Nota Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız, eğitim tecrübelerimiz ve eğittiğimiz öğrencilerin tecrübelerinden yola çıkarak “Nota Bilgisi Nasıl Geliştirilir?” konusunda altın değerinde bilgiler, ip uçları ve çalışma yöntemlerini aktaracağız. Bu yazıda bulunan konuların hepsi, bizim tarafımızdan eğitim almış ve nota bilgisi konusunda kendisini gerçekten çok başarılı bir şekilde eğitmiş öğrencilerimiz tarafından tescillenmiş bilgilerdir. Her biri denenmiş, uygulanmış ve başarı ile sonuç almıştır. Eğer siz de başarılı sonuçlar almak istiyorsanız, bu yazıda bulunan altın değerinde bilgiler, ip uçları ve çalışma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Nota-Bilgisi-Nasıl-Geliştirilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

♦ Nota Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

♦ Notaları Öğrenin

♦ Nota ile Çalışmalar Yapın

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız, eğitim tecrübelerimiz ve eğittiğimiz öğrencilerin tecrübelerinden yola çıkarak “Nota Bilgisi Nasıl Geliştirilir?” konusunda altın değerinde bilgiler, ip uçları ve çalışma yöntemlerini aktardığımız yazımıza geçerek, nota bilgisinin gelişimi ve notalar ile olan sorunların aşılması için uygulanılması ve bilinmesi gereken bilgileri aktarmaya başlayalım.


Nota Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

Notaları öğrenmek ve nota hakkında akıllarda hiç bir soru işareti bırakmamak için için en az 3 ay boyunca, kesintisiz ve disiplinli bir şekilde çalışmalısınız. Eğer disiplinli olmaz ve yeteri kadar çalışamazsanız, ne yazık ki notaları öğrenebilmeniz çok da mümkün bir durum değildir. Eğer doğuştan tam teşekkürlü doğmadıysanız, yeteneklerinizi ve özellikleriniz geliştirmeli, notaları öğrenmek için yeteri kadar çabalamalı ve başarmalısınız. Bunun için uygulamanız ve bilmeniz gereken bir çok konu mevcuttur. Dilerseniz sizler için bu uygulamaları, bilgileri ve çalışma yöntemlerini iki ayrı başlık altında açıklayalım.

Notaları Öğrenin

Notaları-Öğrenin

Notaları öğrenmek, sizi notalar hakkında her şeyi bilmeniz için atmanız gereken ilk adımdır. Nasıl ki okuma yazmayı öğrenmeden önce harfleri öğreniyor hatta haftalarca bir deftere bütün alfabeyi teker teker yazıp, ödev olarak öğretmenlerimize götürdüysek, notalar içinde aynı şey geçerlidir. Çoğu insanın kullandığı ve belki de en sağlıklı dillerden biri olan müziğinde alfabeleri notalardır. Dolayısıyla müziği öğrenmek istiyorsanız, öncelikle notaları öğrenmelisiniz. Eğer notaları tam anlamıyla bilmeden, müzik yapmaya çalışırsanız, notaları bilen birine göre daha geride kalabilirsiniz.

Peki notaları nasıl öğreneceğim?

İstediğiniz her türlü kaynakta notaların isimleri bulunmaktadır. Notaların hem isimleri hem de sembolleri bulunmaktadır. Dilerseniz sizler için notaların isimlerini ve sembollerini yazalım:

  • Do (C)
  • Re (D)
  • Mi (E)
  • Fa (F)
  • Sol (G)
  • La (A)
  • Si (B)

Yukarıda görmüş olduğunuz notalar, ana notalardır ve dünyanın her yerinde aynı şekilde gösterilmektedir. Müziğin tek dili olan notalar işte bu yüzden çok önemlidir. Bunları öğrenmek için her birini ezberlemeli ve forte üzerinde yazarak çalışmalısınız.

Eğer notaların nereden geldiğini, isimlerinin, sembollerinin nereden var olduklarını ve kusursuz düzenlerinin içerisindeki şifreleri merak ediyorsan, daha önceden sizler için hazırladığımız “Notaların İsimleri Nereden Geliyor – Notaların Bulunuşu” isimli yazımızı okuyarak bu konu hakkında dilediğin kadar bilgiye sahip olabilirsin.

Nota ile Çalışmalar Yapın

Nota-ile-Çalışmalar-Yapın

Notaları öğrenebilmek için öncelikle bir müzik defterine ihtiyacınız vardır. Notaların forte üzerine nasıl yazıldığını öğrenerek başlayın ve devamlı olarak her boş kaldığınızda fakat günde toplam en az 1 saat olacak şekilde notaların yerlerini forte üzerinde yazın ve internet üzerinden en basit şarkıların “İyi ki doğdun” gibi kolay şarkıları açın, notalarını alın karşınıza ve forte üzerinde yerlerini bulmaya çalışın. Eğer bunu yaparsanız kendinizi bu konu hakkında gerçekten çok etkili bir şekilde geliştirmiş olursunuz. Eğer hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, mutlaka disiplinli olmalısınız.