Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bir Grupta Çalmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Beceri konusunu ele alacağız.. Çoğu müzisyen, zaman zaman başkalarıyla birlikte çalmak isteyecektir. Bu, bir arkadaşınızın oturma odasında birkaç şarkı çalmak ve etrafta dolaşmak anlamına gelebilir veya tam teşekküllü bir grupla çalışmak anlamına da gelebilir.

Durum ne olursa olsun, başkalarıyla birlikte çalmak isteyen herhangi bir müzisyenin, müziğe gerçekten katkıda bulunmak için basit dinleme becerilerine sahip olması çok önemlidir. Bu beceriler basit olmakla birlikte, aynı zamanda son derece önemli ve etkilidir, bu da onları müzikal ilişkilerinizi inşa etmek için harika bir temel haline getirir.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Bir Grupta Çalmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Beceri

Sıkı Ritim Anlayışı

Bir Grupta Çalmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Beceri
Bir Grupta Çalmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Beceri

Ritim, tüm müziklerin kalp atışıdır. Bir grup müzisyenin sürekli olarak senkronize olmasını sağlayan şey budur ve çalabileceğiniz herhangi bir parçanın en önemli yönlerinden biridir. Bu nedenle her müzisyenin, özellikle de grup ortamında çalmak isteyenlerin güçlü bir ritim duygusuna sahip olması çok önemlidir.

Ritimleri bulmakta ve belirli bir vuruşta (veya belirli bir hızda) çalma konusunda sorun yaşıyorsanız, uygulamanız sırasında bunlara odaklandığınızdan emin olun. Ritmi iyileştirmeye yönelik bazı fikirler arasında, bir ritmi çalmadan önce alkışlamak, bir kaydı dinlerken bir şarkının vuruşlarını sesli olarak saymak ve bir metronomla pratik yapmak yer alır.

Doğru Bir İletişim

Bir Grupta Çalmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Beceri
Bir Grupta Çalmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Beceri

Saha dışında (evinin veya stüdyosunun dışında bir grup ile) çalan bir müzisyen, sonuçları pek çekici olmayacağından grup arkadaşları tarafından takdir edilmeyecektir! Bu nedenle, bir kişinin bir grupta iyi çalabilmesi için ustalaşması gereken bir başka beceridir. Neyse ki, mükemmel bir ses perdesi duygusuyla doğmamış olsanız bile, bunu elde etmenin yolları var. Bir dijital tuner satın alarak, biraz zaman ve emek harcayarak ve yukarıda bağlantısı verilen makaledeki adımları izleyerek, mükemmel ses perdesine giden yolda iyi olacaksınız..

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır Bulunuşluk

Bir Grupta Çalmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Beceri
Bir Grupta Çalmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Beceri

Müzikal reçel seansları söz konusu olduğunda çok sayıda konuşulmamış kural vardır. Enstrümanınızı akort etmek, şarkıyı başkaları için mahvetmemek için çalmadan önce öğrenmek ve şarkı seçerken doğru türe bağlı kalmak gibi bunların çoğu açıktır.

Ancak, bazı jam session görgü kuralları o kadar da açık değildir. Bu nedenle, ilk buluşmanıza katılıyorsanız bu makaleyi okumanızı öneririm.

Müzik Dilini Öğrenme

Bir Grupta Çalmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Beceri

Birkaç deneyimli müzisyenin konuşmasını dinlemek bazen kulağa yabancı bir dil dinlemek gibi gelebilir. Çok fazla müzik dili var ve tüm müzisyenlerin etkili bir şekilde iletişim kurmak için jargonu öğrenmesi önemlidir. Bu müzik argosunu iyi bir şekilde ele almak için, müzisyenlerin dahil olduğu jam session’lara ve diğer sosyal etkinliklere katılmaya çalışın. 

Bununla birlikte, müzikal argo, çeşitli müzik kitaplarının yanı sıra çevrimiçi öğreticiler ve forumlar kullanılarak da öğrenilebilir.

Tonda Şarkı Söylemek

Bir Grupta Çalmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Beceri

Sesiniz birincil enstrümanınız olmasa bile, her müzisyenin akortlu şarkı söylemeyi bilmesi çok önemlidir . Saksafon, armonika veya didgeridoo gibi bir enstrüman çalarsanız bu aptalca görünebilir. Ancak, böyle hissetmek için çok iyi bir nedenimiz var.

Görüyorsunuz, ses bir insanın kullandığı ilk enstrümandır. Ayrıca nerede olursanız olun her zaman yanınızda olacak tek enstrüman ve muhtemelen ilk kez bir şarkı öğrenirken herhangi bir pratik yapmadan en kolay kullanacağınız enstrümandır.

Son olarak, şarkı söylemek, ses tonunuzu geliştirmenin en kolay ve en iyi yoludur. Bütün bunlar bir araya geliyor ve beni akort içinde şarkı söylemeyi öğrenmenin her müzisyenin, özellikle de diğer müzik yapımcılarıyla birlikte çalmak isteyen birinin başarısı için çok önemli olduğuna inandırıyor.

Bir grupta çalmayı öğrenme görevindeyseniz, bu ipuçlarının size yardımcı olacağından eminim. Peki ne bekliyorsun? İşe başlamak! Çok yakında, tüm yeteneklere sahip müzisyenlerle birlikte bir profesyonel gibi çalacaksınız.