Bugün sizlere Piyano ve Org arasındaki temel farkları anlatmak istiyoruz. 2007 yılından beri Erturgut Sanat Merkezi olarak sektörde müzik ve sanatın birçok dalında eğitim veren bir kurumuz, sizlere yazı hazırlarken yılların vermiş olduğu tecrübeler neticesinde karşılaştığımız sorular ve istekler doğrultusunda bilgilendirme amaçlı yazılar yazmaya çalışıyoruz.

Piyano kursu almak isteyen ve hali hazırda öğrencimiz olan kişiler tarafından sıkça karşılaştığımız aşağıda sıraladığımız üç soruya açıklık getirmek istedik:

  • Piyano ve org arasındaki temel farklar nelerdir?
  • Piyano ve org arasında çalma prensibi olarak ne fark vardır?
  • Piyano dersi alırken evimde org ile çalışabilir miyim?

Piyano ile İlgili Soruların Cevabı

Erturgut Sanat Piyano ve Org

Piyano Görsel

Tüm bu sorulara cevaben aşağıda temel prensiplerini anlattığımız yazımız ile umarız aradığınız cevapları almış olursunuz.

Piyano için ilginç bilgilerin yer aldığı video link için tıklayınız.

İki enstrüman arasında çok sayıda farklı özellik bulunmaktadır fakat biz bugün sizlere genel olarak temel farklılıklarından bahsetmek istiyoruz. En belirgin olanı formları ve işlevleridir.

Bununla birlikte, birtakım benzerlikler de vardır, en dikkat çekici olanı her iki enstrümanın da birincil çalma aracı olarak bir klavye kullanmasıdır.

Piyano ve Org, performans için araç olarak klavyeyi kullanır, ancak tuşların arkasındaki mekanik farklılıklar vardır.

Piyano ve Orgun Çalışma Prensiplerini

Piyanoda, bir çekiçle mekanik olarak tutturulmuş bir tuş üzerinde bir vuruş olduğunda, bir ses üretilir. Bu eylem sonucunda, çekiç gerginlikte tutulan büyük bir çerçeve üzerinde metal bir ipe çarpar.

Bir piyanonun farklı telleri, farklı frekanslara ayarlanmıştır ve karakterize akorlar ve sesler verir. Bu, piyanoyu çalan kişinin aynı anda birden fazla tuş vuruşuna bastığında elde edilir.

Tuş vuruşlarından gelen titreşimler sadece bir süre sürdüğünden, piyano sesini sürdürmek için tuşlara tekrar tekrar vurulur.

Orgun ise klavyesi bir tuşa basıldığında elektronik olarak ses üretir. Orgun içerisinde vurulacak fiziksel tel yok ama bunun yerine her tuşa basma ile bir elektronik devre tamamlanır.

Piyanoda olduğu gibi sesler bir süreliğine değil, sürekli olarak çıkar dolayısıyla tuşlara tekrar tekrar vurmaya gerek yoktur. Bu söylemiş olduğumuz fark org ile piyano arasındaki en önemli farktır.

Piyano ve org işlevsel olarak nasıl bir farklılık gösterir biraz da ondan bahsedelim.

Piyano bir vurmalı çalgıdır, ilk klavye darbesi ile başlangıç ​​gücünün çoğunu üreterek iyi ve baskın  bir lider enstrüman haline getirilebilir dolayısıyla piyano ritm ve melodi çizgisini oldukça hızlı bir şekilde yaratılabilir, bu nedenle bir piyano bir şarkıya girişte sıklıkla kullanılan bir enstrümandır.

Orgu ele alalım, piyanonun aksine, orgun performans gücünün çoğu, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi başlangıçtaki klavye vuruşundan değil, klavye üzerinde tuşa bastığınızda süreklilik arz eden ses vermesidir dolayısıyla org vurmalı çalgılar tarafından çıkarılan sesleri doldurmak için kullanılır.

Piyano ve org arasındaki farkın anlatıldığı video link için tıklayınız.

Temelde anlaşıldığı üzere her iki enstrümanda kişiye farklı bir el becerisi ve müzik teorisi becerisi sunar.

Piyano ve org her iki enstrümanda klavye ile çalınsa da arasında fark olduğunu sizlere anlatmaya çalıştık.

En çok sorulan sorulardan bir tanesi Piyano öğrenirken org ile evde çalışabilir miyim?

Öncelikle şunu söylemeliyiz tabi çalışabilirsiniz ama aşağıdaki detayları da göz ardı etmemeniz gerektiğini düşünüyoruz, lütfen okumaya devam edin.

Org çalan bir kişi, bir ses pedalını da kontrol ederken pedallı bir klavyede bas notaları çalmayı öğrenmelidir. Piyano kullanıcıları ise karmaşık akorları ve parmakları kullanmayı öğrenmelidir.

Org çalmak istiyorsanız önce piyanoda genel becerilerinizi geliştirdikten sonra org klavyesini kullanmanız teknik ve bilgi açısından çok daha verimli olacağını söyleyebiliriz.

Yukarıdaki anlatmış olduğumuz piyano ve org arasındaki farklardan da anlatmış olduğumuz temel bilgiler neticesinde piyanoda sağlam bir geçmişi olan bir kişinin orga özgü konulara daha iyi odaklanabilmesidir.

Piyanoyu öğrenmiş kişiler Orgun üzerinde becerilerini pekiştirebilir ve geliştirebilir, org onlara klavye enstrümanlarını çalma konusunda farklı bir bakış açısı kazandırabilir.

Piyano da yetenekliyseniz kolaylıkla org kullanımına da hakim olabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezi olarak Piyano kursu alan öğrencilerimiz diğer enstrüman kurslarımızda da olduğu gibi gelip etüt yapabilmektedirler. Ayrıca isterlerse piyano ve org satışı konusunda elimizden gelen yardımı gösterip yardımcı olmaktayız.

Bizlere msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimiz üzerinden yada 0 507 95 96 333 No’lu telefonumuzdan dilediğiniz zaman ulaşıp bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Umarız yazımızdan memnun kalmışsınızdır. Sanat Ve Müzik dolu günler dileriz 😊