Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyano Öğrenmek Zor Mu? konusunu ele alacağız.. Bugün sizlerle birlikte bütün önyargılarınızı kıracağız. Önce piyano neden zor gibi gözükür sorusuna yönelelim, düşünün 88 tane tuş, o tuşun üzerinde adeta dans eden parmaklar, birbirinden güzel duyulan ve o güzel duyumu sağlayan harika klasik parçalar.. Evet sanırım piyano öğrenmek neden zor sorusuna (önyargılar açısından) cevabı bulduk. Uzaktan bakıldığında evet piyano gerçekten zor bir enstrüman.. Peki biraz daha içine girersek piyano diğer enstrümanları çalmaktan daha mı zor?

Cevap kesinlikle hayır, her enstrüman kendi başına bir disiplin ve çalışma rutini gerektirir. Yani biz piyano zor gitar kolay ya da bağlama zor ukulele kolay gibi bir yargıda bulunamayız. Hangi enstrümanı çalarsanız çalın mutlaka bir düzen oluşturmalı ve öğretmeniniz gözetiminde bir çalışma metoduyla ilerlemelisiniz. Biraz sabır ve çalışma. Bunu bir süreç olarak düşünün, sürecin içine girdikten sonra taşlar yerlerine daha da oturacak ve adım adım gittiğinizde günün sonunda oluşturduğunuz melodi sizin söz konusu soruta cevabınız olacak..

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Dene Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyano Öğrenmek Zor Mu?

Adım Adım Piyano Öğrenmek

Piyano Öğrenmek Zor Mu?
Piyano Öğrenmek Zor Mu?

Yazımızın başında kişiden kişiye değişen, son derece göreceli bu sorunun cevabını açıklamaya çalıştık. Özetle, tabiki de piyano öğrenmek diğer tüm enstrümanları öğrenmesi gibi hiç de kolay olmayıp, belirli bir çalışma gerektirir. Ancak bu zorlukları aşma sürecindeki belirsizlik başlığımızdaki soruyu daha da derinleştirebiliyor. O halde biz de soruyu biraz daha derinleştirip öğrenme sürecini ele alalım..

İlk adım olarak piyanoda duruş ve oturuşun doğru bir şekilde alışılmasını sağlayan bilgilerin ele alınması gerekiyor, ardından parmak alıştırmalarıyla el ve kol koordinasyonu geliştiriliyor. Bu aşama en zorlanılan aşamalardan biridir zira parmaklarınız daha önce hiç piyano üzerindeki gibi hareket etmediklerinden kas hafızası gelişene kadar biraz zorluk yaşayacaksınızdır. Bunu aşmak ise çok kolay, sabır ve tekrar..

Ardındın eğitim çorap söküğü gibi gelecektir.. Burada önemli olan husus her detayı anladığınızdan emin olmaktır, anlamadan geçiştirdiğiniz en ufak bir detay ileri seviyelerde zorlanmanıza neden olabilir. Tüm nüansları anlayana kadar öğretmeninize ‘neden’ ve ‘nasıl’ sorusunu sormaya devam edin…

Orta Ve İleri Düzey Piyano Eğitimi

Piyano Öğrenmek Zor Mu?
Piyano Öğrenmek Zor Mu?

Başlangıç seviyesindeki eğitimler kolay (ileri seviyelere göre) bir kaç eser ile birlikte desteklenerek daha çok el-kol koordinasyonu ve başlangıç müzik bilgilerini geliştirmeyi amaçlar. Orta ve ileri piyano eğitiminde ise armoninin derinliklerine girilir ve şarkılar adeta ameliyat edilerek, müzik anlamda işlenerek ele alınır akabinde icra edilir. Uzaktan bakınca son derece zor ve meşakkatli görünüyor farkındayız, aslına bakarsanız öyle olduğunu da inkar edemeyiz ancak inanılmaz keyifli olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğiz.

Bir üst paragrafta yazdıklarımızı okurken göz ardı etmemeniz gereken önemli bir husus var. Enstrüman eğitiminde her şey adım adım gelişir. Çok zor gibi gözüken çoğu şeyi aslında adım adım tüm mantıksal açıklamalarıyla bir süreç içinde ele aldığınızda ve tam anlamıyla mantığını oturttuğunuzda bir piyano eserini ya da etütünü çalmak sizin için zor olmaktan ziyade tatmin eder bir form almaya başlayacaktır..

Piyano Öğrenmek Zor Mu?
Piyano Öğrenmek Zor Mu?

Unutmayın, Erturgut Sanat Merkezinde olduğu gibi birebir alacağınız piyano eğitimlerinde konuyu ya da icrayı anlamadan başka bir konu ya da icraya geçmeniz mümkün olmayacaktır. Deneyimli öğretmenlerimiz yapmanın değil anlamanın önemli olduğu bir bakış açısı içerisinde konuları içselleştirmeden geçiştirmeyecek ve mantığını oturtmanızı sağlayacaktır. Ve bu şekilde atacağınız ufak adımlar birleşerek devasa bir adım adıma dönüşecek. O adım ise tüm zorlukları atlamanızı sağlayacaktır..