Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar konusu ele alacağız.. Birçok piyanist, caz ve klasik piyano arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor. İki tarz gerçekten o kadar farklı mı? Klasik ve caz müzik tarzlarında farklı teknikler var mı? Klasik piyanoya karşı caz piyanoda müziğe farklı yaklaşımlar var mı? Caz ve klasik piyano stilleri arasında geçiş yapmak için ne öğrenmem gerekir? 

Bu hafta müzik yapmayı öğrenmek için caz ile klasik arasındaki köprüleri keşfedeceğiz. Caz ve klasik piyano arasında değişmeyen yaklaşımlar, teknikler ve beceriler nelerdir? İki düşünce okulu arasında hangi farklılıkları hesaba katmamız gerekiyor? Hadi birlikte inceleyelim..

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar

Caz Piyanosu Ve Klasik Piyano: Benzerlikler

Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar
Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar

Caz ve klasik piyano stilleri birçok benzerliği paylaşır. Her iki tarz da biraz ölçek , akor ve piyano tekniği bilgisinden yararlanır. Örneğin, piyano tuşlarının adlarını ve yerlerini anlamak, temel majör ve minör dizileri ve ayrıca triadların ve yedinci akorların yapısını anlamak hem caz hem de klasik tarzlarda çok yol kat edecektir.

Bu konularda biraz tazelenmeye ihtiyacınız varsa, Erturgut Sanat ile piyano dersleri, hem caz hem de klasik tarzların yanı sıra pop, rock, blues ve daha fazlasına uygun piyano temellerini öğrenmenize yardımcı olabilir. Sonuçta, bilgi güçtür ve piyano hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, en iyi klasik piyano şarkılarından bazılarını çalarken o kadar çok eğlenirsiniz.

Klasik Müzik Ve Caz: Farklar

Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar
Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar

Klasik piyano ve caz piyano birçok temel benzerliği paylaşırken, iki tarz arasında bazı temel farklılıklar vardır. Klasik müzik, repertuarı tam olarak bir bestecinin notaya aldığı şekilde icra etmeye odaklanır. Daha gelişmiş klasik eserlerin yeni başlayanlar için uygun kısaltılmış versiyonları olsa da, müzikte amaç genellikle parçayı bestecinin notaya aldığı gibi doğru ve kesin bir şekilde icra etmektir. Klasik müzik, 1150’den başlayarak yedi klasik müzik dönemini kapsar.

Öte yandan, caz piyanosu daha sıkı bir şekilde doğaçlamaya dayanır ve notalı bir performansın kesinliğine daha az odaklanır. Caz repertuarı daha çok melodiler, akor ilerlemeleri ve doğaçlama için araç olarak kullanılan ritimler  üzerine kuruludur.

Bir caz piyano parçasının hiçbir icrası aynı değildir. Bu fark, doğaçlamanın büyüsünün bir parçasıdır, ancak yalnızca klasik piyano repertuarı çalışmış olan piyanistler için genellikle biraz göz korkutucu olabilir. Klasik piyano ve pop piyano arasındaki kontrastı da kontrol edebilirsiniz.

Klasik Piyanodan Caz Piyanoya Geçiş Adımları

Klasik piyanodan caz piyanoya geçiş sandığınız kadar zor değil. Caz yönünde becerilerinizi geliştirmek için uygulayabileceğiniz bazı basit stratejiler vardır:

 • Yedinci akorlar gibi daha ‘gelişmiş’ armoni çalışın
 • Doğaçlama için majör ölçeğin modlarını öğrenin
 • Bazı temel caz repertuarını veya ‘standartlarını’ öğrenin

Yedinci Akorları Çalışın

Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar
Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar

Farklı yedinci akor ailelerini çalışmak, parmaklarınızı ve kulaklarınızı caz piyano stillerinde kullanılan temel akorlara açacaktır. Pratik yapmanız gereken dört temel yedinci akor türü şunlardır:

 • Başlıca yedinci akorlar
 • Baskın yedinci akorlar
 • minör yedinci akorlar
 • Küçük yedinci düz beşinci akorlar

Bu yedinci akorların tümü dört nota akorudur. Hepsini ek bir nota eklenmiş temel triadlar gibi düşünebilirsiniz. 

