Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyano Öğrenirken Parmaklar Neden Zorlanır? konusunu ele alacağız.. Piyano çalmayı öğrenmek, yaratıcılığınızı ifade etmenin harika bir yoludur, ancak dikkatli olmazsanız, sonunda oldukça kötü bir el yorgunluğu yaşayabilirsiniz. Kendini kaptırmak ve gevşemeyi ve uygun tekniği unutmak kolaydır.

Bu yardımcı kılavuz, piyanoda ellerin zorlanmasının altı yaygın nedenini belirlemenize yardımcı olmak için burada, böylece herhangi bir acı çekmeden bir profesyonel gibi çalabilirsiniz! Ne yazık ki, piyano çalarken genellikle şu sorunlardan biri nedeniyle bir el gerginliği geliştirmek mümkündür:

  • Çok sert veya çok hızlı çalma Piyano çalarken heyecanlanmak kolaydır, ancak çok sert çalmak ellerinizde ve bileklerinizde ağrıya neden olabilecek gerginliğe neden olabilir. Rahat kalmaya çalışın ve hızdan çok isabetliliğe odaklanın. 
  • Kötü duruş Kötü duruş, ellerinizi gereğinden fazla zorlayabilir, bu nedenle oynarken sırtınızı düz, omuzlarınızı rahat ve başınızı yukarıda tutarak iyi bir duruş sergilediğinizden emin olun. Bu, ellerinizi uzun süre rahat bir pozisyonda tutmanıza yardımcı olacaktır. 
  • Uygun tekniği kullanmamak Piyanoda uygun teknik, yalnızca kol gücüne güvenmek yerine parmaklarınızı kullanmanızı gerektirir. Uygun tekniğin kullanılması, ellerdeki ve kollardaki aşırı gerilimi azaltan oyun sırasında daha verimli hareketlere izin verdiği için   el gerginliğini azaltmaya yardımcı olur.
  • Tuşları aşırı güçle basılı tutmak Her tuşa sertçe basmanız gerekmez; Bunu yapmak, gereğinden fazla bastırmak ekstra çaba gerektirdiğinden, yalnızca ellerinizi daha hızlı yoracaktır. Çok sert basarak enerjinizi boşa harcamamak için her bir tuşa ne kadar az baskı uygulanması gerektiğini öğrenin! 
  • Isınma hareketlerini ihmal etmek Bir parçaya atlamadan önce, herhangi bir karmaşık parçayı çalmadan veya parmaklarınızın çok fazla maharetini gerektiren egzersizleri yapmadan önce ellerinizi, bileklerinizi ve kollarınızı gerinerek hafifçe ısınmak için biraz zaman ayırın. Bu, uygulama seansları veya performanslar sırasında ani hareketlerin neden olduğu ellerinizdeki kasların ve tendonların gereksiz yere gerilmesini önlemeye yardımcı olacaktır. 
  • Mola vermemek Şarkılar veya parçalar arasında mola vermek, hem zihin hem de beden için yeterli dinlenme süresi sağlar, böylece uygulama seansları veya performanslar sırasında yorgunluk hızla başlamaz. Çabuk yorulmamak için pratik seansları veya performanslar sırasında düzenli molalar verdiğinizden emin olun!  

Piyano çalarken el kaslarını veya tendonlarını zorlamaktan kaçınmanın en iyi yolu nedir ? Size en başta yaralanmaktan nasıl kaçınacağınızı gösterecek ve hatta size bazı yararlı piyano eli zorlama egzersizleri öğretecek olan yetenekli bir eğitmenle piyano derslerine kaydolun.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyano Öğrenirken Parmaklar Neden Zorlanır?

El Gerilmesi Ve Kas Gerilmesi 

Piyano Öğrenirken Parmaklar Neden Zorlanır?
Piyano Öğrenirken Parmaklar Neden Zorlanır?

Elinizde rahatsızlık, ağrı veya sertlik hissettiniz mi? Eğer öyleyse, bir el yorgunluğundan muzdarip olabilirsiniz. El gerilmeleri, ellerinizi fazla çalıştırmaktan kaynaklanır. Bu, bilgisayarda yazı yazmak, enstrüman çalmak veya aletleri uzun süre tutmak gibi tekrarlayan hareketleri içerebilir. Ellerinizi kullanmanızı gerektiren ağırlık kaldırma veya spor gibi fiziksel aktivitelerden de kaynaklanabilir. 

Bir el gerginliğinin yaygın semptomları , etkilenen bölgede ağrı, şişme ve sertliği içerir. Sinir fonksiyonlarının bozulması nedeniyle parmaklarınızda ve başparmağınızda uyuşma ve karıncalanma da yaşayabilirsiniz. El yorgunluğunun diğer belirtileri arasında ellerde zayıflık veya nesneleri kavramada zorluk sayılabilir. 

Tendon Gerilmeleri

Piyano Öğrenirken Parmaklar Neden Zorlanır?
Piyano Öğrenirken Parmaklar Neden Zorlanır?

Gerilmiş bir tendonun en sık görülen semptomu, bileğinizde veya parmaklarınızda ağrı ve hassasiyettir. Bu ağrı, hafif rahatsızlıktan şiddetli zonklamaya kadar değişebilir. Diğer semptomlar, etkilenen bölgede şişlik, sertlik, halsizlik ve hatta uyuşma veya karıncalanmayı içerir. Etkilenen elle parmaklarınızı hareket ettirmek veya nesneleri sıkıca kavramak da zor olabilir. 

Bazı durumlarda, insanlar yaralı bir tendonu sürdürdüklerinde duyulabilir bir pop sesi duyabilirler. Bu genellikle tendon kısmen kemikten ayrıldığında olur. Ek olarak, etkilenen bölgenin çevresinde morarma veya iltihaplanma gibi görünür yaralanma belirtileri olabilir.

Piyanoda Parmak Ağrıları Ne Zaman Geçer

Piyano Öğrenirken Parmaklar Neden Zorlanır?
Piyano Öğrenirken Parmaklar Neden Zorlanır?

Piyano çalmaya bağlı el yorgunluğunun iyileşme süresi, bireye ve yaralanmanın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak değişir. Genel olarak, el yorgunluğunun iyileşmesi , bu süre zarfında ellerinizi ne kadar dinlendirdiğinize ve mesleki terapi veya masaj gibi uyguladığınız diğer tedavilere bağlı olarak altı haftadan birkaç aya kadar sürebilir. 

Kendinizi çok hızlı oynamaya zorlamamak önemlidir çünkü bu, ağrının yeniden ortaya çıkmasına ve oyuna dönüşünüzü daha da geciktirmesine neden olabilir. Deneyimli bir öğretmen veya fizyoterapist ile birlikte çalışmak, elleriniz için hem faydalı hem de şifa verici aktiviteler bulmanıza yardımcı olacaktır. 

Piyano Öğrenirken Parmaklar Neden Zorlanır?
Piyano Öğrenirken Parmaklar Neden Zorlanır?