Armoni Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız, eğitim tecrübelerimiz ve eğittiğimiz öğrencilerin tecrübelerinden yola çıkarak “Armoni Bilgisi Nasıl Geliştirilir?” konusunda altın değerinde bilgiler, ip uçları ve çalışma yöntemlerini aktaracağız.

Bu yazıda bulunan konuların hepsi, bizim tarafımızdan eğitim almış ve Armoni bilgisi konusunda kendisini gerçekten çok başarılı bir şekilde eğitmiş öğrencilerimiz tarafından tescillenmiş bilgilerdir.

Armoni bilmeden gitar çalınır mı sorusunu cevapladığımız videoyu izlemek için tıklayınız.

Her biri denenmiş, uygulanmış ve başarı ile sonuç almıştır. Eğer siz de başarılı sonuçlar almak istiyorsanız, bu yazıda bulunan altın değerinde bilgiler, ip uçları ve çalışma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Nota-Bilgisi-Nasıl-Geliştirilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

♦ Armoni Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

♦ Armoni Öğrenin

♦ Armoni Çalışmaları Yapın

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız, eğitim tecrübelerimiz ve eğittiğimiz öğrencilerin tecrübelerinden yola çıkarak “Armoni Bilgisi Nasıl Geliştirilir?” konusunda altın değerinde bilgiler, ip uçları ve çalışma yöntemlerini aktardığımız yazımıza geçerek, armoni bilgisinin gelişimi ve Armoni ile olan sorunların aşılması için uygulanılması ve bilinmesi gereken bilgileri aktarmaya başlayalım.


Nota Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

Armoni öğrenmek ve armoni hakkında akıllarda hiç bir soru işareti bırakmamak için için en az 3 ay boyunca, kesintisiz ve disiplinli bir şekilde çalışmalısınız. Eğer disiplinli olmaz ve yeteri kadar çalışamazsanız, ne yazık ki armoni öğrenebilmeniz çok da mümkün bir durum değildir.

Eğer doğuştan tam teşekkürlü doğmadıysanız, yeteneklerinizi ve özellikleriniz geliştirmeli, armoni öğrenmek için yeteri kadar çabalamalı ve başarmalısınız. Bunun için uygulamanız ve bilmeniz gereken bir çok konu mevcuttur.

Dilerseniz sizler için bu uygulamaları, bilgileri ve çalışma yöntemlerini iki ayrı başlık altında açıklayalım.

Notaları Öğrenin

Notaları-Öğrenin

Armonileri öğrenmek, sizi armoni hakkında her şeyi bilmeniz için atmanız gereken ilk adımdır. Nasıl ki okuma yazmayı öğrenmeden önce harfleri öğreniyor hatta haftalarca bir deftere bütün alfabeyi teker teker yazıp, ödev olarak öğretmenlerimize götürdüysek, armoni içinde aynı şey geçerlidir.

Çoğu insanın kullandığı ve belki de en sağlıklı dillerden biri olan müziğinde alfabeleri Armonidir. Dolayısıyla müziği öğrenmek istiyorsanız, öncelikle armoni öğrenmelisiniz.

Eğer armoniyi tam anlamıyla bilmeden, müzik yapmaya çalışırsanız, armoni bilen birine göre daha geride kalabilirsiniz.

Peki armoni nasıl öğreneceğim?

İstediğiniz her türlü kaynakta notaların isimleri bulunmaktadır. Notaların hem isimleri hem de sembolleri bulunmaktadır. Dilerseniz sizler için notaların isimlerini ve sembollerini yazalım:

  • Do (C)
  • Re (D)
  • Mi (E)
  • Fa (F)
  • Sol (G)
  • La (A)
  • Si (B)

Yukarıda görmüş olduğunuz notalar ve dünyanın her yerinde aynı şekilde gösterilmektedir. Müziğin tek dili olan armoni işte bu yüzden çok önemlidir. Bunları öğrenmek için her birini ezberlemeli ve forte üzerinde yazarak çalışmalısınız.

Eğer Armonin nereden geldiğini, isimlerinin, sembollerinin nereden var olduklarını ve kusursuz düzenlerinin içerisindeki şifreleri merak ediyorsan, daha önceden sizler için hazırladığımız “Notaların İsimleri Nereden Geliyor – Notaların Bulunuşu” isimli yazımızı okuyarak bu konu hakkında dilediğin kadar bilgiye sahip olabilirsin.

Nota ile Çalışmalar Yapın

Nota-ile-Çalışmalar-Yapın

Armoni öğrenebilmek için öncelikle bir müzik defterine ihtiyacınız vardır. Notaların forte üzerine nasıl yazıldığını öğrenerek başlayın ve devamlı olarak her boş kaldığınızda fakat günde toplam en az 1 saat olacak şekilde notaların yerlerini forte üzerinde yazın ve internet üzerinden en basit şarkıların “İyi ki doğdun” gibi kolay şarkıları açın, armonisi alın karşınıza ve forte üzerinde yerlerini bulmaya çalışın.

Eğer bunu yaparsanız kendinizi bu konu hakkında gerçekten çok etkili bir şekilde geliştirmiş olursunuz. Eğer hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, mutlaka disiplinli olmalısınız.