Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Müzik ve Yaratıcılık konusunu ele alacağız.. Günümüz dünyasında yaratıcı düşünmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Pek çok işletme, saflarını doldurmak için yalnızca yaratıcı beyinler aramakla kalmaz, aynı zamanda karşılaştığımız karmaşık sosyal problemler de iyi bir dozda yaratıcılık kullanabilir.

Neyse ki, yaratıcılık yalnızca sanatçılara ve dahilere mahsus değildir. Modern bilim, hepimizin orijinal fikirler ortaya çıkarmak için bilişsel kapasiteye sahip olduğunu öne sürüyor. Yani araştırmacıların “farklı düşünme” dediği bir şey. 

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Deneylerler Müzik Ve Yatarıcılık

Müzik ve Yaratıcılık
Müzik ve Yaratıcılık

Yeni bir çalışma yaratıcılık kaynağı olarak müziği araştırıyor. Müziğin bilişi, öğrenmeyi ve hafızayı geliştirdiği diğer çalışmalarda kanıtlandığından, belki de yaratıcı düşünme üzerinde de bir etkisi olduğu mantıklıdır. Deneyde katılımcılar, ya sessizliğe (kontrol senaryosu) ya da dört farklı duygusal durumu uyandıran klasik müziğe maruz kalırken farklı ya da yaratıcı düşünmeyi ölçen yaratıcılık egzersizlerini denediler..

Araştırmacılar, beş senaryoda yaratıcı düşünme konusundaki katılımcı performansını karşılaştırdıktan sonra, eğlenceli müzik dinleyen katılımcıların, sessizce performans gösterenlere göre yaratıcı düşünme puanlarının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu buldular. Başka bir deyişle, daha fazla fikir, daha yaratıcı ve yenilikçi fikirler buldular. Diğer müzik türleri bu etkiye sahip değildi.

Araştırmacılar “Sonuçlar, pozitif müzik dinlemenin genel olarak farklı düşünme üzerindeki performansı artırdığını gösteriyor” diye rapor hazırlıyor ve yenilikçi çözümler bulmak için gereken bilişsel esnekliği, yani müziği anlamak yerine farklı kavramlar, farklı bakış açıları arasında geçiş yapma becerisini geliştirdiğini öne sürüyorlar.

Müzik ve Yaratıcılık
Müzik ve Yaratıcılık

Araştırmacılar “Pozitif müzik dinledikten sonra farklı ama yatarıcı olmayan düşünmedeki artış, yaratıcı görevlerin akıcılık ve esnekliğe daha az, ancak bir doğru cevap bulmaya dayanmasıyla açıklanabilir” diye yazıyor.

Durum ne olursa olsun, sonuçlar insanların çalışırken eğlenceli müzik dinlemek isteyebileceklerini gösteriyor, özellikle de belirli bir soruna bakmanın yeni yollarını bulmaları gerekiyorsa. Araştırmacıların sonuca vardığı gibi, “müzik dinleme, yaratıcı düşüncenin gerekli olduğu durumlarda çeşitli bilimsel, eğitimsel ve organizasyonel ortamlarda yaratıcı düşünceyi kaliteli ve verimli yollarla teşvik etmek için yararlı olabilir.”

Görüldüğü üzere müzik her anlamda ruhun gıdasıdır! O halde ruhumuzu doyurmaya hazır mıyız?

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi