Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Doğru Keman Tutuşu Hakkında Her Şey konusunu ele alacağız..
Keman öğrenmenin doğru zamanda doğru notaları çalmakla ilgili olduğunu hissedebilirsiniz. Bir dereceye kadar doğru. Ancak çeşitli teknikleri öğrenmek ve daha uzun süre oynamak için her öğrencinin ustalaşması gereken başka beceriler de vardır ve bunlara keman duruşu da dahildir.

Ton, entonasyon, yay tutuş ve vuruş gibi keman çalmanın tüm alanlarını etkilediği için, tüm keman tekniği uygun keman duruşu etrafında inşa edilmiştir. Bu yönü görmezden gelirseniz veya üzerinde çalışmayı unutursanız, ilerleme yeteneğiniz engellenecektir.

Doğru keman duruşunu inceleyen tonlarca çevrimiçi video bulabilirsiniz. Ancak, bir video izlemek bir şeydir; aslında yapmak başkadır. Doğru duruşu öğrenmenin en etkili yolu, nitelikli bir kurumdan doğru bir eğitim almaktır. Doğru bir şekilde başlamanızı sağlayabilirler ve sorunları erkenden belirleyebilirler.

Keman Kursumuz hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Doğru Keman Tutuşu

Doğru Keman Tutuşu Hakkında Her Şey
Doğru Keman Tutuşu Hakkında Her Şey

“Duruş” terimi, hemen dik durma düşüncelerini akla getirse de, aslında işin içinde olan birkaç yön vardır. Kemanın nasıl tutulacağı ve onu çalmanın en iyi yolunun ne olduğu konusunda çok fazla tartışma var. 

Farklı insanlar için çalışan birçok farklı teknik olsa da, iyi bir duruşa sahip olmak ve ağrı veya yaralanmadan kaçınmak için herkesin izlemesi gereken bazı temel bilgiler vardır. Bu yazıda, temelleri tartışacağızuygun keman duruşuve sizin için en iyi pozisyonu nasıl bulacağınız konusunda size bazı ipuçları verir.

En İyi Keman Duruşu

Doğru Keman Tutuşu Hakkında Her Şey
Doğru Keman Tutuşu Hakkında Her Şey

Doğru keman duruşu, enstrümanı doğru çalmak ve yaralanmalardan kaçınmak için gereklidir. Doğru duruşu elde etmek için bazı ipuçları:

  • Ayaklarınız omuz genişliğinde açıkken dik durun
  • Çenenizi bükün ve ileriye bakın, başınızı düz tutun
  • Omuzlarınızı gevşetin ve kollarınızın doğal olarak yanlarınızda asılı kalmasına izin verin
  • Elleriniz omuzlarınızla aynı hizada olacak şekilde dirseklerinizi bükün
  • Kemanı çenenizin altına yerleştirin, parşömenin sizden uzağa baktığından emin olun.
  • Sağ elinizle yayı tellerin üzerine koyarken, sol elinizle kemanı sıkıca ama nazikçe yerinde tutun.

Bu ipuçlarını takip ederek, başarabileceksinizuygun keman duruşuve güzel müzik çalmaya başlayın! Ve bir kemanın nasıl düzgün tutulacağı konusunda daha kişiselleştirilmiş tavsiyeler almak isterseniz, kaydolduğunuzdan emin olun.

Kemancılar genellikle mükemmel bir duruşa sahiptir. Bunun nedeni, enstrümanlarını iyi çalabilmeleri için iyi bir pozisyonda kalmaları gerektiğidir. Keman dik tutulur ve istenen sesi üretmek için sol el doğru şekilde konumlandırılmalıdır. Sağ el de belirli bir şekilde konumlandırılmıştır.

Sonuç olarak, kemancılar etkili bir şekilde çalabilmek için duruşlarına çok dikkat etmelidirler. Duruşa bu odaklanma, keman çalmıyorken bile genel duruşu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, düzenli keman pratiği, her ikisi de iyi bir duruşa katkıda bulunan gücü ve esnekliği artırmaya yardımcı olabilir. 

Yanlış Keman Duruşu

Doğru Keman Tutuşu Hakkında Her Şey
Doğru Keman Tutuşu Hakkında Her Şey

“Kötü” keman duruşu birçok farklı şeyi anlatmak için kullanılır. Çoğu zaman, vücudun kemana göre konumunu ifade eder. Kemanı doğru bir şekilde çalmak için iyi bir duruş sergilemek önemlidir. Bu, omuzlar gevşemiş ve çene tellerle aynı hizada olacak şekilde dik durmak veya dik oturmak anlamına gelir. Kemanı köprücük kemiğine karşı sağlam bir şekilde tutmak ve yayı sol elle desteklemek de önemlidir. 

Yeni başlayanların çoğu, keman çalarken eğilme eğilimindedir ve bu da sırt ağrısına ve diğer sorunlara yol açabilir. Ek olarak, kötü duruş, iyi bir ses çıkarmayı zorlaştırabilir. Bu nedenlerle, en başından itibaren iyi bir duruş uygulamak önemlidir.

Doğru Keman Tutuşu Hakkında Her Şey