Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Re Minör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır? konusunu ele alacağız.. Re minör pentatonik gamı, blues ve caz müziğinde yaygın olarak bulunan hüzünlü bir gamdır. Ayrıca, becerilerinizi genişletmek için popüler bir ölçektir, bu da öğrenirken farklı sesler denemek isteyen, gelecek vaat eden herhangi bir gitarist için gerekli kılar.

Santana’nın gizemli “Black Magic Woman”ından Rage Against The Machine’in hiti  “Killing In the Name Of” şarkısına, rock, pop ve blues türlerini kapsayan sayısız başka şarkıya kadar, re minör pentatonik gamı, müziğin temel taşıdır.

Bu tür bir diziye pentatonik bir dizi denmesinin nedeni, Yunanca “beş” anlamına gelen “penta” kelimesinden türetilen beş notaya sahip olmasıdır. Bu kısaltılmış gamın öğrenilmesini kolaylaştıran şey, re minör pentatonik gamının diyez veya bemol notalar içermemesidir. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Tüm pentatonik gamlar gibi, re minör pentatonik gamı beş notadan oluşur, ancak parmaklarınızı klavyede hareket ettirdikçe, bu notaları daha yüksek ve daha düşük oktavlarda tekrarlarsınız ve ona daha fazla nota içerdiği yanılsaması verirsiniz. RE minör pentatonik gamı ​​oluşturan beş nota şunlardır:

🎼D (Re)
🎼F (Fa)
🎼G (Sol)
🎼A (La)
🎼C (Do)

Re Minör Pentatonik

Açık Pozisyon

Re Minör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır?
Re Minör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır?

Re minör pentatonik gamı ​​açık konumda çalmaya başlamak için işaret parmağınızı kalın mi telinin 1. perdesine yerleştirin. Yüzük parmağınızı aynı ipin 3. perdesine kadar uzatın. Skaladaki notalar arasında ilerlerken, işaret parmağınızın 1. perdede kalacağına ve diziler arasında ilerlerken eşlik eden notaları ileri geri çalmak için yüzük parmağınızın 3. perdede kalacağına dikkat edin. Bu gamı ​​çalarken orta parmağınız da bir nota için Sol (3.) dizesinde hazır olmalıdır.

10. Pozisyon

Re Minör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır?
Re Minör Pentatonik Gitarda Nasıl Çalınır?

Re minör pentatonik gamın 10. pozisyonu için, işaret parmağınızı kalın mi telinin 10. perdesine yerleştirerek başlamalısınız. Ardından, ölçekte ikinci notayı çalmak için serçe parmağınızı 13. perdeye kaydırın. Bir sonraki dizede (A), işaret parmağınızı 10. perdede tutacaksınız ve yüzük parmağınız serideki bir sonraki nota olarak 12. perdeyi çalacaktır. Aşağıdaki re minör pentatonik 10. konum çizelgesini not edin ve kalın Mi’den ince Mi’ye kadar bu düzende karşılık gelen notaları çalın.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi Blues Workshoplarına katılmak için takipte kalın! Sosyal medya hesaplarımızdan duyurularımızı takip edin!