Örneğin, majör yedinci akor bir majör üçlüdür (C – E – G’yi düşünün) ve üstüne bir majör üçüncü eklenir (C – E – G – B’yi düşünün). Baskın yedinci akor, küçük bir üçüncünün en üste eklendiği büyük bir üçlüdür (C – E – G artı B ♭ düşünün). Minör yedinci akor, minör üçlünün en üste eklendiği küçük bir üçlüdür (C – E♭ – G – B♭ gibi düşünün). Ve minör yedinci bemol beşinci akor, üstte majör üçlüsü olan azaltılmış bir üçlüdür (C – E♭ – G♭ – B♭ gibi düşünün).

Modlarla Oynayın

Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar
Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar

Büyük diziyi nasıl çalacağınızı biliyor musunuz? Örneğin, C majör gamı, piyanodaki tüm beyaz tuşlarla aynı şekilde C – D – E – F – G – A – B – C şeklinde yazılır. Değilse, devam etmeden önce bu ölçeği uygulayın.

Sadece bu not koleksiyonundan 7 farklı ölçek oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu farklı biçimler, ana ölçeğin ‘modları’ olarak adlandırılır. Caz piyanosu için majör gamın modlarını öğrenmemizin nedeni, modların her birinin belirli bir yedinci akora karşılık gelmesidir.

Örneğin, majör diziyi C’den çalarsak buna Ionian modu adını veririz. İyon modu, majör yedinci akora karşılık gelir. Bununla birlikte, D (D – E – F – G – A – B – C – D) ile başlamamız dışında C majör gamının tüm aynı notalarını çalarsak, majör gamın ikinci modunu, Dorian modu. Dorian modu minör yedinci akora karşılık gelir. Caz piyanosu çalmayı biliyormuş gibi ses çıkarmak istiyorsanız, gamın farklı modlarının farklı yedinci akorlara nasıl karşılık geldiğini anlamanız gerekir. 

İşte C’deki ana ölçeğin müzik modlarının hızlı bir özeti :

 • İyonyan modu (C – D – E – F – G – A – B – C) majör yedinci akorlara karşılık gelir
 • Dorian modu (D – E – F – G – A – B – C – D) minör yedinci akorlara karşılık gelir
 • Frigyan modu (E – F – G – A – B – C – D – E) minör yedinci akorlara karşılık gelir
 • Lidyan modu (F – G – A – B – C – D – E – F) majör yedinci akorlara karşılık gelir
 • Mixolydian modu (G – A – B – C – D – E – F – G) baskın yedinci akorlara karşılık gelir
 • Aeolian modu (A – B – C – D – E – F – G – A) minör yedinci akorlara karşılık gelir
 • Locrian modu (B – C – D – E – F – G – A – B) minör yedinci düz beşinci akorlara karşılık gelir.

Hiç yaklaşmadıysanız bu biraz karmaşık görünse de, bu gamlar caz piyanosunun temel ilkeleridir ve her birinin nasıl ses çıkardığını ve çalıştığını anlamak için zaman ayırmalısınız.

Biraz Melodi Öğrenin

Son olarak, klasik ve caz piyano tarzları arasında köprü kurmakla gerçekten ilgileniyorsanız, biraz caz repertuarı veya ‘standartları’ öğrenmeniz gerekir! Neyse ki, Skoove’de pratik yapman için caz repertuarında piyano notaları içeren birçok harika ders var .

Örneğin, ünlü şarkı yazarları Rodgers ve Hart’ın “Blue Moon”u başlamak için harika bir yer olabilir. Basit bir akor ilerlemesi ve klasik melodisiyle “Blue Moon”, doğaçlama yapmak için ayak parmaklarınızı bazı temel yedinci akorlara daldırmanın harika bir yoludur.

Caz Piyanisti Ve Klasik Müzik Piyanisti Arasında Farklar