Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanoda Gamları Anlamak konusunu ele alacağız.. Piyano gamları, çalma becerilerinizi geliştirmenin ve müziğin yapı taşlarını anlamanın önemli bir parçasıdır. Anahtar imzaların anlaşılmasına büyük ölçüde yardımcı olurlar.

Piyanistlerin onları neden çaldıklarını, nasıl çalıştıklarını ve faydalarının neler olduğunu merak ettiyseniz, doğru yerdesiniz. Basit bir formülle majör, minör ve blues gamlarını çalmayı öğreneceksiniz. Günlük programınıza birkaç dakikalık öğrenme ve ölçek alıştırması eklerseniz, kısa sürede tartılara zaman ayırmanın avantajlarını göreceksiniz.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyanoda Gamlar Nelerdir?

Piyanoda Gamları Anlamak
Piyanoda Gamları Anlamak

Müzikte gamlar genellikle yanlış anlaşılır, ancak aslında oldukça basittirler. Ölçekler, birbirinden belirli bir mesafede bulunan alfabetik sırayla bir grup notutur. Bir gamı iki kısımdan, bir kök ve bir nitelik olarak düşünüyoruz. F majör dizisinde Kök, dizimizi saymaya başladığımız notası olan “Fa” dır, bu dizideki müzikal alfabemizdeki ilk harfimizdir. 

F majör gamının yürüyüşü majördür. Bu, tam adım ve yarım adım modelimizin diğer tüm “Ana Ölçekler” ile tamamen aynı olacağı anlamına gelir. Dolayısıyla Fa Majör gamı ve Fa Majör yürüyüşü farklı Kök Notalara sahip olsa da, onların yürüyüş “Nitelikler” aynıdır. Bu yüzden size yeni başlayanlar için piyano gamlarını anlatmaya çalacağız. Tüm majör yürüyüşler için kalıpla başlayarak, ardından tek bir ölçek yerine tüm ölçekleri aynı anda öğreneceksiniz.

Tam Ve Yarım Aralıklar

Piyanoda Gamları Anlamak
Piyanoda Gamları Anlamak

Gamları nasıl oluşturulacağını öğrenmeden önce, burada Tam Adımlar ve Yarım Adımlar’ın bir hatırlatma yazısı var. 

  • Yarım Aralık: Bu, piyanodaki en küçük mesafedir. Herhangi bir anahtar ile en yakın anahtarı arasında gerçekleşir. Bu, beyazdan siyaha veya beyazdan beyaza demek değildir. Yukarıdaki veya altındaki en yakın not anlamına gelir. 
  • Tam Aralık: Bir tam adım, her iki yönde de iki yarım adımdır. Bunu hatırlayabilirsiniz çünkü iki yarım bir bütün, iki yarım adım bir tam adım eder.

Gam çalışmak piyano bilgisinin anahtarıdır. Sadece anahtar bilgisi konusundaki farkındalığınızı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda parmak dayanıklılığına ve kas hafızasına da yol açarlar. Çaldığınız müziklerde hızlı çalma skalalarınız güvene ve kolaylığa dönüşecek. Dizileri ve arpejleri çalmayı bir angarya yerine eğlenceli hale getirecek pek çok üretken yol var !

Tartılarınızı uygulamak için 6 ipucu

Piyanoda Gamları Anlamak
Piyanoda Gamları Anlamak

Tartıları bir angarya yerine oynamayı eğlenceli hale getirecek pek çok üretken yol var! İşte günlük pratiğinize dahil etmek için bazı harika fikirler:

  • İki elinizle farklı oktavlarda çalmayı deneyin. 
  • Metronom kullanın. Bu, işe yaradığı için hala popülerliğini koruyan, eşit, hızlı ölçekler elde etmek için çok iyi denenmiş bir yöntemdir!  
  • Her hafta farklı bir anahtar deneyin. Bu, anahtarlarınızı ve anahtar imzalarınızı gerçekten iyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.
  • Tüm uygulama oturumlarınızı kaydetmek için bir uygulama günlüğü tutun. Bu şekilde ilerlemenizi gerçekten iyi takip edebilir ve sizin için neyin işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.
  • Farklı ritimler kullanın. Önce uzun bir nota ile noktalı bir nota ritmi kullanmak her zaman iyi bir başlangıçtır. Farklı hızlarda çalmak ve farklı ritimler kullanmak parmaklarınız için harika bir güçlendirici egzersizdir. Yeni gamlar öğrenirken aynı zamanda bir beyin çalışmasıdır.
  • Bir seferde birden fazla oktav çalışın. Akıcı ve çok düzgün hale getirdiğinizde, iki oktav, sonra üç ve sonunda dörde ilerlemek istersiniz.

Piyanoda Gamları Anlamak