Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanoda Notaların Yerleri konusunu ele alacağız.. Piyano çalmaya başlama konusunda henüz düşünme aşamasındaysanız ya da karar aşamasına çok yaklaştıysanız kesinlikle aklınızda şu soru olacaktır, ’88 tuş, sıralı, birbirine aynı mesafede ve hangisi hangi nota nasıl öğrenicez’.. Evet uzaktan bakınca gerçekten de bu soru işaretine sahip olmanız son derece normal ancak unutmayın her zaman basit bir yöntem vardır. Bu yazımızda sizlere ufak tüyolar vererek söz konusu soru işaretini ortadan kaldırmayı hedefleyeceğiz..

Yazımıza başlamadan önce şunu açıkça belirtmemiz gerekiyor, makalemiz doğal olarak derslerde ele aldığımız boyutta ayrıntılı ve uzun değil, burada gördüğünüz tüm tüyolar ve daha fazlasını hatta bilgilerin derinlemesine teorik karşılığını derslerimizde ele alıyoruz.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyanoda Notaların Yerleri

İlk Tuş La

Piyanoda Notaların Yerleri
Piyanoda Notaların Yerleri

Piyano tuşlarının soldan sağa ilerlediğinizi düşünürseniz ‘La’ sesi ile başladığını görürsünüz, işte bu bilgi ‘La’ seslerinin oktavlarını alarak ilerlediğinizde piyano üzerinde kaybolmamanızı sağlayacaktır. Peki piyano neden ‘La’ sesi ile başlar? Çünkü piyanonun verebildiği en bas ses ‘La’ sesidir, hatta bazı akustik piyanolarda söz konusu en bas ‘La’ tuşunun teli 2 metreye kadar çıkabilmektedir..

Do’yu Bulmak

Piyanoda Notaların Yerleri
Piyanoda Notaların Yerleri

Piyanoyu kendi kafanızda haritalandırmak için harika bir ipucu ile karşınızdayız. Bu tüyo için beyaz tuşları değil siyah tuşları yani diyez ve bemollere kullacağız. Siyah tuşlar başlangıcındaki tek siyah tuş hariç siyah tuşlar ikili ve üçlü aralıklarla yer alır. Temeli attıktan sonra şimdi geldik önemli bilgiye, her ikili siyah tuşun hemen solundaki beyaz tuş her zaman ‘Do’ notasını verir.. Sizler de böylelikle piyanoyu daha iyi haritalandırabilir ve her an nerede kaldığınızı bulabilirsiniz..

Oktavlar Ve Beşliler

Piyanoda Notaların Yerleri
Piyanoda Notaların Yerleri

Oktavlar ve Beşlilerin yerini doğru anlamak için biraz armoni eğitimine ihtiyacınız olacak. En basit anlatımıyla oktav, aynı seste bas ve tizinin birlikte yürünmesine denebilir (İnanılmaz basit bir şekilde ele aldık).. Beşli içinse aynı mantıkla kök sesinizin yani bastığınız ilk sesin 5 ses ilerisi diyebiliriz. Armoni ile bu bilgileri bağdaştırdığınızda zaten seslerin 3., 5., ve oktav seslerini ezbere biliyor olacaksınız ve piyano üzerinde haritalandırmanızı hemen yapabileceksiniz..