hem sol anahtarı hem de fa anahtarı kullanarak, müziğin hangi bölümlerinin sol elle, hangi bölümlerinin sağ elle çalınması gerektiğini kolaylıkla ayırt edebiliriz.

Fa Anahtarı Nasıl Çizilir

Piyanoda Sol El Ve Fa Anahtarı
Piyanoda Sol El Ve Fa Anahtarı

FA anahtarının çizilmesi kolaydır. Asanın dördüncü satırına bir nokta çizerek başlayın. Bu çizgi, asa üzerinde F3’ü, orta C’nin altındaki F’yi işaretler. Ardından, geriye doğru bir ‘C’ gibi, sağa ve ardından aşağı ve sola doğru bir eğri çizin. Bunu elde ettiğinizde, dördüncü satırın her iki tarafına, biri dördüncü ve beşinci satırlar arasına, diğeri üçüncü ve dördüncü satırlar arasına iki nokta çizin.

Nasıl Öğrenilir?

Piyanoda Sol El Ve Fa Anahtarı

Fa anahtarını piyano notalarını öğrenmenin en iyi yolu, yavaş ve tutarlı bir şekilde pratik yapmaktır. Tıpkı sol anahtarı okumayı öğrenmek gibi, piyanoda bas nota anahtarı notalarını okumayı öğrenmek de biraz pratik gerektirir. Ancak, öğrenme hızınızı artırmanıza ve bilgilerin size daha uzun süre kalmasını sağlamanıza yardımcı olacak birkaç yararlı numara vardır. Burada iki yöntemle pratik yapacağız. Birincisi, sol anahtarıyla yaygın olarak yaptığımız gibi, kafiyeli, anımsatıcı hileler yaparak notları ezberlemektir. İkincisi, okumamızı birkaç ortak aralık aralığına dayandırdığımız bir aralık yöntemidir.

Piyanoda Sol El Ve Fa Anahtarı

Fa anahtarı piyano notalarının nasıl okunacağını öğrenmek önemli bir beceridir. Fa anahtarı çıta sistemi 5 yatay çizgiden oluşur. Tıpkı sağ elin notaları gibi, bas nota anahtarı piyano notaları da satıra (satır nota) veya iki satır arasındaki boşluklara (boşluk nota) oturabilir. 

Öğrendiklerinizi entegre etmek

Piyanoda Sol El Ve Fa Anahtarı

Nota anahtarı notalarını okumanın iki yolu vardır: her notayı tanımlamak için tekerlemeleri kullanmak ve “aralıklarla okuma” tekniğini kullanmak. Piyano tuşlarındaki başlangıç ​​notasını bulmak için her zaman tekerlemeleri kullanın. Bundan sonra, notalar arasındaki aralıkları (atlamaları) okuyun ve parmaklarınızı kullanarak piyano tuşlarında aynı atlamayı yapın. Yalnızca iki nota arasındaki atlama 2’den büyükse tekerlemeleri kullanmaya geri dönün.

En iyi duruşunuzu alarak ve Piyano Başlangıç ​​1 kursundaki tüm şarkıları çalarak bu yeni yaklaşımı uygulamaya koyduğunuzdan emin olun. Unutmayın piyano duruş ve oturuş son derece önemlidir.. Orta seviyeler, Orta seviye şarkı kurslarındaki tüm harika şarkılara da göz atmalıdır.

Önemli Çıkarımlar

  • Çizgileri ve boşlukları hatırlama kafiyesi, Sol nota anahtarından farklıdır.
  • Fa anahtarı, orta C’nin altında defter çizgileri olmadan oynamamıza izin veriyor
  • Fa anahtarı neredeyse her zaman sol elle çalınır
  • Fa anahtarı büyük kadroya dahildir, ancak kendi başına yazılabilir 
  • Bas nota anahtarına Fa nota anahtarı diyoruz çünkü Fa notasının etrafında dönüyor.

Müzik okurken, notaları hızlı bir şekilde belirlemek için tekerlemelere güvenebilirsiniz. Ancak bu yavaş bir süreç olacaktır. İşte çözüm: Çoğu zaman “aralıklarla okuma” denen bir şeyi kullanabilirsiniz. Aralıklar, iki nota arasındaki mesafeyi tanımlar. Nota okuma hakkında önyargılarınızı kırmak ve kolayca nota öğrenmek için hemen bizi ziyaret edin. Eğlenerek öğrenme yöntemi ile notadan korkmadan müziğe devam edebilirsiniz. Unutmayın müzik bir dildir ve onun alfabesi notadır. Notaları bilmeden tam anlamıyla müzik yapmanız ve müzik okumanız neredeyse mümkün değildir!

Piyanoda Sol El Ve Fa Anahtarı