Erturgut Sanat ailesi yeni yazısında sizler için Müzik Beyinde Nasıl Görünüyor? konusunu ele alıyor.. Yeni bir çalışma, müziğe adanmış bir sinir devresini keşfetti. Müzik, insan deneyiminin her yerde bulunan bir parçasıdır. Bilim adamları, müzikten zevk almaya ve müzik aracılığıyla birbirimizle bağ kurmaya bağımlı olduğumuza dair kanıtlar buldular, belki de bu yüzden mezuniyetlerden düğünlere ve şampiyonlar ligi maçlarına kadar her şeyde hayatımızdaki önemli törenleri renklendirmek için müziğe ihtiyaç duyuyoruz..

Ancak, müzik her yerde bulunabilse de, bilim adamları beynimizin müziği tam olarak nasıl tanıdığını veya işlediğini çözemediler. Bunun yerine, araştırmalar, müziğe tepki olarak, bazen birkaç beyin bölgesini aynı anda etkileyen, çelişkili nöral aktivite kalıpları gösterdi ve birçok bilim insanı, müziğin diğer seslerden nasıl ayırt edildiği konusunda araştırmaya girişti.

Müzik Beyinde Nasıl Görünüyor?
Müzik Beyinde Nasıl Görünüyor?

Ama şimdi Neuron’da yayınlanan yeni bir araştırma, insan beyninin sadece müziği tanımadığını gösteriyor, evrimimiz aslında onun için özel bir sinir devresi üretti.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Müzik ve Beyin Gelişimi

Müzik Beyinde Nasıl Görünüyor?
Müzik Beyinde Nasıl Görünüyor?

MIT’deki araştırmacılar, on katılımcının 165 farklı sesi (bazıları müzik, bazıları değil) dinlediği ve fMRI teknolojisi kullanılarak beyinlerindeki işitsel korteksin izlendiği bir çalışma yürüttü. Araştırmacılar daha sonra çok sayıda denemeden elde edilen sonuçları topladılar ve aktivasyon modellerini matematiksel olarak analiz ederek örtüşmeler aradılar.

Akıllarında bir hipotez olmadan, işitsel kortekste sese duyarlı altı farklı nöral küme keşfettiler. Bunlardan dördü perde ve modülasyon gibi standart akustik özelliklere yanıt olarak aydınlandı ve biri özellikle konuşmaya yanıt verdi. Birincil işitsel korteksin hemen dışında bulunan altıncı merkez, yalnızca müzik için aydınlandı bu araştırmacılar için hayrete düşüren bir bulgu.

MIT’de doktora sonrası bir öğrenci olan ve çalışmanın baş yazarı olan Sam Norman-Haignere, sadece müziğe yanıt veren bir beyin bölgesi arayan daha önce birkaç çalışma yürüttüğünü söyledi; ama önceki yöntemler onu başarısızlığa uğratmıştı. Yalnızca binlerce nörondan gelen yanıtları bir araya getirerek altta yatan devreyi betimleyebileceğini açıklıyor, çünkü tek başına fMRI okumalarından elde edilen ham veriler, nöral sinyalleri bulanıklaştırma eğiliminde olup, faaliyet merkezlerini saptamayı zorlaştırıyor. “Yalnızca ham verilere bakarsanız, müzik seçiciliği için net bir kanıt bulamazsınız” diyor.

Müzik Beyinde Nasıl Görünüyor?

Araştırmacılar evrim ile birlikte insan beyninin de geliştiği ve müzik için ayrı bir beyin sistemi geliştiğini belirtiyor. Belki de yeni müzik türlerinin gelişiminde farklı düşünce yapımızla birlikte evrimimizin de etkisi olmuştur.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!