Erturgut Sanat ailesi olarak bu yazımızda sizin için Wah Pedalı Nedir? konusunu ele alacağız.. Wah pedalı, gitar donanımınıza harika bir ektir. Sololarınızı ve rifflerinizi kolayca iyileştirebilir, ancak aynı zamanda onları sevimsiz ve tekrarlayıcı hale getirebilir. Wah pedalı iki ucu keskin bir kılıçtır, bu yüzden en iyi Wah pedalını seçmek ve doğru kullanmak çok önemlidir.

Wah pedalları, 60’ların başından beri gitar pedallarının temelini oluşturuyor. Onları doğru kullanmak istiyorsanız, önce gerçekte ne olduklarını ve nereden geldiklerini anlamanız gerekir. 60’lı yıllar, özellikle müzikal deneyler ve keşiflerle tanımlandı. Dijital dünyadaki ilk analog teknolojiler ve gelişmeler batı kültürüne yaşandı. Elektronik alanı, müzik endüstrisini inanılmaz bir hızla hareket ettiriyordu.

Özetle, Wah efekti, insan sesini taklit etmeye çalışan, ağlayan bir ton sunar. İlk olarak 20’li yıllarda trompet için icat edildi, çünkü efekt için enstrümanın çanını açıp kapatmak için şapkalar kullandılar.

Vox mühendisleri katı hal amfileri üzerinde çalışırken gitar efekti tesadüfen ortaya çıktı. Beatles, şirketten özel bir amfi istediğinde, genç bir mühendis yanlışlıkla garip efektlere sahip bir devre yarattı. Ekip daha sonra bu devreyi çeşitli enstrümanlarla denemeye başladı: önce org ve sonunda gitar.

Böylece Vox, Wah efektini icat etti ve ayakla kontrol edilen bir anahtarın patentini aldı. Orijinal patentin adı “müzik aletleri için ayak kontrollü sürekli değişken tercih devresi” idi. Neyse ki, onu sadece “Wah” olarak biliyoruz.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Wah Pedalı Nasıl Çalışır?

Wah Pedalı Nedir?

Ayak pedalı, gitaristin, imza niteliğindeki ağlama sesini iletmek için rezonans tepesinin frekansını yukarı ve aşağı hareket ettirmesini sağlar. Bu nedenle, wah pedalının tüm ton kontrolü, düğmeler yerine ayak pedalındadır.

  • Pedal yukarıdayken, düşük geçiş filtresi görevi görür, bu nedenle yüksek frekanslar geçemezken düşük frekanslar geçer.
  • Pedal indirildiğinde, tizi artıran ve bası azaltan yüksek geçişli bir filtredir.
  • Pedala ileri geri bastığınızda, “wah efekti” olarak bilinen bir kayma oluşur.

Bu kulağa karmaşık geliyorsa, daha basit bir şekilde ifade edelim: Pedala bastığınızda, efekti daha güçlü, kapalı “www” sesine bağlarsınız; ve efekti devre dışı bıraktığınızda “ahhh” sesine doğru gidiyorsunuz.

Sonuç olarak, wah pedalı, insan sesini taklit eden ayırt edici bir ses yaratmak için enstrümanınızın frekanslarını ve tonlarını değiştiren gitar, bas ve piyanolar için bir tür elektrik efektidir..

Wah Pedalı Nasıl Kullanılır?

Wah Pedalı Nedir?

Bir wah pedalı kullanmanın en yaygın yolu “sweeping”dir. Bu, “wah” sesini oluşturmak için pedala hafifçe basarken çalmak anlamına gelir. Tekniğin önde gelen bir kullanıcısı Jimmy Hendrix’tir ve “Voodoo Child” tekniğin en güzel uygulandığı şarkıdır.

Özünde, iki Sweeping (süpürme) tekniği vardır:

  • Pedalı, şarkının temposu ile senkronize olarak süpürebilirsiniz.
  • Duygu, vurgu ve devamlılık eklemek için belirli notaların, akorların ve kıvrımların ardından süpürebilirsiniz.  

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!