Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Mi Minör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır? konusunu inceleyeceğiz.. Mi minör pentatonik gam, gitaristler tarafından çeşitli müzik türlerinde kullanılan en popüler gamlardan biridir.

Rock, metal ve blues dünyasındaki en ikonik şarkılardan bazıları, Jimi Hendrix’in “Purple Haze” ve Metallica’nın “Enter Sandman” dahil olmak üzere mi minör pentatonik gamı ​​kullanır . Blues-rock gitar virtüözü Stevie Ray Vaughan , bestelerinin ve yorumlarının çoğunda Mi minör pentatonik gamı ​​da büyük ölçüde kullanmıştır. Mi minör skalayı öğrenmek, gitarda yeni olsanız da uzun yıllardır çalıyor olsanız da sizi iyi bir arkadaşlığa sokar.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Mi minör pentatonik gamı sadece beş notadan oluşur, ancak parmaklarınız klavyede hareket ettikçe bu notaları daha yüksek veya daha düşük oktavlarda tekrarlayacaksınız. Bu beş nota şu şekilde:

🎼E (Mi)
🎼G (Sol)
🎼A (La)
🎼B (Si)
🎼D (Re)

Mi minör pentatonik gamı ​​çalmanın çeşitli yolları vardır. Bu yazımızda, bir ölçek tablosu kullanarak açık pozisyonda nasıl çalınacağını öğreneceğiz. Mi minör pentatonik’in açık pozisyonunu çalmak için gitarınızın sadece ilk üç perdesini kullanır.

Bu derste, çizelgeleri kullanarak nasıl oynanacağını öğreneceğiz. Bu basit diyagramlar, gitarınızın boynunu temsil eder ve her nokta size belirli bir perde ve tel üzerinde hangi notayı çalacağınızı gösterir. İpin üzerinde nota bulunan bir nokta görürseniz, ipi açık konumda çalın. Sarı noktalar, ölçeğin kök notasını gösterir. Bu durumda, kök notası Mi’dir.

Mi Minör Pentatonik

Açık Pozisyon

Mi Minör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır?
Mi Minör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır?

Başlamak için, kalın mi telini açık bir konumda tıngırdatın. Ardından ikinci (orta) parmağınızı kalın Mi telinin üçüncü perdesine yerleştirin. Aynı kalıbı takip edin. Orta ve yüzük parmağınız bu skala için ikinci veya üçüncü perdeleri çalarken gitarınızdaki altı telin her birinin açık konumunu çalacağınızı fark edeceksiniz.

Mi minör pentatonik diziyi hafızaya almanın en iyi yolu gamı yukarıya ve aşağıya doğru sürekli çalışmaktır. Mi’nin kök notasıyla başlayın, ardından Sol, La, Si, Re’yi çalın. Bu notaları çalmak için açık konum düzenini kullanın, ardından Re, Si, La, Sol ile başlayıp son olarak biten skalaya geri dönün. Bu, öğrenmenizde ilerlemeye başladığınızda, çalmanız için öncü koşuları açmanıza gerçekten yardımcı olacaktır.

Diğer pozisyonları öğrenmek için hemen bize ara ve ücretsiz deneme derslerimiz için randevu al!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!