Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır? konusunu ele alacağız.. Müzik çalmanın neden olduğu yaralanmalardan bahsetmek garip gelebilir, ancak zayıf teknik, duruş veya diğer kötü alışkanlıklarla çalan müzisyenler için çok gerçek olabilir. Özellikle piyanistler, zorlanmayı önlemek için formlarına çok dikkat etmelidir.

Yazımızda, piyanistler için el yorgunluğunun altı yaygın nedeni hakkında harika bir gönderi ve bir yaralanmayı hafifletmek ve bununla başa çıkmak için bazı ipuçları var. Gelin birlikte bunları inceleyelim..

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır?

Gerilim

Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır?
Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır?

El gerginliği söz konusu olduğunda gerginlik belki de en büyük suçlulardan biridir. Çok fazla gerginlikle oynamak sadece fiziksel zorlanmaya değil, aynı zamanda oynamayı zor ve rahatsız edici hale getirdiği için yorgunluğa ve hayal kırıklığına da yol açabilir. Bununla savaşmaya yardımcı olmak için, oynarken omuzlarınızı ve bileklerinizi gevşettiğinizden emin olun ve gerektiğinde ellerinizdeki fazla gerilimi bilinçli bir şekilde serbest bırakın. 

Düzensiz Çalışma

Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır?
Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır?

Düzensiz uygulama (“tembel öğrenci sendromu” olarak da bilinir!) ayrıca ellerin zorlanmasına neden olabilir. Yeterince düzenli veya tutarlı bir şekilde çalışmazsanız, kaslarınız oyun için gerekli hareketlere alışamayabilir ve bu da bir oyun seansından sonra ellerinizde ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir. Parmaklarınızın güçlü ve esnek kalması için her gün düzenli uygulama için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun! 

Zayıf Teknik

Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır?
Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır?

Yalnızca parmaklarınızla çalmak (genel olarak zayıf teknik olarak da bilinir), piyanistler arasında el yorgunluğunun başka bir yaygın nedenidir. Oynarken uygun tekniği kullanmamak, kollarınızdaki, elleriniz ve bileklerinizdeki belirli kaslara gereksiz baskı uygulayabilir ve bu da, hemen müdahale edilmezse zamanla ağrıya veya yaralanmaya yol açabilir. Çalarken uygun duruşu kullandığınızdan emin olun ve mümkün olduğunca her notaya beş parmağınızı da dahil edin! 

Yanlış Duruş

Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır?

Yanlış duruş (bunu yeterince söyleyemeyiz!), piyanoda el yorgunluğunu önleme konusunda bir başka önemli sorundur, çalarken iyi bir duruşunuz yoksa, o zaman ne kadar rahat veya yetenekli olursanız olun, şansınız Eninde sonunda kendinizi aletin kendisine göre yanlış konumlandırmanız nedeniyle bir tür gerilim oluşacaktır. Dik ve yeterince yakın oturduğunuzdan emin olun, böylece her iki kol da çok fazla uzanmak zorunda kalmadan tuşların üzerinden rahatça geçebilir bu, seanslarınız boyunca en uygun konfor seviyelerini sağlayacaktır! 

Parmak Esnetmede Aşırıya Kaçma

Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır?

Parmak esnetme egzersizlerinde çok fazla “coşku”, piyanoda el yorgunluğunun başka bir yaygın nedenidir, bu egzersizler el becerisini ve doğruluğu geliştirmek için harika olsa da, aşırıya kaçmamaya dikkat edin, çünkü bu, tuşların aşırı sıkı bir şekilde kavranmasına neden olabilir. ki bu da zamanla kişinin elinde kasların gelişmesine büyük katkı sağlayabilir! Bu alıştırmalar sırasında hızlı bir şekilde acele etmek yerine yavaş başlayıp kademeli olarak çalıştığınızdan emin olun bu, her şeyi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır! 

Psikolojik Gerginlik, Stres Ve Olumsuz Tutum

Psikolojik gerginlik, stres ve olumsuz bir tutum, piyano başında el gerginliğinin olası nedenlerini düşünürken asla göz ardı edilmemesi gereken faktörlerdir. Sürekli olarak görevlerimizden bunalmış hissediyorsak veya ilerlememiz (veya eksikliğimiz) nedeniyle hüsrana uğramış hissediyorsak, o zaman sırf egzersizlerimiz sırasında bu tür negatif enerji biriktirdiğimiz için ağrı veya sertlik gibi fiziksel semptomlar geliştirme olasılığı her zamankinden daha fazla! 

Egzersiz yaparken her zaman olumlu bir bakış açısına sahip olmak önemlidir, bir şey ne kadar zor görünürse görünsün kendimizi potansiyel olarak önlenebilir herhangi bir yaralanma riskine sokmayız!  

Piyano üzerindeki bu el zorlanma nedenlerinden herhangi biri size tanıdık geliyor mu? Özel bir piyano öğretmeniyle çalışmıyorsanız, onları fark etmeniz daha zor olabilir. Bir eğitmenle çalışmak ise size kötü alışkanlıklardan kurtulmak ve yaralanmalardan kaçınmak için ihtiyacınız olan bireysel geri bildirimi verecektir.

Piyano Çaldıktan Sonra Parmaklar Neden Ağrır?