Piyano Eğitiminin Çocuklara 9 Faydası

Erturgut Sanat olarak bugün sizler için, çocukların piyano eğitimi aldığı takdirde edinecekleri dokuz avantajı listelediğimiz bir yazı hazırladık. Bu listeyi okuduktan sonra çocuklarınızın piyano eğitimi alması için araştırmalara başlayacağınıza kesinlikle eminiz.

Piyano-Eğitiminin-Çocuklara-9-Faydası

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

♦ Piyano eğitiminin çocuklara fiziksel olarak faydaları

♦ Piyano eğitiminin çocuklara zihinsel olarak faydaları

♦ Piyano eğitiminin çocuklara sosyolojik açıdan faydaları

Dilerseniz, sizler için hazırladığımız “Piyano Eğitiminin Çocuklara 9 Faydası” isimli yazımıza geçelim.


Piyano Eğitiminin Çocuklara 10 Faydası

Piyano eğitiminin herkese faydası mevcuttur fakat bu yazımızda çocuklara olan faydalarından bahsedeceğiz. Dilerseniz sizler için bu faydaları listeleyerek açıklayalım;

1) Konsantrasyon Süresinde Artış

Konsantrasyon-Süresinde-Artış

Eğer çocuğunuz piyano çalmayı öğrenmek için çabalar ve doğru bir eğitim alırsa, piyanoda gelişmek için kendi kendine konsantre olmayı öğrenecektir. Dolayısıyla bu durum, yaşıtlarından bir adım önde olmasını sağlayacaktır. Eğer eğitimine aynı disiplinde ve doğrulukta devam ederse bu fark gün geçtikçe açılacaktır.

2) Vücut Koordinasyonunda Gelişme

Vücut-Koordinasyonunda-Gelişme

Piyano çalarken beynin neredeyse %70’lik bir kısmısını, vücudun ise neredeyse tamamını kullanıyoruz. Dolayısıyla çocuğunuzun, küçük yaşta hem beynini hem de bütün vücudunu kullanarak bir enstrüman çalmaya, öğrenmeye çalışması, onun için altın değerinde bir vücut koordinasyonu gelişimi sağlayacaktır. Çocuğunuz piyano çalarken gözleri ile notalara bakarken bir yandan elleri ile tuşlara basacak, aynı zamanda ayakları ile pedallara basacaktır bu da kesin bir vücut koordinasyonu gelişimi sağlayacaktır.

3) İşitsel ve Sözel Beceri Kazanımı

İşitsel-ve-Sözel-Beceri-Kazanımı

Çocuğunuz piyano çalarken çıkan tüm sesleri ayırt ettiği için, bu durum günlük yaşantısına da yansıyacaktır. Dolayısıyla çocuğunuz, gürültülü bir ortamdaki sesleri ayrıştırıp, odaklanmak istediği yere odaklanmanın yanı sıra kendisini de daha kolay ve doğru bir şekilde ifade edebilecektir.

4) Müzik İle Dil Bağlantısı Kazanımı

Müzik-İle-Dil-Bağlantısı-Kazanımı

Hepimizin bildiği üzere, müzik yaparken beynimizin çalışan kısımları konuşurken de çalışıyor. Dolayısıyla erken yaşta müzik yapmaya ve öğrenmeye başlayan bir çocuğun dilinde, konuşmasında ve kendini ifade etmesinde kolaylıklar oluşacaktır.

5) Hızlı Okuma Becerisi Kazanımı

Hızlı-Okuma-Becerisi-Kazanımı-

Piyano çalarken, alt alta iki adet satırın aynı anda okunması ve sürekli yan yana gelen notaların okunması ayrıca altlarındaki belirtilen işaretleri ve anlamlarının okunması gibi süreçler olduğu için bir piyano çalımında, çocukların okuma becerilerinde gelişim görülmemesi imkansızdır.

6) Çalışma Disiplini Verir

Çalışma-Disiplini-Verir

Piyano çalmayı öğrenmek için düzenli olarak alıştırılmalar yapılması ve sürekli müzik ile iç içe bulunulması gerektiği için, çocuğunuzun çalışma disiplinini öğrenip, günlük hayatında (Okulda, derslerde vb.) kullanması gibi bir avantaj kazanacaktır.

7) Sayısal Zekada Gelişim

Sayısal-Zekada-Gelişim

Piyano çalarken, beynin sol tarafı çalışır. Sayısal zeka da beynin sol tarafı ile çalıştığı için, piyano çalan çocukların matematiğe ve fene olan yatkınlığının, diğer çocuklara göre fazla olduğu gözlemlenmiştir.

8) Hafıza Gelişimi

Hafıza-Gelişimi

Piyano çalarken yapılan egzersizler, uygulanan yöntemler, parmak ve oturma pozisyonları, öğrenilen şarkılar derken bir çok konuyu ezberlemesi ve öğrenmesi gerekmektedir. Bu durumda hafıza devreye girer ve bütün bunları akılda tutmak için sürekli hafıza çalışır. Dolayısıyla, çocuğunuzun hafızası kolaylıkla gelişim gösterir.

9) Zeka Gelişimi

Zeka-Gelişimi

Sağ ve sol beyni aynı anda kullanmak, beyindeki sinirsel bağlantıları kuvvetlendirir. Ayrıca, piyano çalmanın “IQ” yu etkilediği bilim adamlarında gözlemlenmiş bir durumdur. Okul öncesi çağlardan itibaren piyano eğitimi alan çocukların IQ’ları, %50 oranında artış göstermektedir


Piyano-Eğitiminin-Çocuklara-9-Faydası

Bugün sizler için, piyano eğitiminin çocuklara nasıl yararlar sağladığını, çocuklarınızın piyano eğitimi alması için ilk adımı atmanızı, piyano ve gelişim hakkındaki bilgilendirmeleri sunduğumuz bir yazı hazırlamıştık. Umarız bu yazımızdan memnun kalmış ve çocuklarınızın piyano eğitimi alması için ilk adımınızı atmışsınızdır.

Eğer bir piyano satın almak istiyor fakat hangi marka ve modelin size veya çocuğunuza daha uygun olduğunu bilmiyorsanız “Yeni Piyano Satın Alacaklara En Uygun Fiyatlı Piyano Önerileri” isimli yazımızı okuyup, hangi marka ve modelin size veya cocuğunuza daha uygun olduğunu ve bu marka ve modele sahip piyanoyu nasıl ucuza satın alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.