Erturgut Sanat ailesi bugün sizler için Yaşlılar İçin Müzik Öğrenmenin Faydalarını ele alacağız. Çoğu kişi için yaş almak, daha olgun olmak ve dünyayı farklı bir perspektiften anlayabilmek demektir. Zor durumlarla uğraşırken daha sabırlı olursunuz. Hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu anlamaya ve onu anlamlı kılan şeylere daha fazla değer vermeye başlarsınız.

Yaş almak aynı zamanda, genellikle iyi arkadaşların ve sevdiklerin kaybının veya kaybının yanı sıra bazı motor ve bilişsel işlevlerin kaybının neden olduğu korku, acı ve belirsizlikle uğraşmak anlamına da gelebilir. Vücut parçaları incinmeye başlar ve hafıza bozulmaya başlar. Bunlar, güven kaybına ve endişe, umutsuzluk ve ajitasyon duygularına neden olabilir.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!!

Müzik öğrenmek, yaş aldıkça insanlara bir takım önemli faydalar sağlar. Bir gitar satın alarak işe başlayabilir ve ardından sizi harekete geçirmek için bazı dersler alabilirsiniz. Daha yaşlı yetişkinler, çok olgun olduklarından veya yeni bilgileri depolama ve akılda tutma konusunda aksama yaşadığında korkarak, yeni bir beceri öğrenme fikrinden önce endişe duyabilirler. Bu tamamen anlaşılabilir bir durum, çok daha genç yetişkinler bile bir enstrüman çalmayı öğrenemeyecek kadar yaşlı olduklarını düşünme eğilimindedir.

Yaşlılar İçin Müzik Öğrenmenin Faydaları

Yaşlılar İçin Müzik Öğrenmenin Faydaları

Fiziksel Sağlık

Yaşlılar İçin Müzik Öğrenmenin Faydaları

ABD’de üç eyaleti kapsayan bir araştırmada, araştırmacılar yaşlıların müzik programlarına katılımının daha az doktor ziyareti, zihinsel sağlık önlemlerine daha olumlu yanıt, daha az ilaç kullanımı, diğer faaliyetlere daha fazla katılım ve genel olarak daha iyi sağlık ile sonuçlanabileceğini buldu.

Avustralya’da yapılan bir araştırma için yapılan görüşmelerde, müzik öğrenme etkinliklerine katılan yaşlılar, müzik katılımları nedeniyle kendilerini iyi bir sağlık ve esenlik hissettiklerini bildirdiler. Bir katılımcı müziğin beyni uyardığını, işleyişini ve iyi düşünmesini sağladığını ifade etmiştir.

Bir enstrüman çalmanın bilişsel motor becerilerin ve diğer bedensel işlevlerin korunmasına katkıda bulunduğunu gösteren kanıtlar da vardır. Örneğin, piyano öğrenenler bilişsel çevikliği ve parmak becerisini korur. Nefesli çalgılar öğrenenler solunum ve dolaşım fonksiyonlarını korur ve hatta geliştirir.

Müzik çalmayı öğrendiğinizde daha aktif olursunuz, bu da kas hafızanızı ve fiziksel dayanıklılığınızı korumanıza yardımcı olur. Müzik, vücudunuzu çevik tutar, bu da daha iyi kalp sağlığına, gelişmiş solunum fonksiyonuna ve artrit gibi durumlardan kaynaklanan ağrıyı en aza indirmeye yol açar. Müzik öğrenmek aynı zamanda beynin bölümlerini uyarır, zihninizi keskin tutar ve hafızada tutma ve hatırlama gibi bilişsel becerilerin azalmasını yavaşlatır .

Psikolojik Sağlık

Yaşlılar İçin Müzik Öğrenmenin Faydaları

Araştırmalar ayrıca, müzik öğrenmenin yaşlı yetişkinlerin zihinsel sağlığına veya psikolojik esenliğine, özellikle emeklilik geçiş yıllarında ve sonrasında nasıl katkıda bulunduğunu da ortaya koydu. Müzik derslerine katılım yoluyla yaşlılar, müzik öğrenme hedeflerine ulaşmada başarıya ulaştıkça özgüvenlerini ve öz değerlerini artırabilirler. Müziği öğrenmek ayrıca yaşlı yetişkinlerin bir gruba katılmak ve grup resitallerinde, konserlerde performans sergilemek gibi ilginç ve ödüllendirici deneyimlere katılmalarını sağlar. Müzik yapmak ayrıca yaşlıların kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etmelerine ve günlük stresle daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olur.

Müzik öğrenmek ve çalmak yoluyla yaşlı yetişkinlerin elde ettiği en dikkate değer psikolojik faydalardan bazıları, güçlü zevk zevk duyguları, yüksek canlılık duygusu ve ruhun canlanmasıdır. Aktif müzik yapmanın ayrıca yaşlıların memnuniyet, huzur ve içsel mutluluk duygularına ulaşmalarına yardımcı olduğu bulunmuştur.

Sosyal Faydalar

Yaşlılar İçin Müzik Öğrenmenin Faydaları

Müzik, sosyal etkileşimi kolaylaştırabilir ve teşvik edebilir. Müzik öğrenmek, farklı nesillerden gelseniz bile başkalarıyla anlamlı sosyal bağlantılar kurmanın bir yolunu sağlayabilir. Bir enstrüman çalmayı öğrenmekle birlikte gelen bir topluluk duygusu vardır ve becerilerin paylaşımı farklı geçmişlerden, yaş gruplarından insanları bir araya getirebilir.

Aynı kuşaktan insanlarla müzik çalmak, yaşlı yetişkinlerin arkadaş bulmasına ve yakın, kişisel bağlar kurmasına da yardımcı olabilir. Bu, müzik yapmanın getirdiği zevk ve keyif duygularını artırabilir. Birlikte müzik öğrenen ve müzik çalan bir grubun parçası olmak, yaşlı yetişkinlerde yüksek bir katılım ve aidiyet duygusu sağlar.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!