Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Oyunculukta Ağlama Teknikleri konusunu ele alacağız.. Oyunculuk dünyasında, her aktörün ustalaşmak istediği, bazıları diğerlerinden daha zor olan bir takım şeyler vardır. Çizgileri öğrenmek bazı aktörler için çok yıllık bir zorluktur ve birçoğu sadece kahkahalarla üstesinden gelmek için bir komedi sahnesine girmeyi tercih eder. 

Ancak, neredeyse oyunculuk yeteneğinin kutsal kasesi gibi bir oyunculuk mücadelesi vardır, bilinçli olarak ağlamak. Oyunculukta ağlama teknikleri çoğu oyuncunun ustalaşmak istediği ancak sıkı çalışma ve doğru tekniklerle mümkün olan bir olgudur. 

Biz de bugünkü yazımızda, oyunculuğa ilgisi olan ya da kendini bu konuda geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için oyunculukta ağlama tekniklerini ele aldık. 

Yaratıcı Drama Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimizi hakkında ayrıntılı bilgi almak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın..

Oyunculukta Ağlama Teknikleri

Oyunculukta Ağlamak İçin Kullanılan Teknikler  

Oyunculukta Ağlama Teknikleri
Oyunculukta Ağlama Teknikleri

Bir çekim ya da sahne anında ağlamaya yaklaşmanın iki yolu vardır. İdeal yol, karakterin duygularını gerçekten hissetmek ve gerçek, dürüst gözyaşları ortaya çıkarmak için zanaata ve sahneye dalmaya güvenerek gerçek duygulardan ağlamaktır. 

Bazen, yine de, duygular yetersiz gelebilir ve o zaman yerinde ağlamak için fiziksel hileleri bilmek yardımcı olabilir. Ağlayan bir sahneye çıkıyorsanız ve yeteri kadar hissetmiyorsanız, işte işarette ağlamak için kullanabileceğiniz birkaç basit oyunculuk tekniği.

Kötü Anılarınıza Odaklanın    

Oyunculukta Ağlama Teknikleri
Oyunculukta Ağlama Teknikleri

Karakterin duygularını hissetmek önemlidir, ancak işarette ağlamanıza yardımcı olmak için kendi hayatınızdaki deneyimleri de kullanabilirsiniz.

Sahneden önce, acı verici, duygusal olarak yüklü kayıp, keder, kalp kırıklığı veya üzüntü anıları üzerinde meditasyon yapmayı deneyin. Hayatınızın bu trajik bölümünde meydana gelen olayların ayrıntılarını canlı bir şekilde hatırlayarak ve bu kayba eşlik eden manzaralar, sesler, kokular ve dokunsal duyular için hafıza bankalarınıza girerek gözyaşlarınıza dokunabilirsiniz.

Bu teknikle, bir gün sizi ağlatan bir hafızanın bir sonraki kadar iyi çalışmayabileceğini akılda tutmak önemlidir. Bu yüzden keşfedilecek çok sayıda üzücü anı rezervine sahip olmak iyi bir fikirdir.

Duygularınıza Dokunan Eserlerden Yardım Alın

Oyunculukta Ağlama Teknikleri
Oyunculukta Ağlama Teknikleri

Oyunculukta biraz ilhamla ilgili yanlış bir şey yoktur. En sevdiğiniz hüzünlü bir şarkıyı, dokunaklı bir film sahnesini, bir kitaptaki kalp kırıcı bölümü veya en sevdiğiniz duygusal bir YouTube videosunu kullanmak, güçlü duyguları tetiklemenize ve ağlamaya hazır olmanız için sizi duygusal bir zihin durumuna sokmanıza yardımcı olabilir.Pek çok oyuncu, gözyaşlarına neden olmak için eşlik eden müzik notasını duyması gerektiğini söyler.

Ters Duygulara Odaklanın

Bazen ağlamak için hüzünlü olmanız gerekmez. Sizi mutlu eden, mutluluk gözyaşlarını dökmenizi sağlayan anılar da en az hüzünlü anılar kadar işlevseldir. 

Geçmişte yaşadığınız romantik bir an, minnet duyacağınız bir iyilik ya da uzun süredir görmediğiniz biriyle kavuşma anınız da gözyaşlarınızın akması için yardımcı olabilecek diğer duygulardır. 

Oyunculukta Ağlama Teknikleri