Klasik Müziğin Yararları

Bugün sizlere, deneyler ile tescillenmiş bir konu olan klasik müziğin faydalarından bahsedeceğiz. Klasik müzik dinlemek başlı başına rahatlatıyor fakat bir de psikolojik yanlarına bilimsel açıdan bakalım.

Klasik-Müziğin-Yararları

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

♦ Klasik müziğin beyne yararları nelerdir?

♦ Klasik müziğin psikolojiye yararları nelerdir?

Dilerseniz sizler için hazırlamış olduğumuz “Klasik Müziğin Yararları” isimli yazımıza geçelim.


Klasik Müzik ve Psikoloji Deneyleri

Klasik-Müzik-ve-Psikoloji-Deneyleri

Dünya çapında yapılmış olan deneyler sonucu, klasik müzik dinlemek gerçekten çok yararlı bulunmuştur. Bu konu için Amerika Bucknell University’de yapılmış bir araştırma sonucunda, majör barındıran ezgilerin, insanlarda mutluluk, minör barındıran ezgilerin ise hüzün duygularını yarattığını kanıtlamışlar.

Klasik müzik ile ilgili araştırmalarda genelde denekler, bebek ya da çocuklar olmuştur. Bazı deneylerde ise anne karnında olan bebeklere uygulanmıştır. 6. ve 7. aydan itibaren her türlü gelişimi olumlu yönde etkilediği gözlemlenen klasik müziğin, bebeğin ya da çocuğun büyümesini hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Bu deneyler insanlar ile sınırlı kalmamış, daha başka canlı organizmalar üzerinde de müziği etkilerini araştıran deneylerde olmuştur. Bu deneylerden birisi, bitkilerin büyümesinde müziğin etkisi temalı bir deney olmuştur. Bu deney sonucunda;

  • Klasik Hint Müziği ve Bach dinletilen seralardaki bitkiler daha hızlı ve sağlıklı gelişme göstermiştir.
  • Müzik dinletilmeyen ya da yüksek sesli rock müzik dinletilen seralardaki bitkilerin gelişimi daha az olarak saptanmıştır.

Dilerseniz, sizler için klasik müziğin efsanelerinden birinin ismini taşıyan “Mozart Etkisi” denilen tabir ile açıklık getirilen, klasik müziğin yararlarını madde madde açıklayalım;

1) Klasik müzik, ezgileri yoluyla psikolojik olarak mutluluk duyguları yarattığı için, klasik müzik dinleyen bireylerin daha iyi hissettiği görülmüştür.

2) Klasik müzik, içerdiği ezgilerden dolayı, bebeklerin zeka gelişimini olumlu yönde etkileyerek bebeğin gelişimini hızlandırdığı görülmüştür.

3) Klasik müzik dinletilen çocukların sorunlu davranış sergileme oranlarında düşüş görülmektedir.

4) Klasik müzik, bireylerin konsantre olmasına ve rahatlayarak dinlenmesine yardımcı olmaktadır.

5) Klasik müzik, depresyon gibi olumsuz psikolojik durumları iyileştirici yönüne sahiptir. Klasik müzik dinleyen gergin hastalara klasik müzik dinletildiğinde çoğunun sakinleştiği gözlemlenmiştir.

Klasik-Müzik-Psikolojiye-Yararlıdır

6) Klasik müzik, içerdiği melodiler, doğru ritimler ve tonlar sayesinde ders çalışma müziği olarak gösterilen klasik müzik aynı zamanda motivasyon arttırıcı etkiye de sahiptir.

7) Klasik müzik, dinleyenleri stres gibi olumsuz faktörlerden uzak tutmaya yardımcı bir müzik türüdür.

8) Klasik müzik dinleyen bireylerin öğrenme kapasitesinin büyük bir oranla arttığı gözlemlenmiştir.

9) Klasik müzik dinlemek kadar yapmak da aynı etkileri sunduğu için, çocuklara genelde piyano öğretilir çünkü piyano klasik müzik için biçilmiş kaftadır. Aynı zamanda bir enstrüman çalmak da herkesin gelişiminde büyük bir rol oynadığı için enstrüman çalmanızı da öneriyoruz.

10) Klasik müzik dinletilen hasta hayvanlarda ve bitkilerde de aynı etkiyi gördüğümüz için, klasik müziğin canlı olan her şeye yarar sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi, klasik müzik dinlemenin ve yapmanın bireylere çok fazla yararı buna karşın hiç bir zararı bulunmamaktadır. Dilerseniz şimdi sizler için derlediğimiz en rahatlatıcı 10 klasik müzik listemize bir bakalım.


En Rahatlatıcı 10 Klasik Müzik

En-Rahatlatıcı-10-Klasik-Müzik

Bu liste saymakla bitmez fakat sizler için en rahatlatıcı 10 klasik müziği derledik. Bu listedeki herhangi bir parçayı açıp, ders çalışabilir ya da dinlenebilirsiniz. Uyku ya da odaklanma probleminiz var ise ne kadar etkili olduğunu görebilir, artık daha huzurlu bir hayat yaşayabilirsiniz.
1)Beethoven- Für Elise
2) Mozart- Turkish March
3) Vivaldi- La Follia
4) J.S. Bach – St. Matthauspassion
5) Bolero -RAVEL
6) Handel – Sarabande
7) Vivaldi – Winter
8) Beethoven- Moonlight Sonata
9) Mozart- 40.Senfoni
10) Mozart – Requiem